Çalışma, ameliyatın ortasında müzik çalan cerrahların hastalarını daha az ağrı ile uyandırdığını öne sürüyor.

Bir hasta geçirdiğinde cerrahi müdahaleÇoğu durumda, üzerine bilinçsiz hale getiren bir anestezik verilir. Ancak bu, bilinçaltının iptal edildiği anlamına gelmez. Bu nedenle, yer müzik ya da söyle rahatlatıcı sözlerinsanların iyileşmesi üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

@import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Fira+Sans:300,400,400i,600);@import url(https://assets.metrolatam.com/assets/oembed.css?v= BS12);

İddia bir grup İngiliz bilim insanı tarafından yapıldı. Ünlü B’de bir makale yayınladılar.ritish Tıp Dergisi (BMJ). İçinde müziğin beyin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğunu detaylandırıyorlar. Ayrıca, bilinçli veya bilinçsizken olabileceğini de detaylandırıyorlar.

Ayrıca müziğin yanı sıra “Artık güvendesin” veya “Kendine iyi bakılıyor” gibi rahatlatıcı ifadeler de veriyorlar. Bunlar hasta anestezi altındayken bahsedilmiş ve iyileşmeyi olumlu yönde etkilemiştir.

Daily Mail, hastalara kulaklıklar aracılığıyla rahatlatıcı müzik veya ifadeler verildiğini bildirdi. Sonuçlar, tamamen sessizlik içinde ameliyat olanlara göre yüzde 25 daha az ağrı hissettiklerini gösterdi.

Ek olarak, diğer sonuçlar, anesteziden çıktıktan sonra ağrı kesiciye ihtiyaç duyma olasılığının %17 daha az olduğunu gösterdi.

ameliyathane

Müziğin etkisi nedir?

Bu makaleyi yayınlayan bilim adamları, bu fenomenin nedenlerinin doğrudan nörolojik olduğunu garanti ediyor. Bununla birlikte, beynin en büyük etkiyi yarattığı bölgeleri detaylandırmak için daha derinlemesine çalışmalara ihtiyaçları var.

Benzer şekilde, makale tıp camiası tarafından övgüyle karşılandı. Birleşik Krallık. Herkes, insan vücudundaki kimyasalların kullanımını azaltmanın, ameliyat sonrası travmanın üstesinden gelmenin önemli bir adım olduğunu kutluyor.

Yazarlar, “Postoperatif ağrıyı azaltmak için güvenli, uygulanabilir, ucuz ve farmakolojik olmayan bir teknik sağlayabilir” dedi.

“Opioid krizi için radikal bir tedavi değil, ancak opioid alan insan sayısında hafif bir azalmaya yol açabilir. Bu yaklaşımı tanıtmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bunlar gerçekten ilginç bulgular.”

meksika müziği

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…