Cep telefonunuzun RAM’ini neyin yediğini nasıl bilebilirsiniz?

Günümüzün akıllı telefonlarının çoğunda Play Store’daki hemen hemen her uygulamayı (en zorlu oyunlar bile) çalıştırırken sorun yaşamamakla birlikte, birkaç yıl önce kullandığımız akıllı telefonlar için aynı şeyi söyleyemeyiz.. Yavaş, gizemli bir şekilde kapanan uygulamalar… Bir korku, çoğu zaman mobil cihazımızın RAM belleğinden kaynaklanıyordu.

Günümüzde, 12 GB’a kadar RAM’e sahip cep telefonlarında bu artık gerçekleşmiyor, ancak bu, arıza yapan hiçbir uygulama veya olması gerekenden çok daha fazla RAM tüketen hizmetler olmadığı anlamına gelmiyor. Şimdi, her uygulamanın ne tükettiğini nasıl bileceğiz? Neyse ki Android’deyiz ve bunun gerçekten basit olduğunu biliyoruz. Herhangi bir türde üçüncü taraf uygulaması veya buna benzer bir şey indirmek gerekli değildir. Akıllı telefonumuzun ayarlarında tüm bilgilere sahibiz.

Her uygulamanın ne kadar RAM tükettiğini nasıl öğrenebilirim?

Mobil cihazımızın her bir uygulama veya işlemi tarafından tüketilen RAM belleğini bilmek için yapmamız gereken ilk şey geliştirici seçeneklerini etkinleştirmektir. Bunu zaten birden fazla vesileyle konuştuk, ancak kısacası, bu seçenekler gelişmiş ayarlar yapmak için kullanılır ve temel kullanıcının bunlara erişememesi için gizlenir. Ancak endişelenmeyin çünkü tavsiyemize uyarsanız kötü bir şey olmayacak.

Bunları etkinleştirmek için cihazımızın ayarlarına, Telefon hakkında ve derleme numarası bölümüne toplam yedi kez basın. Bittiğinde, geliştirici seçeneklerini etkinleştirmiş olacağız ve cihazımızın RAM belleği tüketimini gözlemleyebileceğiz. Devam edelim.

Bu seçenekler arasında sadece “Yürütmede” seçeneğine gitmemiz gerekecek. Burada, terminalimizde şu anda neler olduğunu bileceğiz. Sizlerle paylaştığım yakalamada, toplam 4 GB RAM belleğin 1.20 GB’nin sistem tarafından, 624 MB’ın uygulamalar tarafından nasıl işgal edildiğini ve 2 GB’lık boş yerimizin nasıl olduğunu görüyoruz. Ardından, çalışan uygulamaların ve işlemlerin bir listesini görüyoruz ve her birine tıklarsak daha fazla ayrıntı içeren yeni bir ekrana gireceğiz, bunun için kullanılan bir “Durdur” düğmesinin görüneceği yer, söz konusu uygulamayı veya hizmeti durdurmak için. Bir uygulamanın yanlış çalıştığını görürsek ve RAM tüketmeyi bırakmasını istiyorsak mükemmel bir seçenek.

Android-RAM

Geliştirici seçeneklerinde “Çalışıyor” bölümü dışında bir seçenek daha var. “Hafıza” olarak adlandırılan temel olarak 3, 6, 12 ve 24 saatlik periyotlarda en fazla RAM tüketen uygulamaların geçmişini görebiliriz.

Gördüğünüz gibi, geliştirici seçenekleri bize bu makalede anlattığımız gibi daha birçok seçenek arasında cihazımızı daha hızlı hale getirmek gibi birçok olanak sağlıyor, bu yüzden her zaman etkinleştirilmeleri önerilirözellikle akıllı telefonunuzla uğraşmayı seviyorsanız.

Okumak için Andro4all’a girin makalenin tamamı

Twitter, Facebook’ta bize katılabilirsiniz

YouTube kanalımıza abone olun!

En Son Andro4all’da Yayınlandı

Cep telefonunuzun RAM’ini neyin yediğini bilme girişi ilk olarak Andro4all’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…