DMARC: E-posta ile ilgili sorunlardan kaçınmak neden bu kadar önemli?

İnternette gezinirken kendimizi korumak için birçok mekanizma vardır. Saldırılardan kaçınmamıza yardımcı olan birçok program, bağlantımızı şifreleyen araçlar ve hatta gizliliği artıran tarayıcı uzantıları. Bu yazıda bahsedeceğimiz DMARC. E-posta güvenliğini artırmaya nasıl yardımcı olduğunu açıklayacağız ve ayrıca e-posta kullandığımızda sorunlardan kaçınmak için bazı ipuçları vereceğiz.

E-posta saldırıları çok mevcut

Bilgisayar korsanları saldırılarını gerçekleştirmek için birçok teknik kullanır. Bilgileri, parolaları çalmak veya bilgisayarların düzgün çalışmasını etkilemek için çok çeşitli stratejiler kullanırlar. Ama çok sık kullandıkları bir şey varsa o da e-posta.

Günümüzde kullanıcıların birden fazla e-posta adresi kullanması nadir değildir. Örneğin, birini iş için, birini kişisel kullanım için kullanabilirler. Hem iş düzeyinde hem de ev kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılan bir iletişim aracıdır. Siber suçlular bunu biliyor ve gözlerini buraya dikiyor.

Bütün bunlar iyi bir e-posta sağlayıcısı, güvenli hale getirin ve verilerimizi güvende tutun. Kullandıkları protokollerin ve savunma mekanizmalarının öneminden de bahsetmek gerekir. DMARC burada devreye giriyor. Bunun ne olduğunu ve e-posta kullanırken güvenliği korumaya nasıl yardımcı olduğunu açıklayacağız.

DMARC nedir

DMARC’ın kısaltması Etki Alanı Tabanlı İleti Kimlik Doğrulaması, Raporlama ve Uyumluluk. İspanyolca’da bunu Etki Alanlarına, Raporlara ve Uygunluğa Dayalı İleti Kimlik Doğrulaması olarak çevirebiliriz. Kimlik doğrulamaya izin verdiği için e-posta için çok kullanışlı ve önemli bir mekanizmadır.

Bu mekanizma tam olarak nelerden oluşuyor? Bir e-posta etki alanından sorumlu olanların onu korumasına ve yetkisiz kullanımı engellemesine olanak tanır. Temel olarak kimlik hırsızlığı ve yürütmek için en çok kullanılan tekniklerden biri olan e-posta Sahtekarlığı olarak bildiğimiz şeydir. e-posta saldırıları.

Bu nedenle, DMARC’nin amacı, e-postayı korumak ve bu etki alanının, e-posta adresini riske atan saldırıları gerçekleştirmek için kullanılmasını önlemektir. güvenlik bir kuruluşun veya bireysel kullanıcıların Bu şekilde, Kimlik Avı saldırıları, Spam ve diğer herhangi bir siber tehdit göndermek için kullanılmasını önlemeyi başarır.

A posta sunucusu alıcı olarak hareket etmek, DMARC DNS girişine bakabilir ve mevcut bilgilere göre bu e-postanın kimliğini doğrulayabilir. Mailin kimlik doğrulama sürecinden geçmesi durumunda içinden geçerek gelen kutusuna ulaşabilir. Bu güvenilir olduğu anlamına gelir.

bu not alınmalı DMARC SPF ve DKIM gibi diğer kimlik doğrulama mekanizmalarını destekler ve bunlarla birlikte çalışır. Bir posta etki alanının sahibi, DNS kayıtlarının bilgilerini herkese açık hale getirebilir ve üçüncü taraflarca doğrulanabilir.

Kısacası, DMARC’nin amacı, e-posta kullanımını daha güvenli, daha güvenilir hale getirmek ve alan adınızın üçüncü şahıslar tarafından saldırı gerçekleştirmek için kullanılmasını engellemektir. Gizlilik ve güvenliği riske atan sorunlardan kaçınmak için kullanılabilecek bir seçenek daha.

