DNA böyle “dans eder”: Ondan çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflar davranışını görmemizi sağlar.

DNA, canlıların en tuhaf unsurlarından biridir. Şekli, bileşimi ve davranış şekli onu benzersiz kılar. Şimdi, mikroskobik boyutu nedeniyle, çalışmasıyla kendimizi her zaman memnun edemiyoruz, ancak yeni bir araştırma sayesinde görebiliyoruz. DNA’dan şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflar.

DNA aracılığıyla her insanın özelliklerini, olası kronik hastalıklarını, atalarını veya örneğin diğer insanlarla ve primat türleriyle benzerliklerini bilebiliriz. Mevcut teknoloji ile, DNA çalışması nispeten yaygındır, hatta onunla (sonuçlarıyla birlikte) bir iş bile vardır. Ama her şeye rağmen, onu hala yakından tanımıyoruz.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/17/2a/42/5e1df5753bef0707b9/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5b/1b/22/5e1df7483bef072557/original/mini-biobot.jpeg»}

huzursuz dna

Leeds, Sheffield ve York üniversitelerinden bir grup araştırmacı, üzerinde çalıştıkları DNA araştırmasını Nature dergisinde yayınladı. Farklı çalışma tekniklerini birleştirerek DNA’yı ve yaptığı hareketleri yakından gözlemleyebildiler. İnanılmaz bir kıvranan “dans” ve tüm sarmal yapıyı hareket ettirir.

H. erectus'un genetik parmak izlerinin arkasında, birçok modern insanın DNA'sında gizlenmiş kimliği belirsiz bir arkaik ata vardır.

DNA şaşırtıcı derecede aktif olabilir bir hücrenin içindeyken. Bunun kanıtı, araştırmacılar tarafından çekilen çeşitli fotoğraflardır. Görüntüler, esasen DNA’nın topografisini nanometre ayrıntı düzeyinde tarayan bir atomik kuvvet mikroskobu ile alındı. Onlarla birlikte araştırmacılar, DNA molekülünün yüzeyinin ayrıntılı bir görüntüsüne sahip oldular.

Farklı fotoğraflar çekildikten sonra DNA molekülünün nasıl şekil değiştirdiğini, büküldüğünü ve geri çekildiğini gözlemlemek mümkün oldu. Oradan, bilim adamları bir dizi gerçekleştirebildiler. fotoğrafları temel alan bilgisayar simülasyonları molekülün hareketinin nasıl olduğunu görselleştirmek için. Sonuç? Özel bir dans.

Görüldüğü gibi, fotoğraflanan DNA’lar küçük dairelerdir. Normal durumunda DNA gerçekte böyle değildir, ancak bu küçük daireler, bir iplik her iki uçta birleştiğinde oluşur. Araştırmacılar, DNA’nın kendi üzerine bükülmediği zaman daha “rahatladığını” söylüyorlar, ancak kıvrılma sırasında çok daha fazla hareket vardı. Bu hareketler, DNA’nın bağlayıcı ortaklar bulmasını sağlayan şeydir.

ekran görüntüsü 1

DNA’nın hareketlerini ve davranışlarını incelemek, örneğin hastalıkları tedavi etmek için değiştirmek istiyorsak ona nasıl müdahale edeceğimizi daha iyi anlamak için çok önemlidir. Ayrıca olabilir teşhiste çok yardımcı hastalara. Şimdilik onların danslarından zevk alma zamanı.

üzerinden | LeedsDaha fazla bilgi | Doğa

– Haberler DNA böyle “dans eder”: Ondan çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflar davranışını görmemizi sağlar. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…