DAC nedir?

Burada sık sık bir çok şey hakkında konuşuyoruz. DAC içeren ses ekipmanı ve cihazlarıamplifikatörler, ses kartları, kablosuz kulaklıklar vb. Ancak, yine de çok net olmayan kullanıcılar olabilir. DAC tam olarak nedir müzik reprodüksiyonu dünyasında ve bunun ne için olduğunu aşağıda açıklayacağımız bir şey.

A DAC veya Dijitalden Analoga Dönüştürücü yapabilen bir dönüştürücüdür dijital sinyali analoga çevir. Ve bugün her müzik dinlediğimizde aramızda olan bir şey, çünkü bildiğiniz gibi duyduğumuz ses analog, kulaklıklar veya hoparlörler tarafından üretilen dalgalar ve kulaklarımız daha sonra beyin tarafından işlenmek ve yorumlanmak üzere yakalayacak.

DAC’ler, PC’mizde, akıllı telefonumuzda, optik diskte, USB bellekte vb. depolanan herhangi bir dijital dosyadaki bilgileri sıfırlar ve birler biçiminde dönüştürerek bu dönüştürmeye izin verir. bir ses darbesinde. Ve bunu bilmek önemlidir DAC’nin kalitesine bağlı olarak daha iyi veya daha kötü bir ses elde edeceğiz.

İyi bir DAC’nin önemi

DAC'ler

Söylediğimiz gibi, DAC dijitalden analoğa dönüştürme ve en iyi ses kalitesini elde etmek için belirli özelliklere sahip olması gerekir, en temel özelliği farklı örnekleme frekansları ve nicemleme seviyeleri ile çalışabilmesidir, ancak aşağıdakiler gibi başka faktörler de vardır. sinyal gürültü oranı veya sağlayabilecekleri harmonik bozulma seviyesi. Bu nedenle, örneğin, 44,1 KHz, 48 KHz, 96 KHz, 192 KHz vb. frekanslarda 16, 24 veya 32 bit dosyalarla dahili olarak ilgilenebilen DAC’ler vardır.

Yüksek çözünürlükte müzik dinleyebilmek istiyorsak, içinde bir ses sistemi bulunan bir ses sistemine ihtiyacımız var. Ses işleme yeteneğine sahip DAC DSD, dosyalar gibi oynatmak istediğimiz formatlarda 24bit/96KHz veya 24bit/192KHz. DAC, verilerin dijitalden analog alana kritik olarak dönüştürülmesinden sorumlu devreleri içerir ve bu nedenle alacağı bilgi akışını yorumlayabilmelidir. Aksi takdirde şifresini çözemez.

1366 2000

Peki, en iyi ses kalitesinin keyfini çıkarmak için belirli bir üst düzey DAC’ye ihtiyacım var mı? Evet ve hayır. Çoğu ses ekipmanı (amplifikatörler, alıcılar, ses çubukları, elektrikli hoparlörler, kablosuz kulaklıklar vb.) zaten entegre bir DAC’ye sahip ve genellikle işini çok iyi yapar.

{«videoId»:»x7ziilb»,»autoplay»:true,»title»:»27 SPOTIFY TRICKS – Tüm MÜZİĞİNİZİ başka hiç kimse gibi kontrol edin! «}

Özel bir modele göre farklılıkları nasıl tanıyacağınızı bilmek ve özellikle ses sisteminin geri kalan öğeleri, özellikle müzikal ses eşlik etmiyorsa, değişikliği takdir etmek için çok iyi bir kulağa ve çok fazla deneyime sahip olmanız gerekir. gibi kaynak akış hizmetleri veya düşük kaliteli MP3 dosyaları.

Ancak, sahip olunan durumlar vardır. özel bir DAC tavsiye edilebilir ve hemen fark edilebilir, örneğin bilgisayarların durumuözellikle ucuz anakartlı dizüstü bilgisayarlar, düşük-orta menzilli cep telefonları ve analog ses çıkışlı tabletler.

Ses Kartı Dac1366 2000

Bu durumlarda genellikle monte edilirler. düşük kaliteli dönüştürücüler ve birkaç özellikböylece entegre DAC tarafından sunulan stok sesini, onu dışarıda bırakarak ve onun yerine kullanarak iyileştirebiliriz. USB ile bağlanan bazı harici veya yoluyla PCI ses kartı Filmler ve oyunlar için gelişmiş ses işleme özelliklerini de içerecek olan PC için.

Bu sizin kulaklarınız değil, Bluetooth kullanıyorsanız veya kabloyla bağlarsanız aynı kulaklık tamamen farklı ses çıkarabilir.

Buna değer olup olmadığına karar vermek özel bir DAC satın alın Evde sahip olduğumuz ekipmanın değerlendirilmesi, genellikle çaldığımız dosyaların kalitesi ve her şeyden önce sesle ilgili taleplerimiz gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Elbette bir başka faydası da, modern ses kaynaklarını ona bağlayarak eski ekipmanı yeniden kullanabilmektir.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler DAC nedir? aslen yayınlandı Xataka Akıllı Ev Peter Santamaria tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…