E-posta kullanmak için ilginç özellikler

E-postayı korumak için ipuçları

Kullandığımız sağlayıcılar tarafından kullanılan protokollerin, sahip olabileceği önlemlerin ötesinde, e-postayı korumak ve her türlü saldırıdan kaçınmak için bazı önerileri dikkate almak önemlidir. Bunun için bazı önemli ipuçları vereceğiz ve böylece bu iletişim aracını kullanırken sahip olabileceğimiz etkiyi azaltacağız.

Her zaman güçlü parolalar oluşturun

Kuşkusuz, e-postamızı ve kullandığımız diğer tüm uygulama veya hizmetleri korumak için dikkate alabileceğimiz ana ipuçlarından biri, her zaman kullanmaktır. şifreler bunlar gerçekten güçlü ve karmaşık.

hakkında ana bariyer davetsiz misafirlerin girişini engellemeliyiz. Bu anahtarların karmaşık ve güvenli olarak kabul edilmesi için uygun gereksinimlere sahip olması çok önemli olacaktır. Harfleri (hem büyük hem de küçük harf), sayıları içermelidir ve ayrıca özel semboller eklemenizi öneririz.

Adresimizi herkese açık olarak ifşa etmeyin

Bu da çok önemlidir. E-posta ile ilgili sorunlardan biri, spam girişi. Kötü amaçlı yazılımları sistemlerimize gizlice sokmanın bir yolu olarak kullanılabilir. Şimdi, e-posta adresimizi nasıl alıyorlar? En yaygın yollardan biri, listelenecek adresleri bulmak için web’i tarayan botlardır.

Bu nedenle, bir foruma mesaj gönderirken veya bir web sayfasına yorum yaparken e-posta adresimizi herkese açık yapmamalıyız. Adresi öğrenmek isteyenler için uygun olabilir.

Güvenli ve güncel programlar kullanın

Bir diğer önemli konu ise sadece güvenli programlar ve doğru bir şekilde güncellendiklerinden emin olun. E-posta hesabımıza giriş yapmak için güvenilir olmayan uygulamaları kullanmamalıyız. Bu güvenliğimizi tehlikeye atabilir.

Ayrıca kullandığımız araçların doğru bir şekilde güncellendiğinden emin olmalıyız. Düzeltilmemiş güvenlik açıklarına sahip olabilecek ve bilgisayar korsanları tarafından saldırılarını gerçekleştirmek ve cihazların düzgün işleyişini ve güvenliğini etkilemek için istismar edilecek eski programları kullanmak bir hata olur.

Her zaman güvenlik programlarına sahip olun

Buna ek olarak, çok önemli bir faktör de her zaman sahip olmaktır. güvenlik araçları. İyi bir antivirüs, e-postaların ve cihazlarımızın güvenliğini tehlikeye atan kötü amaçlı yazılımların girişini engelleyebilir. İşletim sisteminin türü veya kullandığımız ekipman ne olursa olsun uygulamamız gereken bir şeydir.

Bugün hem ücretsiz hem de ücretli birçok güvenlik programına güvenebiliriz. Yalnızca antivirüsten değil, örneğin güvenlik duvarlarından veya tarayıcı uzantılarından da bahsediyoruz. Her durumda amaç, bizi etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımların girişini engellemektir.

Bir web sitesinin güvenliğini iyileştirin

Sağduyu

Ama belki de hepsinden önemlisi, sağduyu. E-posta yoluyla gelen siber saldırıların çoğu, kullanıcı etkileşimi gerektirir. Örneğin, bir şey indirmemizi veya kötü amaçlı bir bağlantı aracılığıyla oturum açmamızı gerektiren Kimlik Avı hakkında konuşuyoruz. Aslında kötü niyetli olan ekler göndermeleri de yaygındır.

Bu nedenle, sağduyuyu sürdürmek ve hatalardan kaçınmak, e-posta güvenliğini ve cihazlarımızın günlük kullanımını korumak için çok önemli olacaktır. Bu, her zaman aklımızda tutmamız gereken bir şeydir.

Sonuç olarak, DMARC, e-posta güvenliği için çok önemli bir mekanizmadır. Ayrıca uygulamaya koyabileceğimiz ve böylece güvenliğimizi etkileyen sorunlardan kaçınabileceğimiz bazı temel tavsiyeler de verdik.

DMARC: E-posta ile ilgili sorunlardan kaçınmak neden bu kadar önemlidir makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…