Coinbase’de bitcoin satın almak istedim ve bankam transferimi engelledi: kripto para satın alma sorunlarının arkasında ne var?

En popüler kripto para yatırım platformlarından biri olan Coinbase kullanıcısıysanız bu sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Belki Bitcoin veya Ethereum’a yatırım yapmak için banka hesabınızdan para transfer etmek istiyorsunuz, detayları doldurun ve “gönder” düğmesine basın. Ancak bankanız hareketi engelliyor, giremiyorsunuz. Bunu yüksek riskli bir aktivite olarak kaydeder, güvensiz bir hareket gibi. Ya transferi tamamlamanıza izin vermiyorlar ya da ofislerine telefon etmek gibi ekstra bir güvenlik adımı istiyorlar.

Neden bir banka, doğrulama kodu içeren SMS gibi bariz olanların ötesinde güvenlik doğrulamalarını engellemez veya istemez de, Coinbase hesabımıza para tahsis etmek istediğimizde bunu yapar? Bunun nedeni, tetikte kripto para birimi satın alma evlerine para gönderen bir şey olan kara para aklamanın önlenmesi ile ilgilidir.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/24/5f/82/5fe1bdba4bd22fe2b6/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/45/a2/a3/600af2404bd22f9602/original/bitcoin-blockchain.jpeg»}

“Kripto para birimleri mevzuat tarafından yüksek riskli ekonomik faaliyet olarak belirlenmiştir”

Bankacılık ve kripto para birimleri arasındaki ilişki, son aylarda ileriye doğru birkaç adım atılmış olsa da, çoğu durumda karmaşık olmaya devam ediyor. BBVA’nın İsviçreli yan kuruluşu, 2021 için bir yenilik olarak kripto para birimlerini saklama ve koruma olasılığını duyurdu ve MasterCard bunları ödeme ağına entegre edecek. Ancak bazı kuruluşlar, müşterilerinin bu para birimlerini harici platformlardan satın almasını zorlaştıran protokollere sahiptir.

Birkaç hafta önce, bir Abanca müşterisinin parasını dünyanın en popüler borsası olan Coinbase’e transfer etmekte nasıl sorun yaşadığını Forocoches’te okuyabiliyorduk. “Coinbase dahil kripto paralarla ilgilenmiyoruz”, Galiçya kuruluşunun İletişim ve Kurumsal İlişkiler ekibinden Isaac González’i kesin olarak beyan ediyor. Kurumun kripto para birimleriyle ilgilenip ilgilenmediği değil, bazı müşterilerin üçüncü bir taraftan satın alırken neden sorun yaşadığı önemli olmadığından, bu blokların kaynağında bir açıklama istiyoruz.

Cevabı, “müşteriler sorunsuz transfer yapabilir, tek sorun kripto para birimlerinin mevzuat tarafından yüksek riskli ekonomik faaliyet olarak belirlenmiş olması ve kuruluşların daha fazla kontrol yapmaları gerektiğidir.” Bu soruyu daha ayrıntılı olarak yanıtlamıyor, ancak bu “daha ​​büyük kontrol” mekanizmalarının ayrıntılarına daha sonra gireceğiz.

Bitcoin

Aynı iş parçacığında, aynı işlem sırasında başka bir ING müşterisinin de sorunlarla karşılaştığını görebiliriz. Abanca’nınkine benzer bir şekilde yanıt veren ING’deki kurumsal iletişimden María José Bachiller’e gittik: “ING’de kripto para piyasalarına erişim sunmuyoruz. Yatırım ürünleri teklifimiz, yalnızca, yatırımcılarımızın yasal kesinliğini garanti edebilecek, düzenlenmiş piyasalarda listelenen ürünlere dayanmaktadır.” Sorunun platformunuza hangi yatırım ürünlerini dahil edip hangilerini koymadığınız değil, müşterinin parasını Coinbase’e gönderirken bloklar yaşamasına neyin sebep olduğu sorusu olduğunu bir kez daha netleştiriyoruz. Yine cevap alamadık.

Banco Santander, aşağıdaki kuruluşlardan biridir: güvenlik önlemi olarak bir onay araması gerektirir Hedef bir kripto para yatırım platformu olduğunda transferi etkili hale getirmeden önce. Bazı müşterilerinin söylediği bu. Kurumun sözcüsü Ovidio Cordero, “Banco Santander bir finansal kuruluş olarak kara para aklamanın önlenmesine ilişkin düzenlemelere uyumu sağlamalıdır ve denetim faaliyetlerimizin bir parçası olarak gerekli kontrolleri gerçekleştirmeyi taahhüt ederiz.”. Yine Abanca’da olduğu gibi “kontrol” kelimesi belirir.

İtibaren Xataka Aynı soruyu Ibercaja’ya sormaya çalıştık, ancak bu makaleyi yayınladığımız sırada bir yanıt alamadık.

LBCoin, bir Avrupa merkez bankası tarafından çıkarılan ilk kripto para birimidir.

Kanun 10/2010

Christina 2

Bir yanda bir yatırım ürünü olarak kripto paraların yönetimine açılan bankalar varsa, neden paramızı özgürce hareket ettirmemize engel olarak mevzuata atıfta bulunan başka bankalar var? istişare ettik Cristina Carrascosa, kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış avukat Bu sorunun yasal temeli üzerinde.

