Chrome’da web siteleri nasıl kolayca engellenir

Şüphesiz, Google Chrome günümüzde en çok kullanılan İnternet tarayıcısıdır. Bu tarayıcı, bilgisayarlarımıza zararlı içeriğe sahip web sitelerini otomatik olarak engelleme yeteneğine sahiptir. Ancak bazen tüm tehditleri algılamaz ve bu web sitelerini engellemeyi kendimiz halletmeyi veya dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmayı düşünebiliriz. Bu derste nasıl yapabileceğimizi açıklayacağız. chrome’da web sitelerini engelle kolayca ve bunu yapmamız için bize neler getirebileceğini.

Yapacağımız ilk şey, belirli web sayfalarının Google Chrome’da engellenmesinin bize ne gibi faydalar sağlayabileceğini açıklamak. Ardından, Windows’ta ve Android ve daha fazlası gibi diğer işletim sistemlerinde tarayıcıda nasıl uygulanacağını açıklayacağız.

Chrome’da web sitelerini engellemek bize ne gibi faydalar sağlayabilir?

İnternette gezinmeye başladığımız anda önümüze pek çok bilgi, iletişim ve eğlence penceresi açılıyor. Ayrıca, zaman zaman işimizde veya çalışmalarımızda dikkati dağıtan bir odak noktası olabileceği de daha az doğru değildir. O zaman Chrome’daki web sitelerini engellemeyi düşünmenin zamanı geldi. Bu kararı vermemize neden olabilecek nedenler çok çeşitli olabilir, örneğin:

 1. Çalışırken veya ders çalışırken verimliliğimizi artırmak ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için.
 2. Virüs, kötü amaçlı yazılım veya diğer tehditler içerdiğini bildiğimiz web sitelerini engellemek için kullanabiliriz.
 3. Önemli bir dikkat dağıtma kaynağı olabilecek Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağ sitelerini ziyaret etmeyi sınırlayın.
 4. Bir şirketin çalışanlarının, o kuruluş tarafından belirlenen kriterlere göre belirli web sayfalarına erişmesini engelleyin.
 5. Ayrıca, bir dereceye kadar, reşit olmayanların yetişkinlere uygun içeriğe veya diğer materyallere erişmesini engelleyen ebeveyn denetimleri olarak.

Bununla amaçlanan, güvenlik, üretkenlik ve diğer insanların tarayıcıyı gerektiği gibi kullanmaları için rahatlık sağlamaktır.

Bir tarayıcı uzantısı kullanarak web sitelerini engelleyin

Ne yazık ki, çalışanlarının bir web sitesine erişmesini engellemek isteyen bir Chrome Enterprise yöneticisi olmadığımız sürece, Google Chrome’un kullanıcıların web sayfalarını engellemesine izin vermediğini belirtmek gerekir. Bunun yerine, neyse ki internet tarayıcımıza bir uzantı ekleyerek bu sorunu kolayca çözebiliriz.

Yapmamız gereken ilk şey, tarayıcımız için yükleyebileceğimiz üçüncü taraf uzantıları indirebileceğimiz Chrome web mağazasına erişmek. Ardından, uzantı mağazasında aradığımız BlockSite – Odaklanın ve Zamanınızı Takip Edin veya aşağıdaki bağlantıya tıklayın, seçmemiz gereken yerde bunun gibi bir ekran görünecektir. Chrome’a ​​ekle.

Ardından, düğmeye basmamız gereken yerde bunun gibi bir açılır ekran görünecektir. uzantı eklemek.

Yapmamız gereken bir sonraki adım, üzerine tıklayarak Blocksite’nin gizlilik politikasını kabul etmektir. Kabul ediyorum.

Bilmeniz gereken önemli bir konu da ücretli bir uzantı olmasıdır. Ancak, üç gün boyunca test etmenize izin veren bir deneme sürümüne sahiptir. Bu durumda, ne sunduğunu görebilmeniz için test denemesini seçtim.

BlockSite Yapılandırma Seçenekleri

Blocksite uzantısını başarıyla yükledikten sonra, Chrome’da web sitelerini engellemek için bize ne gibi olanaklar sunduğunu görelim. Kırmızı Blocksite ikonuna tıklarsak şöyle bir ekran gelecek:

Söz konusu kırmızı simgenin çıkmaması durumunda mavi okla gösterilen simgeye tıklamanız gerekecektir. Orada Blocksite’ı aramanız ve sabitlenmesi için raptiye simgesine basmanız gerekir. Yukarıdaki ekranda aşağıdan yukarıya doğru üç şeye dikkat etmemiz gerekiyor:

 1. Altta gördüğünüz gibi siteleri engelle Bu, şüphesiz, istediğimiz web sitelerini engelleyebileceğimiz uzantının en önemli bölümlerinden biridir.
 2. düğmemiz var bu siteyi engelle görüntülenmesini engellemek istediğimiz web sayfalarını eklemek için.
 3. Bir kara kutunun en üstünde, ayarları yapılandırmak ve engelleme listesini düzenlemek için tipik bir araç tekerleğimiz var.

