Dosyalarınızın değiştirilmesini önlemek için flash sürücünüz salt okunur

Sizlere göstereceğimiz yöntem sayesinde bir kişinin tüm bilgilerini aktarabileceğiz. flash sürücü salt okunur ve böylece güç dosyaları değiştirmeye yönelik olası girişimlere karşı koruyun içinde olanlar. Bu, bilmenizi çok ilginç bulduğumuz bir güvenlik sorunudur.

Bu, sahip olduğumuz her şeyi değiştirebileceklerinden korkmadan sahip olduğumuz herhangi bir pendrive’ı bırakabileceğimiz bir yöntemdir. Bu şekilde salt okunur modu elde etmek çok basittir, çünkü doğrulayabilirsiniz.

Salt okunur mod bir güvenlik şekli bu, USB’deki her şeyin her şekilde değiştirilemez kalmasını sağlamamıza yardımcı olur, yani silinemez, düzenlenemez, taşınamaz veya söz konusu veriler üzerinde başka bir işlem yapılamaz. Bu işlem, flash sürücülerini sık sık paylaşan kullanıcılar için idealdir, çünkü tüm bilgiler, onu bıraktığımız kullanıcı sayısından bağımsız olarak olduğu gibi kalacaktır.

Flash sürücümüzde salt okunur mod

En basit şey, flash sürücümüzde bir tür değiştirmek yazma korumasının etkinleşmesine neden olmak için. Bu tür bir düğme, büyük çoğunluğunun benzer bir şeye sahip olmamasına rağmen, bazı USB sürücüler tarafından sağlanır.

Büyük olasılıkla bu anahtara sahip değiliz, pendrive’ın yalnızca okunabilmesini, yani değiştirilmesinin mümkün olmamasını sağlamak için bir dizi adım uygulamamız gerekecek.

 • ilk şey dosya gezginini aç Windows + E tuşlarına basarak.
 • şimdi şuraya gidelim Birim USB belleğimizi bağladığımız yere ve üzerine tıklayın farenin sağ düğmesi.
 • O zaman tıklamalıyız Özellikleri (açılır listenin altında görünür).
 • O zaman tıklamalıyız Güvenlik.
 • iç sekme Kullanıcı adları veya grupları tıklamalıyız Herkes.

Bir flash sürücüde okuma modu

 • Şimdi en altta, birimimizin tüm izinlerinin listelendiği bir kutunun nasıl olduğunu göreceğiz. butonuna tıklıyoruz Düzenlemek bu, izinleri değiştirmek için kutunun hemen üzerindedir.
 • O zaman izinler penceresi ücretsiz olacak ve onu değiştirebiliriz. Alanın nerede olduğunu görmeliyiz. yazı ve üzerine tıklayın Reddetmek (Sağ tarafta).

USB'de okuma modu

 • Şimdi basma zamanı Uygulamakaz önce yaptığımız değişikliklerin yürürlüğe girmesi için.

Bu şekilde, USB sürücümüz zaten sadece içerdiği dosyalar okunabilecek ve kimse tarafından değiştirilemeyecek şekilde yapılandırılmış olacak.

Flash sürücümüzden salt okunur modu kaldırın

Üzerindeki bazı dosyaları değiştirmek zorunda kaldığımız için artık flash sürücümüzün salt okunur modunda olması gerekmiyorsa, çözüm çok kolaydır ve sadece birkaç basit adımı izlememiz yeterlidir.

 • Tuşlara basarak dosya gezginine dönmeliyiz. Windows + E bir kerede.
 • şimdi yapıyoruz sağ tık flash sürücünün bulunduğu sürücünün üstünde.
 • o zaman seçiyoruz Özellikleri ve daha sonra Güvenlik.
 • Şimdi, bölümde Kullanıcı adları veya grupları seçmek zorundayız Herkes.
 • O zaman tıklamamız gerekiyor Düzenlemek (izinleri değiştirmek için kutunun hemen üstünde).
 • Şimdi izinler seçeneğinde yazmanın reddedildiğinin nasıl göründüğünü göreceğiz. Hepsini doğrudan kutu ile seçebiliriz İzin vermek ya da daha önce inkar ettiğimiz şeyde yapın. Bu zaten her birinin tercihinde.
 • Değiştirdikten sonra geriye sadece tıklamak kalıyor. Uygulamak ve yaptığımız tüm değişiklikler zaten geçerli olacak.

Şu andan itibaren flash sürücüye yeniden yazabileceğiz ve ihtiyacımız olan tüm bilgileri değiştirebileceğiz.

macOS’te salt okunur mod yoktur, ancak bir püf noktası vardır.

maalesef macOS başka seçeneği yok bir pendrive’ı okuma moduna geçirebilmek ve bu şekilde hiç kimse söz konusu cihazın bilgilerini değiştirmez. Gördüğünüz gibi, Windows bu görevi yerine getirmemize izin veriyor, ancak Apple, işletim sisteminin bu olasılığı düşünmediğine karar verdi.

Her durumda, çok benzer bir şey yapabileceğimiz ve macOS’lu hiç kimsenin USB belleğimizi değiştirmesine izin vermediğimiz bir numaramız var. Flash sürücümüze format atmalıyız. Windows NTFS dosya sistemi. Bu sistemle birlikte USB belleğimiz varsa, macOS uyumluluk eksikliği nedeniyle hiçbir şey yazamaz, bu nedenle sadece üzerindeki bilgiler okunabilir.

İçin flash sürücümüzü biçimlendirin bu formatta aşağıdakileri yapmalıyız ve her zaman Windows işletim sisteminden. Ancak bu görevi yerine getirmeden önce bizim için çok açık olması gereken bir şey var, çünkü USB sürücüsündeki her şey silinecekbu yüzden tüm dosyaları saklamak istediğimiz sürece yedeklemeliyiz.

 • Dosya gezginini anahtarlarla yeniden açıyoruz Windows + E daha önce de belirttiğimiz gibi.
 • Şimdi USB belleğimizin bulunduğu birime tıklıyoruz. faremizin sağ tuşu.
 • Ardından, altta basmamız gereken, adı verilen bir seçeneğin nasıl göründüğünü göreceğiz. Biçim.

USB'yi NTFS'ye biçimlendirin

 • Açılan yeni pencerede kapasiteyi, dosya sistemini, tahsis biriminin boyutunu, USB adını seçebilir ve hızlı veya eksiksiz bir format yapabiliriz. İlk başta, her şeyi aynı bırakmakla ilgileniyoruz, ancak bunu değiştireceğiz. NFTS’ye dosya sistemi.
 • Şimdi teslim olma zamanı Başlama. Derin bir format istiyorsak Hızlı Format seçeneğinin işaretini kaldırmalıyız.

USB'yi NTFS'ye biçimlendirin

Bu şekilde zaten pendrive’ı istediğimiz herhangi bir dosyayı koymaya hazır hale getireceğiz ve onu macOS’a sahip birine bıraktığımızda, herhangi bir bilgiyi değiştiremeyeceğinden emin olacağız, çünkü bu bir işlev olduğu için hiçbir bilgiyi değiştiremeyeceklerdir. dosya sistemi NTFS olduğunda yoktur.

Gördüğünüz gibi, USB pendrive’ımızı salt okunur bir araç haline getirmek çok kolay, böylece size bahsettiğimiz hile sayesinde hiç kimse içine koyduğumuz dosyaları macOS’ta bile değiştiremez.

Dosyalarınızın değiştirilmesini önlemek için flash sürücünüzü salt okunur yapın gönderisi ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…