Dev yıldız Betelgeuse bugün patlasaydı Dünya’ya ne olurdu?

Son iki yılda, Orion takımyıldızında bulunan dev yıldız, betelgeuse, bilim adamları tarafından gözlem altına alındı. Her şeyden önce, parlaklığının azalması gökbilimcileri şaşırttı. Aydınlanmalarının geri dönüşü onları daha da şaşkına çevirdi.

Büyük bir özveriden sonra, bölgelerine yakın travmatik bir patlamanın vizyonlarını bulandırdığı sonucuna vardılar. Bu nedenle, gaz halindeki elementler yayıldığında, Betelgeuse’deki keskin bakış geri döndü.

Benzer şekilde, bir bilim adamları ekibi, Dünya’dan gördüğümüz en parlak dokuzuncu yıldızı gözlemliyordu. Bu nedenle, son zamanlarda gök cisminin helyum yakma aşamasında olduğu sonucuna vardılar. Basitçe söylemek gerekirse, bu, büyük yıldızların patlamadan önce geçtiği son aşamalardan biridir. Yani, bir olmadan önce süpernova.

Ayrıca bu olay kayıt altına alınacağı için endişelenecek bir durum olmadığını da belirtmişlerdir. en az 100.000 yıl. Bunu takdir etmek için hayatta olmayacağız. Yarın olursa endişelenmemiz gerekeceğini mi söylüyorsun?

Betelgeuse: süpernova yolunda

Hesaplamalar zaten bir zaman periyodu belirtse de, bir süpernovanın ne zaman meydana geldiğine dair bir kesinlik yoktur. Ek olarak, yıldızın bir kara delik olma olasılığı da var.

Bununla birlikte, tüm bunlarla birlikte, NASA bilim adamları, Betelgeuse ile Dünya arasındaki mesafenin Kara Bölgemizde yankı uyandırmak için çok fazla. Büyük yıldız yaklaşık olarak 650 ışık yılı.

Patlamadan kaynaklanan radyasyonun yalnızca yaklaşık 50 ışıkyılı uzaklıktaki alanları etkileyeceğini detaylandırıyorlar. O zaman yıldızın varlığı sona erecekti. Ancak bu büyüklükteki bir olayın yaydığı flaş ve ışığı takdir ederiz.

betelgeuse yıldızı

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…