Chrome'dan yeni Microsoft Edge'e geçmek için sekiz ipucu

Chrome’dan yeni Microsoft Edge’e geçmek için sekiz ipucu

Google Krom Son birkaç yıldır tartışmasız tarayıcıların kralı olmuştur. Savunmasızların en iyi yıllarından internet gezgini, başka hiçbir tarayıcı bu kadar yüksek popülerlik düzeyine ulaşmamıştı. Bu kadar firefox eski gibi Köşe kendi motorlarını kullanarak alternatifler yaratmaya çalıştılar ancak istenilen başarıyı elde edemediler.

Microsoft neredeyse iki yıl önce pes etti ve üzerinde çalışmaya başlamaya karar verdi. yeni Chromium tabanlı Edge, aylardır var olan ve deneyen kullanıcılardan iyi incelemeler ve harika ağızdan ağıza bilgi toplamaktan başka bir şey yapmayan bir tarayıcı. Ardından, size bir dizi sunuyoruz Google Chrome’u yeni Microsoft Edge için değiştirmeye yönelik ipuçları Windows 10 bilgisayarlarımızda.

1. Microsoft Edge’i yükleyin

microsoft kenar indirme sayfası

Windows PC’mizi güncellediysekeski Edge’in yerini alacağından, muhtemelen Microsoft Edge tarayıcısını zaten yüklemiş ve görev çubuğumuza sabitlemişizdir. değilseyüklemek için bu bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

2. Profillerinizi yönetin

Microsoft Edge'de profil yönetimi

Microsoft Edge bize izin veriyor birden çok profil oluştur, normalde ev kullanımımızı iş kullanımımızdan ayırt etmek için bizim için yararlı olacak ve böylece her iki akışı da karıştırmayacak bir şey. Bu şekilde favorilerimizi, arama geçmişimizi, mail ve diğer Microsoft servislerimizi ayırabiliriz.

Benzer şekilde, biz de yapabiliriz anonim bir kullanıcı profili oluştur bu adresi Microsoft Edge arama çubuğuna girerek (edge://settings/clearBrowsingDataOnClose) ve bu profilden tarayıcı penceresini her kapattığımızda hangi öğeleri kaldırmak istediğimizi seçerek.

3. Edge’i cihazlar arasında senkronize edin

microsoft kenar eşitleme

Edge’in ana avantajlarından biri, bir platformlar arası tarayıcı tıpkı Google Chrome gibi. Bu, onu MacOS, Windows, Android, iOS ve hatta yakında Linux’a yükleyebileceğimiz anlamına gelir.

Bunun en yakın sonucu şudur: Microsoft Edge hesaplarımızı farklı cihazlar arasında senkronize edebiliriz ayarlarımızın, favorilerimizin, şifrelerimizin, uzantılarımızın, geçmişimizin ve koleksiyonlarımızın mükemmel şekilde senkronize olması için.

Edge arama çubuğuna (edge://settings/profiles/sync) aşağıdaki adresi girersek, senkronize etmek istediğimiz ve senkronize etmeyen öğeleri seçinayrıca genel olarak senkronizasyonu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için.

4. Edge’de gizliliğinizi yönetin

kenar izleme önleme

Bu Edge over Chrome’un ana rekabet avantajlarından biri. Her iki tarayıcı da Chromium’u temel aldığı için çok benzer olsa da, Microsoft kendisini bir dizi açıdan farklılaştırmak istedi ve gizlilik, özel önem verdikleri bir konu oldu.

Bu nedenle, sekmesine gidersek gizlilik, arama ve hizmetler Yapılandırmadan, «İzleme Engelleme» içindeki üç profil arasından seçim yapabiliriz: temel, dengeli ve katı.

Biz genellikle ayarı “Dengeli” olarak ayarlamanızı öneririz “Sıkı” konfigürasyon, özellikle mahremiyetleri konusunda endişe duyanlar için harika bir seçenek olmasına rağmen, tarama sırasında bize en az uyumluluk sorunu yaşatacak olan kişi olduğu için. Ayrıca aynı ekrandan istisnalar ekle ve hangi izleyicilerin engellendiğini görün.

5. Google’ı arama motoru olarak ayarlayın

microsoft edge tarayıcısını değiştir

Her Chrome kullanıcısının Microsoft Edge’i yükler yüklemez hemen gözden kaçıracağı şeylerden biri, varsayılan olarak kullanılan arama motoru olacaktır. Bir Microsoft ürünü olarak kendi arama motorunu kullanır: Bing.

Amerika Birleşik Devletleri dışında Bing’in arama motoru olarak Google’ın çok gerisinde olduğu bir sır değil. Neyse ki Edge, Edge arama motorunu özgürce değiştirmemize izin veriyor. Görev çubuğumuza (edge://settings/search) sadece aşağıdaki adresi girmemiz ve adres çubuğunda kullanılan arama motoru olarak Google’ı seçmemiz gerekecek.

6. “Yeni Sekme” sayfasını özelleştirin

kenar yeni sekme sayfası

Microsoft, Edge’de farklı stiller arasında seçim yapmamıza izin verir. “Yeni Sekme” sayfası. Böylece aşağıdaki stiller arasında seçim yapabiliriz:

  • Odaklanmış: en basit ve en minimalist.
  • ilham verici: günlük Bing duvar kağıdı ile.
  • bilgilendirici: MSN’den günlük haberler ekleniyor.
  • kişiselleştirilmiş.

bir hesabınız varsa Microsoft 365 / Office 365son zamanlarda üzerinde çalıştığınız çevrimiçi uygulamalara ve belgelere bağlantılar dahil olmak üzere bir dizi ekstra özelliğe erişebileceksiniz.

7. Edge Koleksiyonlarını kullanmayı öğrenin

Microsoft Edge'deki Koleksiyonlar

bu Koleksiyonlar Microsoft Edge’in bir başka benzersiz özelliğidir. Bağlantılar, notlar ve resimler ekleyebileceğimiz ve ardından bu bilgileri OneNote, Excel veya Word’e aktarabileceğimiz yalıtılmış çalışma alanları oluşturmamıza izin veriyorlar.

8. Favori sitelerinizi uygulama olarak yükleyin

Edge'de bir uygulama olarak youtube

Son tavsiye parçası ile ilgisi var PWA, web’in yeni ve modern özelliklerinden yararlanan ilerici web uygulamaları. Eğer istersek bir web sayfasını uygulama olarak yükleyin iki seçeneğimiz var:

  1. Artı simgesine (+) tıklayın söz konusu web sitesindeyken tarayıcının adres çubuğunda görünen.
  2. Söz konusu simgenin çıkmaması durumunda sağ üst köşedeki üç noktalı menüye, ardından “Uygulamalar” bölümüne gitmemiz ve seçmemiz yeterli olacaktır. “Bu siteyi uygulama olarak yükle”.

Bu, tarayıcıyı açmak zorunda kalmadan söz konusu web sitesine erişmemizi sağlayacak ve aynı zamanda web sitesinin pencerenin tüm içeriğini işgal etmesine izin vererek, bize yerel bir uygulamaya biraz daha benzer bir kullanıcı deneyimi sunacaktır. Burada size YouTube web sitesiyle nasıl yapacağınızı öğretiyoruz.