DigiTimes’a göre Apple, yeni Mac’ler için 4nm işlemcilerin üretimini sipariş ediyor

DigiTimes'a göre Apple, yeni Mac'ler için 4nm işlemcilerin üretimini sipariş ediyor

Apple, 4nm işlemcilerin ilk üretimini tedarikçisi TSMC’ye ayırdı. Bu işlemciler yeni nesil Apple silikonlarına gidecek DigiTimes’ta toplanan sektör kaynaklarına göre.

Boyutta azalma ve performansta artış

{«videoId»:»x7zhshk»,»autoplay»:true,»title»:»Yeni Mac ARM dönemi Neden bir HABER ve değişikliklerin nasıl görüneceği»}

Apple’ın farklı cihazlarında kullandığı işlemcilerin neredeyse tamamen üretiminden sorumlu olan TSMC, yongaların boyutunu küçültme yarışına devam ediyor. Gerçi biz zaten biliyoruz 3nm çipler ve ayrıca 2nm için planlar şimdilik şirket 4nm’ye kadar sunmaya hazırlanıyor. Apple’ın şimdiden gelecekteki Apple silikonları için ayırdığı bir üretim.

Kaynaklar, Apple’ın yeni nesil Mac serisi için TSMC’nin N4’ünün başlangıç ​​kapasitesini şimdiden ayırdığını söyledi. Kaynaklar, Apple’ın iPhone için N5 Plus veya N5P işlem düğümü üzerine kurulu A15 adlı yeni nesil işlemcisini yapmak için TSMC ile de sözleşme imzaladığını söyledi. Kaynaklar, TSMC’nin yaklaşan iPhone 13 serisine güç verecek Apple’ın A15 yongasının üretimine Mayıs ayı sonlarında başlamasının beklendiğini söyledi.

4nm Apple’da üretimin yanında gelecek nesillere hayat verecek olan A15 çiplerini şimdiden sipariş etti. iPhone 13 ve bu Mayıs ayında üretime girecek. Bu çipler, geliştirilmiş 5nm teknolojisinde üretilecek.

Daha küçük boyut, daha az enerji tüketimi, daha az ısı üretimi ve daha fazla verimlilik anlamına gelir

Halihazırda piyasada bulunan M1’lerin yanı sıra iPad Air (2020) ve iPhone 12’ye güç sağlayan A14 işlemciler 5nm’lik bir süreçte üretiliyor. Ancak DigiTimes’a göre Apple, özellikle gelecekteki M2 veya M1X için 4nm süreçlerine odaklanmış durumda. TSMC bekleniyor 2021’in son çeyreğinde bu düğüm boyutuyla üretime başlayınbu nedenle bu yeni teknolojiye sahip bilgisayarlar ve cihazlar, en erken 2022’nin ilk yarısında ulaşmalıdır.

Gerçek şu ki, işlemci düğümlerinin boyutundaki bu azalmalar, performans ve verimlilikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Daha küçük boyut, daha az enerji tüketimi ve daha az ısı üretimi anlamına gelir. M1 ile Mac’lerde zaten gördüğümüz ve gelecekteki sürümlerde bir adım daha ileri gidecek olan avantajlar.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler DigiTimes’a göre Apple, yeni Mac’ler için 4nm işlemcilerin üretimini sipariş ediyoraslen yayınlandı elma küresi David Bernal Raspall tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…