DNA zaten havadan kurtarılabilir: kötü adamlar bir suç işledikten sonra daha zor ve adli tıp daha kolay olacak

Güvenlik güçlerinin çözemediği suçların varlığı, bazı davaların kapatılmasının ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor. bilim çok değerli bir kaynak bu da müfettişlerin hiçbir şey yokmuş gibi görünen senaryolardan kanıt çıkarmasına yardımcı olabilir. Ama bazen en ileri bilimsel tekniklerle bile çözüm bulmak mümkün olmuyor.

Neyse ki, bu senaryo değişebilir. Ve bilim o kadar ilerlemeye devam ediyor ki, suçlular için daha da zor hale getirmek üzere. Londra Queen Mary Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, ilk kez hayvan DNA’sını başarıyla kurtardı doğrudan havadan. Ve bu dönüm noktası oyunun kurallarını değiştirir. Hatta belki sonsuza kadar.

Bu teknolojinin adli, sıhhi ve ekolojik uygulamaları vardır.

Hem bitkiler hem de hayvanlar olsun tüm canlılar kaçınılmaz olarak ayrılırlar. DNA’mızın izleri onunla etkileşimimizin bir sonucu olarak çevrede. Şimdiye kadar, teknoloji, yeterince kısa bir süre içinde bir yüzeyde biriktiği ve bozulmasının başlamadığı sürece onu kurtarmamıza izin verdi.

Bu araştırmacılar, canlı bir varlık ile çevre arasındaki etkileşim gerçekleştikten sonra belirli bir süre havada asılı kalan DNA moleküllerini geri topladılar.

Bu araştırmacıların başardıkları şey, bir canlı ile çevre arasındaki etkileşim gerçekleştikten sonra havada belirli bir süre asılı kalan DNA moleküllerini geri kazanmaktır. Bu yüzden bilim adamları bu kaynağı çağırıyor çevresel DNA.

Ekolojistler birkaç yıldır bu genetik materyali, bazı organizmalar ile içinde yaşadıkları su ekosistemleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için kullanıyorlar, ancak onu sadece sudan değil, aynı zamanda havadan da geri kazanma olasılığı, yaşamımıza giriyor. eller çok güçlü bir araç çok çeşitli alanlarda çok güçlü uygulamalara sahip olabilir.

Kozmik radyasyon: nedir, nereden geliyor ve bizi ondan ne koruyor?

Deneyleri sırasında araştırmacılar, çok tuhaf fiziksel özelliklere sahip küçük bir kemirgen olan birkaç çıplak köstebek faresinin bulunduğu bir kafese bir odaya soktular. Sonra analiz tekniklerinin doğru olup olmadığını görmek için havadan birkaç örnek aldılar. yeterince hassas bu küçük hayvanların vücudundan gelen DNA moleküllerini tanımlamalarını sağlamak.

Ve başarılı oldular. Ancak sadece kemirgenlerin genetik materyalini kurtarmayı ve türlerini doğru bir şekilde tanımlamayı başarmakla kalmadılar; ilave olarak kurtarılan insan DNA’sı. Kendi DNA’nız. Bu bulgu, çok farklı kullanım senaryolarında yıkıcı bir etkiye sahip olabilecek bir tekniğin gücünü göstermektedir.

ratatop

Bu bilim adamlarının deneylerinde kullandıkları çıplak köstebek fareleri (Heterocephalus glaber), fiziksel özelliklerinin ötesine geçen ve bilim adamlarının onları fark etmesine neden olan çok tuhaf bir niteliğe sahiptir: Vücutları kansere karşı oldukça dirençlidir.

Elizabeth Clare, Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Profesör ve çalışmanın başkanı“hayvan kaynaklı çevresel DNA’nın havadan geri kazanılabileceğini gösteren ilk kanıtı sağladık, bu da bize mağaralar veya yuvalar gibi erişilmesi zor ortamlarda yaşayan hayvan topluluklarını inceleme fırsatı sunuyor. “

Ayrıca bu bilim insanı geliştirdikleri tekniğin adli soruşturma, antropoloji ve tıpta da oldukça faydalı bir araç olabileceğine dikkat çekiyor. Bu son alanda, bu yeniliğin daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini belirtiyor. bazı patojenlerin bulaşması COVID-19 hastalığından sorumlu SARS-CoV-2 virüsü gibi hava yoluyla yayılan.

Daha fazla bilgi | Londra Kraliçe Mary Üniversitesi

Resimler | Pete Linforth ( Pixabay’de) | Roman Klementschitz

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler DNA zaten havadan kurtarılabilir: kötü adamlar bir suç işledikten sonra daha zor ve adli tıp daha kolay olacak aslen yayınlandı Xataka Juan Carlos Lopez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…