Çin’de büyük bir H&M boykotu, dünyanın en büyük ‘hızlı moda’ satıcısını internetinden neredeyse tamamen siliyor

H&M markasının Çin bölümünün kabusu geçen Çarşamba günü Çin Komünist Gençlik Birliği Merkez Komitesi tarafından Weibo’da (“Çin Twitter’ı”) yayınlanan bir mesajla başladı ve bu noktada, çoktan viral oldu.

Mesaj, giyim devinden (aylar öncesinden) bir açıklamaya bağlantı içeriyordu. H&M, Çin’in Sincan bölgesinden pamuğu kullanmayı bırakma kararını duyurdu (Uygur azınlığının menşe bölgesi) köle emeğinin kullanıldığına dair suçlamalar açıklığa kavuşturulmadığı sürece; ve bununla birlikte aşağıdaki Merkez Komite metni:

“Sincan pamuğu boykot söylentileri yayarak Çin’de para kazanmak ister misiniz? Dilersin!”.

O andan itibaren, marka, Çinli kullanıcılar için neredeyse varlığını yitirdi: Büyük Çinli teknoloji şirketleri saatler içinde H&M’i haritalardan, arama ve e-ticaret platformlarından kaldırmayı kabul etti.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Örneğin dün, ürünlerinizden birini satın almaya çalışan kullanıcılar Taobao, Pinduoduo veya JD.com’da satın alma seçeneği engellendi. Benzer şekilde, AutoNavi, Baidu ve Tencent haritalarının kullanıcıları, üzerlerindeki mağazaları bulamıyorlardı.

Windows kullanamayan Huawei'nin imdadına yetişen Linux Deepin, şimdi kendi sesli asistanını hazırlıyor.

South China Morning Post, bu boykotun başka örneklerini de içeriyor: bir H&M mağazasına yiyecek göndermeyi reddeden bir teslimat uygulaması (Meitan), bir nakliye uygulaması (Didi Chuxing, ‘Çin Uber’i). başka bir mağazanın adresini geçerli bir hedef olarak tanımıyor

Büyük Çin platformlarında ‘H&M’ veya ‘HM’ gibi terimler için yapılan aramalar sonuç döndürmez.

İlginç bir şekilde, H&M China’nın kendi profilleri, kurumsal WeChat ve Weibo hesapları (web sitelerinde olduğu gibi) tüm pratik amaçlar için erişilebilir kaldığından, bu boykot için bir istisnadır. İsveç markası ana satış kanallarından ayrıldı Asya devinde.

Weibo’da, büyük Çin platformlarında ‘H&M’ veya ‘HM’ gibi terimler için yapılan aramalar sonuç vermiyor ve birçok öfkeli kullanıcı bir sonraki adım olarak şirketin fiziksel mağazalarının kapatılmasını talep ediyor.

Ancak H&M, Xinjiang pamuğu kullanımı konusundaki konumu nedeniyle başı dertte olan tek Batılı marka değil: Nike, Adidas ve Burberry, yakında benzer bir tepki alacaklarından korkuyorlar Çinli teknoloji şirketleri tarafından

{«videoId»:»x807h4q»,»autoplay»:true,»title»:»ÇİN’DE YAPILMAYAN BİR GELECEK?»}

Bu durumuda Burberry, ilk darbeyi çoktan aldıe, sadece sembolik olsa bile: Burberry’nin ‘Honor of Kings’ adlı video oyununda tasarladığı ‘kaplamaları’ sunmak için Çin Tencent ile bir anlaşmanın açıklanmasından birkaç gün sonra, bu kaplamalar ondan çıkarıldı.

Çin gazetesi Global Times’a göre, İspanya’dan Inditex, web sitesinden benzer bir ifadeyi “sessizce sildi” Sorunları önlemek için yukarıda belirtilen şirketlerden. H&M de aynısını yaptı (burada Archive.org üzerinden erişilebilen sürüm), ancak pek işe yaradığı söylenemez.

üzerinden | Güney Çin Sabah Postası ve The Financial Express

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Çin’de büyük bir H&M boykotu, dünyanın en büyük ‘hızlı moda’ satıcısını internetinden neredeyse tamamen siliyor aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…