DNI 4.0 bugün yürürlüğe giriyor: Cep telefonuna entegre edilecek yeni Avrupa formatı burada

Bugün, 2 Ağustos’tan itibaren, yeni DNI 4.0 veya Avrupa DNI artık mevcut. Bize izin verecek yeni Ulusal Kimlik Belgesi cep telefonumuzda tamamen dijital hale getirdikgelecekte bir uygulamadan erişilebilir olacak.

Ulusal Polis, DNI’nin bu yeni versiyonunun uygulamasını bugün tamamladı ve bugünden itibaren yalnızca bu Avrupa DNI’sı yayınlanacak tüm İspanyol vatandaşları için. Burada nasıl çalıştığını, hangi avantajlara sahip olduğunu ve kendimizi tanımlamaya gelince hangi yeni özelliklerin geldiğini açıklıyoruz.

{«videoId»:»x81ovqm»,»autoplay»:true,»title»:»DNI, ehliyet ve şifreler TEK BİR UYGULAMADA! AB bir DİJİTAL CÜZDAN hazırlıyor»}

Nasıldır ve yeni DNI 4.0’ın avantajları nelerdir?

2015 yılında DNI 3.0, NFC teknolojisinin dahil edilmesiyle İspanya’ya geldi. Bugün etkinleştirilen bu DNI 4.0 bir Avrupa projesinin parçası. Boyut mevcut olana eşdeğerdir, ancak tasarım biraz farklıdır. Avrupa Birliği bayrağı, her ülkenin baş harflerinin yanında bulunur ve mavi bir dikdörtgen içine iki harfli bir kod eklenir. İspanya durumunda, ‘ES’ görünecektir.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bu yeni DNI 4.0 en az beş yıl geçerli olacaktır. Ulusal Polis tarafından açıklandığı gibi, yeni belge, Avrupa Birliği’nin 2019/1157 yeni AB Yönetmeliğine yanıt veren hem görünür hem de görünmez güvenlik önlemlerini içeriyor.

Tüm vatandaşlar için bir 'Avrupa Dijital Kimliği': 2022'den itibaren DNI'ye cep telefonunda sahip olmak mümkün olacak

İlk belgeler geçen Haziran ayında yayınlanmaya başlandı ve birkaç hafta süren aşamalı uygulamadan sonra bugün tüm vatandaşlar için yürürlüğe giriyor. DNI’larını bugünden itibaren yenileyecekler yeni DNI 4.0’ı alacaklar.. Şimdilik olduğu gibi, her vatandaşın kendi fotoğrafını vermesi gerekiyor.

‘Yeni İspanyol eID Belgesi 4.0’ belgesine göre, bu yeni DNI 4.0, ARM Cortex M mimarisine sahip bir çipe (SoC) sahiptir ve LDS2 pasaport standardını karşılar.

Elektronik Kimlik 4 0

DNI 4.0, yakında izin verecek olan Dijital Kimlik Programının bir parçasıdır. DNI’ye ücretsiz ‘DNIe cep telefonu’ uygulaması aracılığıyla erişin, akıllı telefondan elektronik imzayı kullanmanın yanı sıra. DGT’nin ‘miDGT’ uygulamasıyla aylar önce uyguladığına eşdeğer gibi görünen bir kullanım.

Ek olarak, önümüzdeki birkaç ay içinde Ekspres kimlikdijital sertifikaların yenilenmesini ve ücretlerin kartla ödenmesini de kolaylaştıracak yarı otomatik bir düzenleme sistemi.

Kimlik 4 0 Polis

Resim: Ulusal Polis

DNIe Digital Identity projesine Avrupa Birliği Fonu’ndan 25 milyon avro verildi. Bu miktarın 6,5 milyon Euro’su bu DNI 4.0’ın oluşturulması, mobil uygulama ve ekspres sistemin uygulanması için ayrıldı.

İspanyol vatandaşları artık yeni Avrupa DNI’sini alabilir ve yakında buna cep telefonlarından erişebilecekler. Yeni Avrupa Dijital Kimliği ile amaç, bu belgeyi mobil uygulamalarda bulundurhem İspanya’nın hazırladığı hem de diğer Avrupa’dakiler.

Xataka’da | DNI 4.0: Nedir ve ne gibi avantajlar sunar?

– Haberler DNI 4.0 bugün yürürlüğe giriyor: Cep telefonuna entegre edilecek yeni Avrupa formatı burada aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…