Dolby Atmos ve DTS:X harika ses sunar, ancak yükseltmeye değer mi?

Yeni bir format olan Dolby Atmos’un iç pazara sunulmasının üzerinden yedi yıldan fazla zaman geçti. nesne tabanlı çok kanallı ses dahil edilmesi sayesinde ses sahnesinde konumlandırmanın aslına uygunluğunu iyileştirmeyi vaat eden sinema salonlarından geliyor. odadaki yeni hoparlörler. Bir yıl sonra, DTS: X, yine nesnelere dayalı olarak ve ses cihazlarımızda “devrim yaratacak” bazı başlangıçta ilginç ek işlevlerle geldi.

Üreticiler, hem AV alıcıları hem de hoparlörler ve ses çubukları biçiminde uyumlu ekipmanlarını hızla piyasaya sürdüler ve büyük umutlar vaat ettiler. ses muhteşemliğinde iyileştirmeler ve ev sinema sistemlerimizi yükseltmek istememizi sağlıyor. Gerçekten başarılı oldular mı, yükseltmeye değer mi, geleneksel bir evde onlardan faydalanabilir miyiz yoksa daha çok büyük özel odalar için mi ayrılmış?

Ekstra hoparlör yok, “sihir” yok

dolby atmos hoparlörler takılı

Yeni biçimlerin anahtarı, kaçınılmaz olarak aşağıdakilerin kurulumundan geçer: odadaki yeni hoparlörler. Örneğin Atmos için referans konfigürasyonları şunları içerir: 5.1.2geleneksel bir 5.1 sisteme iki Dolby Atmos özellikli veya tavan hoparlörü eklemeyi ve kurulum 7.1.4Dört Dolby Atmos özellikli veya tavan hoparlörünün eklendiği geleneksel bir 7.1 sisteminden oluşan .

İdeal bir dünyada, bunları yüklemeniz gerekir. tavanda ekstra bölmeler, hoparlörler ayrıca surround efektleri yeniden oluşturmak için odanın üst kısmındaki sekmeleri kullanan yukarıya doğru eğimli sürücülerle satılsa da. Ama ikinci durumda sonuçlar olabilir oldukça hayal kırıklığıbir dinleme odasına ihtiyacımız olduğundan genellikle sahip olmadığımız bazı gereksinimler.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/25/ea/e3/602babdb3bef073238/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5d/65/53/602babfa4bd22fc86e/orijinal/dolby-atmos-bring-the-sinematik-ses-deneyimi-evinize-demo-dolby-bq.jpeg» }

Tavan, düz (tonozlu veya açılı değil) olmalıdır. akustik olarak yansıtıcı malzemenormal bir alçı duvar, sıva, beton veya yoğun ahşap gibi ve 2,4 ile 2,7 metre arasında en iyi sonuç için. Aksi takdirde, bir engel olduğu anda etki kaybolur ve elde edilmesi amaçlanan konumlandırma hissini daha da kötüleştirebilir.

Ne anlama geliyor? peki yapabiliriz istek listemizden ön ses emisyon sistemlerini kontrol edin ses çubukları gibi. İlk başta çok gösterişli etkiler sunuyor gibi görünebilirler, ancak uzun vadede bizi yoracaklar ve muhtemelen onları bırakmayı seçeceğiz.

TV'nizin kötü sesinden bıktınız mı?  İşte daha iyi hale getirmek için beş yeni nesil ses çubuğu

Çok sayıda içerik mevcut… eğer İngilizce konuşuyorsanız

Dolby Atmos ses çubuğu

Atmos ve DTS: X’in çözmesi gereken bir diğer sorun da mevcut içerikle ilgili. Neden onları destekleyen bir sistem istiyoruz? uyumlu filmimiz yok? Dolby Atmos’ta var ve daha fazlası geliyor, ancak şu anda sadece ingilizce. İspanyolca konuşuyorsanız, beklemeye devam etmek daha iyidir, çünkü dağıtımcılar, formatla neredeyse on yıl harcamış olmalarına rağmen bu işe pek hazır görünmüyorlar.

Distribütörler, İspanyolca konuşan tüketicileri daha düşük kaliteli sesle ve HD, Atmos ve DTS:X formatlarından uzak olarak cezalandırmaya devam ediyor.

Ne zaman? Sesi disklere dahil etmek için UHD Blu-ray’in piyasaya yerleşmesini bekliyorlardı. Atmosfer ve DTS:X geleneksel Blu-ray’lere kıyasla onları satın almaya teşvik edecek bir yenilik veya ekstra olarak. Ve bu formatların akış platformlarına dahil edilmesi bile bize biraz umut verdi.

Ama şu anda o da hedefte görünmüyor ve umarım, büyük şansla, İspanyolca’da DTS-Master Audio veya benzeri seslerimiz varDolby Digital ve DTS’de parçaları düşük bit hızıyla ve tabii ki sadece 5.1 kanalla dahil etmek istediğimizden daha yaygın.

Netflix'i Dolby Digital 5.1 veya Dolby Atmos sesiyle dinleyebilmek için yapmanız gereken budur.

daha yüksek fiyatlar

Son iki veya üç yılda yeni formatlar çoğu ekip lansmanında standart olarak gelmiş olsa da, yine de bir bütçeniz yoksa 600-800 Euro’dan fazla A/V alıcısı için Atmos ve DTS:X ses kalitesi dışında kalabilirsiniz veya hatta bir harici amplifikatör ekstra kanalları idare etmek için bu bütçe için uygun güç seviyelerinde 7 veya 9 hoparlörle çalışabilecek ekipman bulmak zor.

Ayrıca, Atmos ve DTS:X desteğinin kutudan çıkmadığı birçok durum vardır, ancak bunu bir sonraki ürün yazılımı güncellemesi (örneğin 2016-2017 modellerinde) birçok kullanıcının yeni ekipmanına servet harcadıktan sonra bilmediği veya yapmak istemediği.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/77/3f/b4/602babe63bef073229/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/1b/04/d4/602babf64bd22fc871/orijinal/dts-x-çok boyutlu-ses-for-cinema-home-and-mobile-bq.jpeg»}

Yükseltmeye değer mi? Cevap hala sahip olduğumuz bütçeye ve özellikle ekipmanı kuracağımız oda. Yükleme olasılığı ile özel veya yarı adanmış bir güvenebilirsek tavan ve duvarlarda ek hoparlörler uyumlu bir amplifikatör satın almayı düşünebiliriz. Aksi takdirde, daha eski bir alıcıya (iki ila dört yaş arası) iyi bir fiyata bahis yapmak veya evde sahip olduğumuzla devam etmek bizim için daha karlı olabilir.

Bir de dil meselesi var. bizimki ise orijinal versiyonda dinle Dublajlı ses parçalarına kıyasla önemli iyileştirmelerle Blu-ray, Blu-ray UHD ve akışta en son sürümlerin keyfini çıkarabileceğiz. Öte yandan, Dolby Atmos ve anlaşılması zor DTS: X hala bir gerçeklikten çok bir ütopya İspanyolca konuşan tüketici için.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Dolby Atmos ve DTS:X harika ses sunar, ancak yükseltmeye değer mi? aslen yayınlandı Xataka Akıllı Ev Paco Rodriguez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…