Şimdi pratik bir örnek vereceğiz, çalışırken veya ders çalışırken as.com’un dikkat dağıtıcı bir odak noktası olmamasını istiyorsak “Bu siteyi engelle” butonuna tıklayacağız. Dolayısıyla bundan sonra as.com’a her girmek istediğimizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız:

Gördüğünüz gibi Blocksite, Chrome’daki web sitelerini etkili bir şekilde engellemenize olanak tanır. Ardından, bu uzantıyı daha da özelleştirmek için daha önce bahsettiğim dişli çarkına gidelim.

Sol tarafta ayarlarla ilgili ve daha sonra geliştireceğimiz kısım var. Öte yandan, sağ tarafta sitelerin engellenmesi ile ilgili seçenekler var. Burada bu bölümler hakkında konuşmamız gerekiyor:

 1. engellenen siteler: Engellemek istediğimiz web siteleri burada görünür ve tekrar normal şekilde kullanabilmemiz için o web sitesini kaldırarak listeyi düzenleyebiliriz.
 2. beyaz liste modu: bu durumda sadece listede bulunan web siteleri kullanılabilir ve diğerleri engellenir.
 3. programı: engellemenin gerçekleştiği zamanı ayarlamak için.

Programlayıcıya tıklarsak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırız:

Ardından ihtiyacımız olan zaman aralığını ayarlıyoruz, uygulamak istediğimiz haftanın günlerini seçiyoruz ve üzerine tıklıyoruz. Programı ayarla etkinleştirmesi için. Şimdi soldaki ayarların olduğu kısmı açıklama zamanı.

Burada üç bölümü vurgulayacağız:

 1. şifre koruması: uzantıyı, engellenen web sitelerinin değişmesini önleyen bir parola ile korumak için. Ayrıca, engellenen sitelere girmek için parola isteme seçeneğiniz de vardır.
 2. Kelimelere göre engelle: belirli bir kelimeyi içeren URL’leri engellemek için.
 3. Kategoriler: bir url koymak zorunda kalmadan kategorilere göre içeriği engellemek için kullanılır. Elimizde bulunanlar arasında yetişkinler, spor, sosyal ağlar ve daha fazlası için içerik var.

Blocksite ile bitirmek için Chrome’da web sitelerini engellemenin yanı sıra ebeveyn kontrolü olarak da kullanılabilir.

Web sitelerini engellemek için diğer alternatifler

Yüklü tek tarayıcı olduğu sürece Chrome tarayıcısında bir uzantı kullanmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, kullanılan kullanıcı hesabı, yazılım yükleme izinlerine sahip bir hesap olmamalıdır. Bu diğer alternatifleri de kullanabiliriz:

 • Mac OS X 10.8’den daha yüksek bir işletim sistemine sahip MacOS bilgisayarlarla kullanabileceğimiz Self Control.
 • LeechBlock, Chrome, Firefox ve Edge tarayıcıları için bir uzantıdır
 • Cold Turkey for Windows, engelleme özellikleri ve istatistikleri ile sınırsız sayıda web sitesini ne kadar süreyle bloke ettiğini takip eder. Daha fazla özellik ekleyen ücretli bir Pro sürümü de vardır.

AVM gibi bazı üreticiler, FRITZ!box yönlendiricilerinde İnternet kullanımını kısıtlamanıza izin verir. Bugün kaliteli yönlendiricilerde web sitelerini engelleme ve bağlantımızı kısıtlama seçeneği bulmak normaldir, genellikle ebeveyn kontrolü bölümünde bulunur, ancak güvenlik duvarı bölümünde de bulabiliriz.

Chrome’da web sitelerini engelleyebilen Play Store’daki uygulamalar

Bitirmek için, Chrome’daki web sitelerini engelleyebilecek birkaç uygulamadan bahsedeceğiz. Birincisi, Play Store’dan buradan indirebileceğiniz AppBlock olacaktır:

İkincisi ise daha önce bahsettiğimiz ve Android versiyonu da olan Blocksite:

Son olarak, gördüğünüz gibi, Chrome’da web sitelerini engellemek için epeyce alternatifimiz var.

Chrome’da web siteleri nasıl kolayca engellenir makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…