CarPlay'i bir Tesla'da kullanmayı başarıyorlar... Android

CarPlay’i bir Tesla’da kullanmayı başarıyorlar… Android

Bu çözüm iPhone’u denklemin dışında bıraktı!

Dünyanın en önemli şirketlerinden Apple ve Tesla arasındaki ilişki tam olarak her iki markanın kullanıcılarının da beklediği gibi değil. Ancak bir geliştirici, kullanıcılardan en sık gelen isteklerden birine yanıt vermeye karar vermiş ve bunu mümkün kılmıştır. CarPlay Tesla’da çalışıyor.

Polonyalı geliştirici Michał Gapiński, Twitter hesabı üzerinden CarPlay’i Tesla’ya getirmeyi ancak iPhone’u denklemin dışında tutmayı nasıl başardığını paylaştı. Bunun yerine, CarPlay arayüzünü, Apple Maps’i oynamak için bir Raspberry Pi kullandı, ayrıca arka planda bile çalışan Apple Music.

CarPlay Tesla’ya çok özel bir şekilde geliyor

Gapiński, deneyini gerçekleştirmek için Tesla Model 3’ü ve bir LTE modem ve Wi-Fi hotspot ile eşleştirilmiş özel Android tabanlı bellenimi çalıştıran bir Raspberry Pi’yi kullandı. Twitter’da paylaşılan demo videoda, Uygulamaların nasıl doğru çalıştığı ve otomobilin direksiyon simidi üzerindeki kontrollerin de sistemle etkileşim içinde olduğu görülebiliyor.

Bu iOS geliştiricisi, hack’ini paylaştıktan sonra projenin çok erken aşamalarda olduğunu iddia etti ve tamamlandıktan sonra daha fazla kullanıcıya sunmayı planlıyor. Sonraki adımları, Raspberry Pi geliştirme kartı ile araba arasındaki Wi-Fi bağlantısını geliştirerek kullanıcı arayüzünü daha akıcı ve duyarlı hale getirmek.

Şu günlerde, Çoğu otomobil üreticisi, otomobillerinde CarPlay‌’i destekler. Bu nedenle, Tesla’nın ihmal edilmesi dikkate değer bir istisnadır. Şimdilik geriye kalan tek şey, bu arabalara işlevsellik kazandırmak için iki şirket arasında bir anlaşmanın yapılmasını beklemek.

Apple CarPlay için 4 harika numara

İlgili konular: iOS

disney logosu

Disney+’a 8,99 Euro’ya ve kalıcılık olmadan kaydolun Disney+’a abone olun!


Leave a Reply