Dev fareler bu adadaki kuşlara acımıyor

Atlantik Okyanusu’nun ortasında Birleşik Krallık’a ait olan Gough Adası bulunur. Bu bölge yalnızca 13 x 7 kilometre ölçülerindedir, ancak büyük bir sorunla karşı karşıyadır: deniz kuşlarının nesli tükenmektedir. Ve hepsi dev fareler yüzünden.

Gough, Napolyon Bonapart’ın hatırlanan son ikametgahı olan Saint Helena adasının bir parçasıdır. Yerin nüfusunu ancak on iki bilim insanı oluşturuyor.

Kabul etmek Bilim adamlarına göre, bu fareler sıradan farelerden %50 daha fazla ölçüm yapıyor. Oburlukları öyle ki, hız kesmeden devam ederlerse, yaklaşık 36 yıl içinde deniz kuşlarına dönüşecekler.

Farelerin ana kurbanları, Procellariiformes ailesine ait deniz kuşları olan prionlardır.

Dev farelerden deniz kuşları nasıl kurtarılır?

Bir koruma kurumu olan RSPB’ye göre, fare saldırıları nedeniyle prion civcivleri yılda %9’a kadar yok olmuştur. Çalışmaları 2014 yılına kadar uzanıyor.

50’den fazla yuvadan, bu yılki gruptan sadece bir civciv hayatta kaldı. Civcivlerin ebeveynleri bile kendilerini farelere karşı savunamamalarından dolayı yuvayı terk ederler.

Deniz kuşu popülasyonu fareler tarafından yok ediliyor.

Kemirgenlerin gelişigüzel mevcudiyeti ile, 2057 yılına kadar Gough’da deniz kuşlarının neslinin tükenme olasılığı %31’dir.

Ama bilim adamlarının isteği nedir? Devlet kurumlarının fare avına çıkmasına izin verin. RSPB, “Yok edilirlerse, nüfusun istikrara kavuşması ve yavaş yavaş iyileşmesi ihtimali yüksek” diyor.

Atlantik mavisinin ortasında kaybolan bu küçücük ada için büyük bir sorun.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…