Comet 2I/Borisov, başka bir güneş sisteminden gelen ilk kuyruklu yıldızdı, aynı zamanda şimdiye kadar gözlemlenen en bozulmamış uzay nesnesidir.

Ekim 2019’da gökbilimciler, daha sonra ‘2I/Borisov’ olarak yeniden adlandırılan kuyruklu yıldızı ilk kez gözlemlediler. Olmak için biraz özel bir kuyruklu yıldız tek başına başka bir sistemden geldiği bilinen ilkr, yıldızlararası bir kuyruklu yıldız olduğu için. Ancak daha fazla araştırıldıkça, bileşimi veya şimdi değiştirilmemiş formu gibi onunla ilgili daha ilginç ayrıntılar keşfedildi.

Nature’da yayınlanan yeni bir çalışmada araştırmacılar, kökenini ve tarihini anlamak için kuyrukluyıldıza daha yakından baktılar. çıkıyor bugüne kadar keşfedilen en bozulmamış astronomik nesnedir..

{«videoId»:»x7zu0yr»,»autoplay»:true,»title»:»GMV’yi ziyaret ettik: UZAY İSPANYA’dan bu şekilde KONTROL EDİLİR»}

Hiçbir güneşe yaklaşmadan

Kuyruklu yıldızlar, esasen güneş sistemlerinin gezegen oluşturma aşamasından atılan eski malzeme parçalarıdır. Kendi güneş sistemimizden gelenler, izin verdikleri için gökbilimciler için büyük ilgi görüyor. Güneş Sistemi’nin oluşumunun erken aşamalarını daha iyi anlamak. Başka bir güneş sisteminden geliyorlarsa? Daha da ilgi uyandırırlar.

Kuyruklu yıldızlarla ilgili sorun şu ki zamanla çok bozulurlar. Zamanla, güneş rüzgarı ve radyasyon kuyruklu yıldızı tüketerek kompozisyonunu, şeklini ve özelliklerini değiştirmesine neden olur. Temel sebep? Yıldızlar ve kuyruklu yıldızlar gibi yakındaki tüm gök cisimlerine ulaştıklarında yaydıkları şeyler.

Ancak 2I/Borisov’un durumu farklı görünüyor. Oumuamua’dan sonra keşfedilen ikinci yıldızlararası nesne olmasının yanı sıra, ayrıca en az değişmiş gibi görünüyor. Yani, yeni araştırmaya göre, bu uzay nesnesi şimdiye kadar keşfedilmiş en bozulmamış kuyruklu yıldızı temsil ediyor olabilir. Buna karşılık, bu, Güneşimizden önce bir yıldız gövdesinin yakınından hiç geçmediğini gösterebilir.

On yılın 33 astronomik görüntüsü: Plüton'un yüzeyinden Samanyolu'nun büyük haritasına

Çalışma yazarları, ölçmek için 2I/Borisov polarimetrisini analiz etti. kuyruklu yıldızın tozlu kuyruğundan geçerken güneş ışığının kutuplaşması. 2I/Borisov’un Güneş Sistemimizdeki kuyruklu yıldızların büyük çoğunluğundan fotometrik olarak farklı olduğu ve ışığın çok daha yüksek polarizasyon seviyelerine sahip olduğu bulundu.

It2106a ESO’nun Çok Büyük Teleskopu tarafından 2019’un sonlarında toplanan verilerden oluşturulan yıldızlararası kuyruklu yıldız 2I/Borisov’un birleşik görüntüsü.

Aslında daha önce, benzer polarizasyon seviyelerine yaklaşan yalnızca bir kuyruklu yıldız daha keşfedilmişti, Hale-Bopp kuyruklu yıldızı. Hale-Bopp 1997 yılında çok yakınımızdan geçmiştir ve çok az değişikliğe uğradığından, tarihinde daha önce hiç Güneş’e yakın geçmediği ve dolayısıyla çok az değişikliğe uğradığı sanılmaktadır. Ancak 2I/Borisov vakası daha da ilginçtir. daha önce hiç bir yıldıza yakın olmadığı anlamına gelebiliroluşturulduğu yer bile değil.

üzerinden | NewScientistDaha fazla bilgi | Doğa ve BU

– Haberler Comet 2I/Borisov, başka bir güneş sisteminden gelen ilk kuyruklu yıldızdı, aynı zamanda şimdiye kadar gözlemlenen en bozulmamış uzay nesnesidir. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…