Coronavirus: Farklı aşılar karıştırılabilir mi?

Dünyanın hemen her yerinde aşılar yapılıyor, ancak aşı temini açısından da bazı komplikasyonlar varken, çoğumuzun aklında bir soru var, iki farklı aşı alırsak ne olur?

Bir zamanlar, birkaç aşı

COVID-19 salgını Yaşadığımız ülke ne olursa olsun herkes için çok zor olan bir yılı doldurmak üzereyiz.

Neyse ki bilim, koronavirüse ayak uydurdu ve aylar önce geliştirilmeye başlanan aşılar artık etkinlik ve güvenlik testlerinden geçti.

şimdi elimizde en az 10 farklı çekim Tam olarak veya acil durum yetkilendirmesinde kullanım için onaylanmış ve halihazırda geniş popülasyonlarda uygulanmakta olan.

Bu aşıların her birinin, onları yapmak için kullanılan teknolojiden türetilen özellikleri vardır: viral vektörler, haberci RNA, inaktive edilmiş virüslerancak sonunda, onaylananların tümü, bir dizi klinik testte etkinliklerini göstermiştir.

Bu son değil, başka bir başlangıç

Etkili aşılar geliştirmenin basit gerçeğinin, pandeminin tamamen sona ermesi anlamına geldiğini düşünmek, şunları söyledikten sonra bir hikayenin daha fazla olamayacağını düşünmek gibidir: “ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar”.

Aşı geliştirmiş olmak, hikayenin yalnızca bir bölümünün sonucudur.ama bu bir hikaye değil, gerçek hayat olduğu için, başka bir şey takip ediyor.

Bu durumda: lojistik ve finansal zorluklar tüm dünyayı bağışıklamak için milyonlarca (ve milyonlarca) doz üretilmesi.

bu ilaç şirketleri Üretim hatlarını kesinlikle çok verimli bir şekilde organize edebilirler, ancak hepsinin bir üretim limiti olacak ve aşı satın almak isteyen ülkeler onları almak için sıralarını beklemek zorunda.

Oxford doktorları, koronavirüs tedavisi için azitromisin kullanımını dışladı.

hikaye devam edecek

Dünyada kitlesel olarak uygulanan aşılar, haberci RNA’nın iki tanesidir: Pfizer-BioNTech ve modernadenovirüslerinin yanı sıra Oxford-AstraZeneca ve Sputnik v.

Tüm bu aşıların ortak noktası, enfeksiyona karşı maksimum koruma sağlamak için günler veya aylar ile ayrılmış iki dozun gerekli olmasıdır.

Bu, kendimize şu soruyu sormamıza yol açabilir: İlk önce bir aşıdan bir doz alırsam ne olurdu? Pfizer ve sonra biri AstraZeneca?

Şimdiye kadar, dünya sağlık örgütlerinin ve doktorlarının genel tavsiyesi, en azından etkili ve her şeyden önce güvenli olduğuna dair kanıtlar bulunana kadar denememenin en iyisi olacağı yönündedir.

Bunu dikkate alarak, Oxford Üniversitesi Farklı onaylanmış aşıların birlikte kullanımının analiz edileceği klinik deneylere başlayacak.

Bu testlerin sonuçları daha sonra esnek bağışıklama programlarına sahip olma olasılığını açabilir: bu, ilk önce bir aşının bir dozu ve diğerinin ikinci dozu ile aşılanmamıza izin verir.

Umarım hikayenin bu kısmı da mutlu sonla biter, ama sonucu bildiğimiz halde en iyi yanı aldığımız iki dozun aynı aşıdan olması.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…