Bu bankaların korunduğu norm, «304/2014 Kraliyet Kararnamesi, EHA 2444/2007 Kararı ve tabii ki ünlü 10/2010 Kanunu»dur, Cristina, «Kara Para Aklamanın Önlenmesine ilişkin, bu da bir Aynı amaca sahip Avrupa Direktifi (kara para aklamanın ve terörün finansmanının önlenmesi)». Bitcoin ve terörizm şüphesi şeklindeki bağlantılar, özellikle 2015’teki Paris saldırılarından sonra Avrupa Birliği’nden bile uzaktan gelen bir şey.

220 milyon dolarlık Bitcoin, kayıp bir şifre ve iki deneme kaldı: cüzdanına erişemeyen bir Alman mühendisin hikayesi

“Bu düzenleme sayesinde, her finansal kuruluş, olası kara para aklama girişimini, şüpheli faaliyeti vb. Bu ‘uyum’ politikası, diğerlerinin yanı sıra, müşterinin uyruğu, tutarlar, sahip olduğu varlıklar, devrin menşei olduğu yargı yetkisi gibi belirli parametreleri belirtmelidir».

Bu politika şu anlama gelir: her banka ne tür hareketleri “riskli” olarak değerlendireceğini seçer ve böylece daha sonra gerekirse engelleyebilir, analiz edebilir ve engelini kaldırabilirsiniz. Bu politikalar, her bankanın kamuya açık belgelerinin bir parçasıdır, ancak açıklamaları çok geneldir ve ayrıntı sağlamaz, kripto para birimlerinden bile bahsetmezler.

Kontrol önlemlerinin homojen olması gerekmez: Aynı bankanın aynı miktarda kripto para satın almış iki müşterisinin farklı deneyimlere sahip olması mümkündür.

Kripto para alım satım platformu sektöründen bir kaynak, “her banka, müşteriye bağlı olarak farklı KYC süreçleri (“Müşterinizi Tanıyın”, kuruluşların kara para aklamayı önlemek için müşterilerinin kimliğini doğruladığı bankacılık süreci) yürütebilir. kendisi hakkında sahip olduğu veriler ve sahip olduğu risk profili. Başka bir deyişle, kısıtlamalar ve kontrol önlemleri tek tip değildir, ancak aynı borsada aynı miktarda Bitcoin satın alan aynı bankanın iki müşterisi farklı deneyimlere sahip olabilir.birinin herhangi bir engeli olmayabilir ve diğerinin doğrulama çağrısı gibi önlemler alması gerekebilir.

Bu, her bir varlığın dahili önlemlerinin bir parçasıdır. ayrıca birisinin kimlik bilgilerinin çalınmış olması ve paranızı bankacılık ortamından uzaklaştırmaya çalışması olasılığını da göz önünde bulundururlar, Onu kurtarmaya çalışmak için izini takip etmenin neredeyse imkansız olacağı kripto para birimlerine doğru.

Gerçekten de, Xataka Son on iki ayda Coinbase ve Binance’de alışveriş yapan 27 kişiyle ve hatta aynı bankanın benzer transferler yapan müşterileriyle bile temasa geçtik, kuruluşları tarafından verilen yanıt arasında sürtünme olmamasından gereksinime kadar farklılıklar var. devam etmek için müşteri hizmetlerine yapılan aramaların sayısı. Diğer durumlarda banka kartı değil, kredi kartı kullanmak mümkündü.

Evet kesinlikle, banka elden çıkan hareketi kalıcı olarak engelleyemez. Söz konusu gizlilik politikası tarafından önceden kurulmuş bir alarmın dahili olarak çalması durumunda geçici olarak yapabilirsiniz. uyma. Ardından, söz konusu hareketi, bu rakamın izlediği olası hedefler olan terörizmi aklama veya finanse etme girişimi olmadığı doğrulandıktan sonra serbest bırakmalısınız.

Mahalle esnafının koli servisine dönüşü "Toplama noktası olmasaydı dükkanıma kimse giremezdi"

Sadece kara para aklamak veya teröristleri finanse etmek istemediğimizi kanıtlamaları halinde geçici olabilecek bir güvenlik önlemi

«Genel olarak, bugün birçok kullanıcının ‘bir döviz bürosuna para taşıma’ ile ‘Bir müşteri olarak şu ana kadar sahip olduğum profile uymayan bir işlem gerçekleştirdim ve dahili bir alarmı tetiklediğini’ karıştırdığını düşünüyorum. Cristina, listelenenler gibi hareketlerin blokajını artırabilecek olası şüphelere atıfta bulunarak açıklıyor. Banka erişim verilerimizin çalınması ve birisinin kripto para cüzdanına para göndermeye çalışması durumunda bizi engelleyen bir güvenlik önlemidir.Bu nedenle, gerçekten biz olduğumuzu ve bunun gerçekten paramız için istediğimiz hedef olduğunu doğrulamak için genellikle fazladan bir doğrulama adımı gerekir.

Açıkladığı gibi, paranın belirli bir hedefine yönelik bir tıkanıklık değil, henüz onlarla seyahat etmemiş bir müşteri tarafından potansiyel olarak riskli olarak kabul edilenler arasında görünen bir operasyon türü. Ötesine karşı yapacak çok az şey var sabırlı olun ve bankamızın işlemi tamamlamamızı istediği güvenlik prosedürlerini tamamlayıneğer istediğimiz buysa.

– Haberler Coinbase’de bitcoin satın almak istedim ve bankam transferimi engelledi: kripto para satın alma sorunlarının arkasında ne var? aslen yayınlandı Xataka Alesya MO tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…