Çift maskeler, lastik bantlardaki düğümler ve naylon külotlar: Bunlar, CDC’nin maskeyi daha iyi takmak ve etkinliğini %90 oranında artırmak için önerileridir.

SARS-CoV-2 ayrıntılarda. Bir odayı iyi havalandırmak, uygun mesafeyi korumak ve elbette maskeyi iyi takmak kadar basit ve temel şeylerde. Kesinlikle, ikincisi elde edilmesi en zor şeylerden biridir. Gevşek, tam oturmayan veya doğrudan yanlış yerleştirilmiş maskeleri görmek için caddede yürümek yeterlidir..

Ve tabii ki bu bir problem. Çünkü “maskenin evrensel kullanımı, diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde SARS-CoV-2’nin yayılmasını engellemenin oldukça etkili bir yoludur”, ancak yalnızca iyi kullanıldığında. Ancak, etkinliği düşüyor.

Almanya, Fransa ve Avusturya kumaş maskelere karşı şimdiden önlem almış olsa da, İspanya bunu şimdilik dışlıyor: Ne biliyoruz ve ne yapabiliriz?

En iyi maske nasıl takılır (basit bir şekilde)

Mm7007e1 Çift maske etkinliği Görüntü 10feb21 1200x675 Orta

Bu nedenle, Kuzey Amerika CDC arıyor iyi yerleştirildiklerinden emin olmanın basit yolları ve bu sabah bunun nasıl yapılacağına dair ilginç bir çalışma yayınladı. Sonuçları açık (ve oldukça makul): farklı durumlarda iki kişi arasındaki solunum damlacıklarının değişimini karşılaştırırken, çift maske (bir hijyenik ve bir bez) kullanımının tek bir maskenin etkinliğini bir kata kadar artırdığını fark ettiler. %90. solo hijyenik maske.

MM7007E1 F1

Ama bu çok ilginç, çok fazla değil çünkü filtreleme iyileştirildi, ancak maskeyi doğru şekilde düzeltmeye yardımcı olduğu için. Aynı şekilde yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi araştırmacılar maskelerin lastik bantlarına naylon külot veya benzeri sistemler kullanarak düğüm atılmasını da öneriyorlar.

Yani, maskenin hareket etmesini ve boşluk bırakmasını önleyen herhangi bir sabitleme sistemi Aerosollerin ve damlacıkların sızabileceği yerlerde, kendinizi korumanın basit bir yolu. Sonuçta başta da söylediğim gibi SARS-CoV-2 ayrıntılarda. Özellikle gözden kaçırdığımız ayrıntılarda. Tıpkı maskelerin uyumu gibi.

Resim | Mika Baumeister

– Haberler Çift maskeler, lastik bantlardaki düğümler ve naylon külotlar: Bunlar, CDC’nin maskeyi daha iyi takmak ve etkinliğini %90 oranında artırmak için önerileridir. aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…