CTRL+ALT+DEL’in geçmişi

CTR+ALT+DEL'in geçmişi

CTRL + ALT + DEL, bilgisayarı yeniden başlatmak için kullanılan bir klavye kısayoludur. Bilgisayar engelini aşmış ve artık popüler kültürün bir parçası olan bu kısayol, oldukça merak uyandıran bir şekilde oluşturulmuştur. Bu, CTRL + ALT + DEL’in nasıl icat edildiğinin hikayesidir.

Kısayol David Bradley tarafından oluşturuldu, ancak Microsoft Windows ve mavi ekran sorunu sayesinde popüler oldu.

CTRL + ALT + DELETE kısayolu, 1981’de David Bradley, ilk IBM kişisel bilgisayarlarının tasarımcılarından biri. Bradley, bu kısayolu bilgisayarları hızlı bir şekilde yeniden başlatmak için tasarladı, böylece başlangıçta bellek kontrollerini atlayabilir ve her yeniden başlatmada onlara çok zaman kazandırır.

Bradley, 1978’de IBM için çalışmaya başladı. 1981’de “ACORN” projesine seçildi. IBM’in ilk kişisel bilgisayarı. İçinde her şeyi yaptı: I/O programları yazdı ve tel kafes problemlerini çözdü. Proje üzerinde çalıştıktan sonraki beş ay içinde ünlü “ctrl+alt+del”i yarattı. Kısayolu oluşturdu sadece beş dakika ve anahtarları konumlarına göre seçin; DEL tuşu klavyenin karşı tarafındayken, yanlışlıkla üçüne de aynı anda basılması pek olası görünmüyordu.

Kısayol, projeyi bitirmek için yeterli zamanları olduğundan ve her saniye önemli olduğundan, kendisi ve meslektaşları için dahili bir araçtı. Kısayolun halka açık hale getirileceğini asla düşünmedi, popüler kültüre dahil edileceğini hayal bile etmedi.

Bradley ekibinin çalışması sayesinde, ilk IBM bilgisayarı 1981 sonbaharında raflara çıktı ve en iyimser satış tahminlerini bile paramparça etti ve sonunda milyonlarca birim sattı. “Meşe Palamudu” projesi, bilgi işlemi sonsuza dek değiştirdi ve bilgisayarları eve getirdi.

O zaman, çok az kullanıcı kısayolu biliyordu, bu olmazdı. popüler hale geldiği 90’ların başına kadar Microsoft Windows’a teşekkürler. Sebebi, Windows’un bilgisayarları engelleyen ünlü “mavi ekran ölümü”ydü, Bradley’in kısayolu, kullanıcıları çok korkutan bu soruna hızlı ve kolay bir çözüm oldu.

O zamandan beri, CTRL + ALT + DEL, bilgisayar kullanıcıları arasında çok yaygın bir eylem haline geldi ve hatta popüler kültüre dahil edilmek üzere bilgi işlem dünyasını aştı… sonra.