CPU-Z ile PC’nizin işlemcisini derinlemesine öğrenin

Bir bilgisayar satın alırken, onun tüm donanım parçalarını bilen birçok kullanıcı vardır. Ancak zamanla, farklı modellerini ve bileşenlerini unutmamız mümkündür. Hatırlamamız gerekirse, ücretsiz ve etkili bir araç kullanabiliriz. CPU-Zbugün hakkında konuşacağız.

CPU-Z tarafından geliştirilen ücretsiz bir yazılımdır. işlemciişlemci, bellek ve anakart dahil olmak üzere sistemimizin bazı ana cihazları hakkında bilgi toplamaktan sorumludur. CPU’nun performansını ölçmemize yardımcı olacak küçük bir kıyaslama da dahil edilmiştir, böylece söz konusu performansı ölçebilmek için veritabanıyla karşılaştırabiliriz.

Bu program, tüm bilgileri doğrudan CPU’dan okumaktan sorumludur ve onun aracılığıyla şunları bilebiliriz:

  • İşlemci adı ve numarası, kod adı, süreç, paket, önbellek seviyeleri.
  • Anakart ve yonga seti.
  • Bellek türü, boyutu, zamanlamaları ve modül özellikleri (SPD).
  • Her bir çekirdeğin dahili frekansının yanı sıra bellek frekansının gerçek zamanlı ölçümü.

Bu yüzden bu program CPU’nun gerçek zamanlı frekansını, voltajını veya önbelleğini görmemiz için çok faydalı olacaktır, böylece performansının yeterli olup olmadığını kontrol edebilir, uyumluluk sorunlarını veya donanım gereksinimlerini çözebiliriz. Ayrıca bize sunduğu her türlü bilgiyi metin mesajı olarak TXT ve HTML formatında dışa aktarma imkanı sunar, böylece bilgileri daha sonra işleyebiliriz.

CPU-Z, PC donanımı hakkında her şeyi bilmemizi sağlar

Uygulamayı başlattığımızda, sistemimizin oluşturduğu en önemli cihazlar hakkında çok sayıda ayrıntıdan oluşmasına rağmen basit bir arayüz buluyoruz. En üstte “CPU”, “Caches”, “Mainboard”, “Memory”, “SPD”, “Graphics” ve “Bench” olmak üzere 6 bilgi sekmesinden oluştuğunu görüyoruz. İyi organizasyonu göz önüne alındığında, kullanımı kolay olabilir, ancak daha ileri düzey kullanıcılar kesinlikle bazı yapılandırma ve özelleştirme seçeneklerini kaçıracaktır.

CPU, operasyonların merkezi çekirdeği

Bilgisayarın işlemcisiyle ilgili tüm ayrıntıları bulacağımız ve ad, paket, teknoloji, teknik özellikler, aile ve talimatlar gibi farklı bilgi bölümlerinde gezineceğimiz şüphesiz en önemli sekmedir. Ayrıca saatlerinin çekirdek hızı ve veri yolu hızı hakkında da bazı veriler bulacağız.

CPU hakkında her şeyi bilmek için CPU-Z sekmesi

Sadece bir bakışta CPU’nun hızını, veri yolunu, voltajı ve çarpanı, hepsini gerçek zamanlı olarak görebiliriz, ayrıca soket, çekirdek ve iş parçacığı sayısını görebiliriz. Belki sıcaklık ve tüketimle ilgili gerçek zamanlı bilgilerle ilgili bilgileri kaçırabiliriz, ancak bu durumda bunları göstermez.

Programın bize gösterdiği diğer bileşenler

Bulduğumuz bir sonraki sekme, önbellek, yani önbellek seviyelerini merak ediyorsak, program bununla ilgili tüm bilgileri sağlamaya özen gösterecektir. Bu bölümde, veri ve talimatlar için L1’den, boyutları ve ilişkisel çizgileri hakkında bilgi veren L2 ve L3’e ayrılmış hiyerarşisini bulacağız.

CPU-Z önbellek sekmesi

Ardından, sekmeyi buluyoruz ana kart, anakartımızla ilgili model, üretici, revizyon, yonga seti veya BIOS gibi tüm detayları görebileceğimiz yer. Daha sonra, sekmesinde görebiliriz Hafıza, sistem belleği, türü, boyutu ve zamanlamaları hakkında bilgi. sekmesinde SPD modülün özellikleri hakkında bilgi buluyoruz. Modülün boyutuna, maksimum bant genişliğine, parça ve seri numarasına ve ayrıca entegre edilmiş zaman çizelgelerine ilişkin verileri içerir.

CPU-Z anakart bilgi sekmesi

bölümünden grafik, grafik kartımızla ilgili verileri grafiksel olarak bilebileceğiz, çünkü ayrıntılarını derinlemesine bilmek için zaten GPU-Z adlı bir kardeş programları var. Sonunda sekmeyi buluyoruz Bank, burada işlemcimizin performansını birkaç saniye içinde küçük bir testten geçerek gözlemleyebiliyoruz. Bize hem tek iş parçacıklı (tek çekirdekli) hem de çok iş parçacıklı (çok çekirdekli) bilgileri gösterir. Ayrıca ilginç bir karşılaştırma elde etmek ve donanımımızın nasıl konumlandığını bilmek için diğer CPU’larla karşılaştırma imkanı da sunar.

CPU-Z Bench sekmesi

CPU-Z Ücretsiz İndir

CPU-Z tamamen karşılıksız web sitelerinden indirebileceğimiz İşletim sistemi ile uyumludur pencereler, hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerinde. Bir kurulum ve bir zip dosyası olmak üzere iki indirme seçeneğine sahip bir sürümü vardır. Birincisi programı bilgisayarımıza kurmamıza yardımcı olacak, ikincisi ise kurulu olmayan ve kullanabileceğimiz yürütülebilir bir dosya. taşınabilir. Bu şekilde sabit disk, kalem sürücü veya hafıza kartı gibi harici bir depolama aygıtından kullanmak mümkün olacaktır. Ayrıca, Windows Kayıt Defterindeki girişlerimizi önler.

Bugüne kadar mevcut olan en son sürümü 1,95 ayrılış tarihinizin geçmişe karşılık geldiğini 21 Ocak 2021geliştiricileri adına sahip olduğu iyi destek ve güncelleme politikasından bahseden, bu tür bir programda dikkate alınması gereken bir şey.

CPU-Z’ye alternatifler

Bilgisayarımızın donanım bileşenlerini izlemek ve öğrenmek için bir program arıyorsak, CPU-Z’ye dikkate alabileceğimiz bazı alternatifler öneriyoruz:

HızlıCPU

PC’mizin CPU’sunun performansını ve özelliklerini çalıştırmak ve izlemek için tasarlanmış bir yazılımdır. Ayrıca, diğer ayarların yanı sıra sıcaklık, performans, güç, voltaj, frekans ölçekleme gibi diğer parametreleri de bilmemizi sağlar. Bilgisayarın enerji tüketimini bilmek ve maksimum performansından yararlanabileceğimizden emin olmak için ideal bir programdır. Quick CPU’yu bu linkten ücretsiz olarak indirebiliriz.

windows görev yöneticisi

Bilgisayarımızın CPU, RAM, sabit sürücüler veya grafik kartı gibi bazı bileşenlerini bilmek, bunu doğrudan Windows Görev Yöneticisinden yapmak mümkündür. Bu yerel Windows 10 uygulamasından, çalışan uygulamaları ve bilgisayarımızın farklı kullanımlarını öğrenebileceğiz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…