Daha Az Fidye Yazılım, Daha Fazla Dosyasız Kötü Amaçlı Yazılım: Neden Oluyor?

İnternette mevcut birçok tehdit var. Güvenliğimizi ve gizliliğimizi riske atabilecek birçok kötü amaçlı yazılım türü. Ancak zamanla siber suçlular tarafından kullanılan stratejiler değişiyor. Bu yazıda fidye yazılımlarının nasıl azaldığını ancak bunun yerine dosyasız kötü amaçlı yazılım.

Dosyasız kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımlarının yerini alıyor

Son yıllardaki ana tehditlerden birinin ne olduğunu düşünürsek, şüphesiz fidye yazılımı mevcut olmalıdır. Bilgisayar korsanları tarafından kâr amacıyla yaygın olarak kullanılan bir saldırı türüdür. Bu durumda amaç, kurbanın dosyalarını ve cihazlarını şifrelemek ve karşılığında fidye istemektir.

Ancak belirttiğimiz gibi, siber suçlular yükseltme sürekli. Saldırı yöntemlerini değiştirin, kötü amaçlı yazılımları mükemmelleştirin ve yeni zamanlara uyum sağlayın. Bu, fidye yazılımları üzerinde zemin kazanan dosyasız kötü amaçlı yazılımlarda yaşananların bir kısmı.

2020’den veri alırsak, dosyasız veya dosyasız kötü amaçlı yazılımların %900 arttığını söyleyebiliriz. Buna karşılık, aynı dönemde fidye yazılımları %48 oranında azaldı. Bu, en son raporla kanıtlanmıştır. WatchGuard Teknolojileri.

artışın nedenlerinden biri dosyasız kötü amaçlı yazılım kaçınma yeteneğidir. Bir antivirüsün bunu algılaması daha karmaşıktır ve bu, kullanıcıların korunması için bir sorundur. Bilgisayar korsanlarının hedeflerine ulaşmak için bu yöntemleri daha fazla kullanmasını sağlar.

Bilgisayar güvenliği uzmanları, giderek daha etkili koruma önlemlerinin olduğunu belirtiyor. Bu, kullanıcıların internette gezinirken uygun şekilde korunmasını, kötü amaçlı dosyaları indirmekten kaçınmasını ve tehlikeli bir web sitesine girdiğimizde bizi uyarmasını sağlar.

kesinlikle dosyasız kötü amaçlı yazılım saldırıları tüm bunların üstesinden gelebilirler. Antivirüs güvenliğini atlayabilir ve bir bilgisayarın düzgün çalışmasını ciddi şekilde tehlikeye atabilirler. Fidye yazılımlarından farklı davranıyor ve özellikleri, bilgisayar korsanlarının son aylarda onu daha fazla tercih etmesine neden oldu.

Kötü amaçlı yazılım olmadan parola hırsızlığı

IoT cihazlarına karşı daha fazla saldırı

Fidye yazılımları, dosyasız kötü amaçlı yazılımlara karşı gücünü kaybederken, Fidye olarak bilinen cihazların cihazlarına yönelik saldırılar keskin bir şekilde arttı. Nesnelerin interneti. Örneğin televizyonlardan, akıllı ampullerden, video oynatıcılardan bahsediyoruz… Kısacası, evimize bağladığımız herhangi bir cihaz.

bu bilgisayar korsanları Değişikliklere, mevcut eğilimlere uyum sağlama eğilimindedirler. Evlerimizde giderek daha fazla bağlı cihaza sahip olduğumuz bir gerçek. Bu, siber suçluların gözlerini oraya koymalarını mümkün kılar. Ayrıca, çoğu durumda yeterince korunmazlar ve bu büyük bir sorun olabilir.

Bu, IoT cihazlarını korumamızı gerekli kılıyor. Güvenliği sağlamak çok önemli olacak. Güncellenmiş donanıma sahip olmalı ve bizi doğru şekilde koruyan araçlar kullanmalıyız. Aksi takdirde, ağa bağlı bilgisayarlarımıza karşı çok çeşitli saldırılara maruz kalabiliriz.

Kısacası, bilgisayar korsanları bir kez daha mevcut duruma uyum sağlıyor. Fidye yazılımları son aylarda azaldı, ancak dosyasız kötü amaçlı yazılımlar çok arttı. Her zaman korunmanız ve ağda hata yapmamanız tavsiye edilir.

Daha Az Fidye Yazılım, Daha Fazla Dosyasız Kötü Amaçlı Yazılım: Neden Oluyor? RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…