Disney + ve Prime Video, bazı Akıllı TV’lerde 4K’da iyi çalışmıyor

bu akış platformları Ne Netflix, Disney+ veya Amazon Prime Videosu onlar görmemiz gereken en iyi seçenek 4K filmler, diziler ve belgeseller. Ancak düzinelerce kullanıcı, aşağıdaki gibi platformlarda içeriği bu çözünürlükte görüntülemelerini engelleyen bir sorundan aylardır etkilenmiştir. Smart TV’de Disney+ ile birlikte AndroidTV işletim sistemi olarak.

Arıza, çalışmanın sonunda oluşmaya başladı. geçen Kasımve Android TV’leri olan ve Disney + ve diğer platformlarda 4K içerik izlemeye çalışan kullanıcıları etkiledi. Bazı kullanıcılar, Dolby Atmos ile sesin de düzgün çalışmadığı Netflix ve Amazon Prime Video ile ilgili sorunlar yaşadı.

Disney+ bazı TV’lerde yalnızca HD veya SD olarak görüntülenir

Bu nedenle, hatadan etkilenen kullanıcılar, 4K ve HDR’de içeriği görüntüleyemezler. Full HD’ye kalite hatta SD’ye. Etkilenen kullanıcılar arasında sistem olarak Android TV kullanan Sony, Philips ve Hisense Smart TV’leri kullananlar var, ancak Chromecast, NVIDIA Shield ve hatta Samsung’da arıza bildirenler de var.

Dün, Google TV’li Chromecast’in, muhtemelen bu sorunla ilgili olan, 4K’da içerik oynatmayla ilgili sorunların çözüldüğü yeni bir donanım yazılımı sürümü aldığına dair bir haber aldık. Konuyla ilgili endişe verici olan şey, geri kalan cihazlarda aylardır düzeltilmemiş olmasıdır.

android tv akıllı tv

Arızanın bir değişiklikle ilgili olduğu görülüyor. DRM gereksinimleri, ancak akış platformlarından mı yoksa işletim sistemiyle mi ilgili olduğunu bilmiyoruz. 4K içeriği görüntülemek için DRM, en karmaşık ve kısıtlayıcı olma eğilimindeyken, SD en gevşek olanıdır ve neredeyse her cihaz bu çözünürlükte içerik oynatabilir; sertifikalı olmasa bile.

Çözmeyi denemek için TV’nizin donanım yazılımını güncelleyin

Amazon, uygulamasını güncellemiş gibi görünen Netflix gibi bu ayın başlarında hatayı düzeltmiş görünüyor. Amazon’un ilk güncellemesi sorunu çözmedi, ancak haftalar sonra sorunu çözen bir yama yayınladılar. Ancak Disney+, sorunun tespit edilmeye başlanmasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen henüz sorunu çözen bir güncelleme yayınlamadı.

Disney+ kullanıcıları için mevcut gibi görünen tek çözüm, aşağıdaki gibi bir cihaz satın almaktır. ateş tv çubuğu 4K, HDR ve Dolby Atmos’ta içerik oynatmak için DRM sorunu yok gibi görünüyor. Diğer seçenek, bir güncelleme yayınlamalarını beklemektir.

Üreticiler tarafından yayınlanan güncellemeler büyük değişiklikler yapmış gibi görünüyor; örneğin Philips söz konusu olduğunda, TV’nin Netflix gibi uygulamalar tarafından yeni bir cihaz olarak algılanabileceği ve bu nedenle TV’nin eşleşmesinin kaldırılması ve tekrar eşleştirilmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar. cihaz limiti olması durumunda. Anahtar, televizyonların kendisinde ve DRM’yi yönetme biçiminde görünüyor; Akıllı TV’mizin donanım yazılımının güncellenmesi ve aynı zamanda akış uygulamalarının en son sürümü.

Disney+ ve Prime Video, bazı Smart TV’lerde 4K’da iyi çalışmıyor yazısı ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…