Dolby Vision: Nedir, nasıl çalışır ve ne gibi avantajları vardır?

DolbyVision, Dolby Laboratories tarafından geliştirilen, TV ekranında görüntülenenleri optimize eden, çok daha parlak bir görüntü sağlayan, renkleri genişleten, dokuları nüansları oluşturan ve HDR10 standardından daha yüksek kontrast aralığı sunan bir HDR sistemidir.

Bu teknoloji, daha geniş bir renk gamı ​​ve Yüksek Dinamik Aralık formatı ile televizyon izleme deneyiminde devrim yarattı. Standart televizyonlarda asla görülmeyen gerçekçi bir görüntü sağlar.

Sistemler arasındaki fark DolbyVision HDR10 standardı ise Dolby’nin ekranda görüntülenen görüntüyü otomatik olarak optimize etmek için dinamik meta verileri kullanmasıdır. HDR10 sistemi ile televizyon, görüntüyü daha az optimize eden statik meta veriler alır.

Mevcut yüksek çözünürlüklü (HD) ve ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) televizyonlar, mevcut Rec. 709 renk gamına sahiptir, ancak Dolby, parlaklığı ve rengi büyük ölçüde yeni Rec. 2020 renk alanına genişletir.

Dolby Vision nasıl çalışır?

Web sitesinde açıkladığına göre, bu teknoloji, hem sinemada hem de evde daha ayrıntılı ve daha fazla kontrasta sahip görüntüler üreten 4000 nit’te içeriğe hakim.

Avantajları arasında, mevcut standart televizyonlara göre 40 kata kadar daha fazla parlaklık ile görüntünün ekranda parlaması öne çıkıyor. TV ekranı, gerçekçi gölgeler ve ince, üç boyutlu bir alan hissi yaratan keskin kenarlar ile daha gerçekçi şekiller görüntüler.

Görmek için DolbyVision ihtiyacınız olan ilk şey uyumlu ekipman. LG VE SONY gibi bazı şirketler bu sistemi tüm OLED TV’lerinde uygulamıştır ve SUPER UHD ve Sony AF8 modellerinin çoğunda bu sistem bulunmaktadır.

Dolby Vision VS HDR arasındaki farklar

HDR10 renk niceleme ölçeğini kullanan bir standarttır. 10 bit. kendi içinde Yüksek dinamik aralık İngilizce’de, bir görüntünün en açık ve en karanlık alanları arasında, standart dijital görüntüleme tekniklerinin veya fotoğraf yöntemlerinin sunabileceğinden daha iyi dinamik parlaklık aralığına izin veren teknikler kümesidir.

Bu arada Dolby Vision, Dolby tarafından geliştirilmiş bir HDR sürümüdür ve 12 bit renk niceleme sunar. Gerçek: Şirketler teknolojiyi veya kullanım haklarını Dolby’den satın almalıdır. Dolby Vision ekranın ne gibi faydaları vardır? Bu teknoloji, ekrana aşağıdaki özellikleri sağlar:

  • göz kamaştırıcı parlaklık
  • Daha koyu koyu renkler
  • Genişletilmiş Kontrast
  • ultra canlı renkler
  • rafine detaylar
  • Geliştirilmiş boyutsallık

Hangisi daha iyi? Bakın, her biri daha önce hiç olmadığı kadar kontrast, parlaklık ve görüntü avantajları getiriyor. Az önce test ettiğimiz Samsung QLED 95T 4K televizyon gibi ekranlarda bize ulaşan görüntülerin kalitesinin benzersiz olduğu ve ilk bakışta hangisinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemenin çok karmaşık olduğu bir teknoloji çağındayız, çünkü kullanım açısından sürükleyici deneyim etkileyici.