Dosyalarınızı şifrelerseniz, kimse onları gerçekten okuyamaz veya açamaz mı?

Normalde çoğu kullanıcı tüm verilerini olduğu gibi bilgisayara kaydeder. Başlangıçta, bilgisayarımız düzgün bir şekilde korunuyorsa ve kimsenin ona erişimi yoksa, bu verilerin tehlikede olması gerekmez. Ancak, onları daha da fazla güvenceye almak istiyorsak, genellikle kullandığımız uygulamalardan biri, dosyaları şifrelemek. En önemli dosyaları şifreliyoruz veya şifreliyoruz, onları bir şifre ile koruyoruz ve hepsi bu. Bilgisayar üzerinde kontrol sahibi olsalar veya bulutumuza bağlansalar bile artık kimse onlara erişemez. Bu doğru?

Dosya şifreleme aslında en önemli verilerimizi meraklı gözlerden korumamıza yardımcı olur. Bunu inkar edemeyiz. Verilerimizi şifreleyerek, hiç kimsenin bu anahtar olmadan erişememesi için bir sabit (parola) kullanarak tüm kodunu değiştiriyoruz. Ve onlara erişmemiz gerektiğinde, verilere tekrar erişmek için şifreleme anahtarı kullanılarak süreç kolayca tersine çevrilebilir.

Bu, örneğin, gizli bilgilerimizi PC’de daha güvenli bir şekilde saklamamıza veya Google gibi kuruluşların değil diğer kişilerin erişebilmesi için verileri güvenli bir şekilde buluta yüklememize olanak tanır.

Ancak dosyaları şifrelemek, ancak doğru yaparsak anlamlı olur.

USB'yi BitLocker ile Şifreleyin - 10

Zayıf bir parola kullanmak, çok yaygın bir uygulamadır

birçok yolu var verileri şifrelemek ve korumak, ama sonuçta önemli olan, kırılmayan iyi bir güvenli algoritma ve güçlü bir şifre seçmektir. Bununla birlikte, karmaşık algoritmaların verileri şifrelemesi ve şifresini çözmesi uzun zaman alır ve bu da genellikle zaman kaybına neden olur. Ayrıca, zorunda Parolanı Gir dosyalara her erişmeye gittiğimizde, uzun ve karmaşıksa oldukça can sıkıcı hale gelebilir. Bu da birçok kullanıcının hızlı algoritmalar ve zayıf şifreler, gerçekten işe yaramaz teknikler kullanmasına yol açar.

bir kullanırsak zayıf şifre bir dosyayı korumak için kolayca kırılabilir. Dosyayı ele geçiren biri, verilerin şifresini çözmek için parola kitaplarını, gökkuşağı tablolarını veya kaba kuvvet kullanabilir. Örneğin, bilgisayar korsanlarının İnternet üzerinden çaldığı parola veritabanlarında olan budur. Ve hızlı ve basit bir algoritma seçersek, bir güvenlik açığı bize dosyalarımıza engelsiz erişim sağlayabilir.

Verilerimizi korumak için kısa, basit ve zayıf bir parola kullanmak, teknik olarak onu şifrelememek gibidir.

Eski veya bilinmeyen dosyaları şifrelemek için programları kullanın

Verilerimizi şifrelememize izin veren çok çeşitli şifreleme programları bulabiliriz. Ancak, tüm programlar aynı değildir. bir kullanırsak eski veya güncel olmayan program, büyük olasılıkla, verilerimiz için maksimum güvenliği garanti etmeyen güvenlik açıkları olan eski algoritmalara sahiptir. Bu programlarla verilerimizi şifreleyebileceğiz, ancak algoritmaların başarısızlığı herkesin şifrelemeyi kırmasına, anahtarı almasına ve verileri kurtarmasına izin verecek. Bunun açık bir örneği, eski ve kötü uygulanmış algoritmaları kullanarak (neyse ki) dosyaları ödemeden kurtarma olasılığını açan fidye yazılımlarında olanlardır.

kullanırsak da aynısı olur bilinmeyen veya şüpheli programlar. Programın veya algoritmanın, verilerin güvenliğini tehlikeye atabilecek arka kapılara sahip olmadığını hiçbir şey garanti edemez.

Her zaman açık kaynaklı programlara veya en azından bilinen programlara bahis yapılması tavsiye edilir. bit kilitleyici, Windows’ta varsayılan olarak gelen bir araç, tüm sabit sürücüleri şifrelemek için bize mükemmel bir şekilde hizmet ediyor. Ve eğer açık kaynaklı bir alternatif arıyorsak, o zaman bahse girebiliriz. VeraCrypt.

Şifreleme anahtarını yetersiz koruma

Söylediğimiz gibi, dosyaların iyi bir şekilde şifrelenmesini ve bilgisayar saldırılarına maruz kalmamasını istiyorsak, iyi bir şifreleme anahtarı (veya şifresi) kullanmak gerekir. Bu anahtarlar genellikle çok uzun ve karmaşıktır, bu da onları hatırlamayı zorlaştırır. Bu nedenle, programlar genellikle dosyaları kurtarmak için bize bir güvenlik önlemi sunar: a kurtarma dosyası. Parolayı unutursak dosyalara açılan tek ağ geçidi olduğundan bu dosya güvenli bir yerde saklanmalıdır.

Ne yazık ki, birçok kullanıcı bu kurtarma dosyasını şifreli dosyalarla birlikte PC’de tutmaya karar veriyor. Ve bu nedenle, onları şifrelemiş olmak kelimenin tam anlamıyla yararsızdır. Aynı şey, şifreleme anahtarını bir metin dosyasına veya belgeye yazıp PC’ye kaydettiğimizde de olur. Bilgisayar korsanına biraz daha iş vereceğiz, ancak bu, dosyaları korumamış gibi olacak.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…