Bunlar, günlük hayatımda en az kullandığım iOS 15 ve iPadOS 15 işlevleri.

Bunlar, günlük hayatımda en az kullandığım iOS 15 ve iPadOS 15 işlevleri.

Apple, iPhone ve iPad cihazları için birçok harika özellik yayınladı, ancak bunların hepsi tüketicinin beğenisine göre değil…

Apple iPhone’lar ve iPad’ler, günlük hayatı çok daha rahat ve üretken hale getiren harika özelliklerle doludur. Bunların büyük çoğunluğu -hepsi değilse de- işletim sisteminin verimliliğini ve dinamizmini önemli ölçüde artırarak kullanıcı deneyimini iyileştirir. Ama yine de, hepsini kullanmak fiziksel olarak imkansız, ya zamansızlıktan, bilgisizlikten, kullanım mekaniğindeki eksikliklerden ya da sadece onları sevmediğimizden.

Yakın zamanda iPhone’umun pil ömrünü artırmak için hangi özellikleri etkinleştirdiğimi ve hangi özellikleri devre dışı bıraktığımı belirten kişisel deneyimimi paylaştıysam, bu sefer neleri belirtmeye odaklanacağım. fonksiyonlar piyasaya sürüldükten sonra iPhone ve iPad’imde daha az kullanıyorum iOS 15 ve iPad OS 15, hepsi ısırılmış elma logolu şirketin işletim sistemlerinin en son yazılım sürümlerinin yeniliklerinin bir parçası olmasa da.

Bunu söyledikten sonra başlayalım. İşte iOS 15 ve iPadOS 15’te nadiren (veya nadiren) kullandığım özellikler.

iPadOS 15’te işletim sistemi vizyonunuzu artıracak 15 görsel ilk

Üzgünüm Apple, ancak iOS 15 ve iPadOS 15’in tüm özelliklerini kullanmıyorum!

1. Kullanım süresi

Ekran süresi iOS 12 ebeveyn kontrolü

Ekranda Ekran Süresini gösteren iPhone.

Sanki hayatın enfes bir ironisiymiş gibi, iPhone’umda ve iPad’imde en az süre kullandığım işlevler listeme, en çok hangi özellikleri kullandığımızı tam olarak ölçmekten sorumlu olan Kullanım Süresi işlevinin kendisiyle başlayacağım. iOS 15 ve iPadOS 15’te. MacOS gibi diğer platformlarda da mevcut olmasına rağmen.

Elbette, Airtime’ın harika bir özellik olduğunu düşünüyorum ve işletim sistemine çok iyi entegre. Size gün içinde en çok hangi uygulamaları ve kaynakları kullandığınızı ve her biri için ne kadar zaman harcadığınızı söyler. Ama hayır sevgili Apple, her gün en çok kullandığım uygulamaların Instagram ve WhatsApp olduğunu bilerek daha fazla enerji kaynağı tüketmeye ya da zamanımı boşa harcamaya gerek yok.

2. Konsantrasyon modları

Konsantrasyon modu

Apple, iPadOS 15’in Kontrol Merkezinde bir odak modu uygulamıştır.

Yeni Serbest Zaman, Çalışma ve Dinlenme odak modları, iOS 15 ve iPadOS 15’in gelmesinden sonra iPhone ve iPad’e geldi. Bu işlev, kişiler ve uygulamalar gibi istisnalar ekleyerek Rahatsız Etmeyin modunu özelleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu özelliğin çok faydalı olduğunu kabul etmeliyim, çünkü örneğin, siz projeleriniz üzerinde çalışırken iş arkadaşlarınızdan bildirim almaya devam etmenizi sağlıyor.

Ama gerçek şu ki, kişisel olarak bu yeni konsantrasyon biçimlerini kullanmaya ihtiyacım yok. genellikle etkinleştirdiğim tek Rahatsız Etmeyin modu. Her ne kadar olursa olsun, sistemin çok ilginç bir yeni özelliği olduğu konusunda ısrar ediyorum ve eminim ki birçok iPhone ve iPad kullanıcısına görevlerinde yardımcı olacaktır.

3. Sekme Grupları

Ekran görüntüsü

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15’te Safari sekme gruplarını tanıttı. Kullanıcıların adından da anlaşılacağı gibi, ziyaret ettikleri web sayfalarının sekmelerini kategorilerine göre gruplandırmalarına olanak tanıyan bir yardımcı program.

Öyle ki, film ve dizi sektörü ile ilgili 5 web sayfasını, spor haberleri ile ilgili 3 veya 4 web sayfasını ziyaret ediyorsanız, bunları “Sinema” ve “Spor” kategorilerinde gruplayarak bunlara erişmek için daha kolay ve tek bir dilimde kapatabilmek için. Kısacası Safari’de bir sekme yönetim aracından bahsediyoruz.

Safari’yi iOS 15’te ve hatta iPadOS 15’te – iPad’in ekran boyutlarının bu özelliği yönetmeyi daha kolay hale getirdiği – kullanma deneyimim, sekme gruplaması gerektirmiyor. Web taramamda genellikle birkaç sekme açtığım doğru olsa da, aynı zamanda Sekmeleri gruplamak ve grubunu çözmek için fazladan zaman harcamama gerek yok. Bence işlev biraz hantal ve Safari’nin kullanımını yönetmek için zaten yeterli araca sahip olduğunu düşünüyorum. Ama aynı anda birçok web sayfasını ziyaret etme eğilimindeyseniz, bu özelliği beğenmenize kesinlikle saygı duyuyorum!

4. Oynat

Ekran görüntüsü

Bu, eller aşağı, en büyük iOS 15 hayal kırıklıklarından biri (iPadOS 15 ile mevcut değil). Ancak özelliğin daha iyi olması gerektiğini düşündüğünüz için değil, hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Aslında bence mükemmel. Hayal kırıklığım geliyor çünkü ne yazık ki ve gerçekten nedenini bilmiyorum, kullanmıyorum. Belki orada olduğunu unutmaya meyilli olduğumdandır ya da belki de benim için yapılmadığındandır. Ama beğendim, çok beğendim.

Touch back, şuradan etkinleştirilen ve özelleştirilmiş bir iOS 15 özelliğidir: Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma ve kullanıcıların sesi kısma, sesi açma, son eylemi geri alma, ekran görüntüsü alma, Kontrol Merkezi’ni açma ve diğer birçok işlev gibi işlemleri gerçekleştirmek için iPhone’larının arkasına dokunmasına olanak tanır.

Play Back’i daha sık kullanmaya çalışacağım, belki alışmam gerek. Ama iOS 15’te sahneye çıktığından beri, onu yaklaşık 3 veya 4 kez kullandım – ve bunlardan biri ilk kez test etmekti. Bununla birlikte, onun hakkındaki düşüncelerinizi ve ona hangi rolleri verdiğinizi duymayı çok isterim. İlgimi çekiyor!

5. Cüzdan ve Çanta

Cüzdan Apple iPhone

Cüzdan uygulamasının birçok kullanımı vardır

Sonunda iki yerel Apple uygulamasıyla kişisel en az kullanılan özellikler listemi tamamladım: Cüzdan ve Hisse Senetleri. onları zar zor açıyorum. Aslında, iPhone’umu aldığım ilk gün Bolsa’yı kaldırdım. Gerçek şu ki, borsaya yatırım yapmadım ve borsanın nasıl dalgalandığını bilmeye ihtiyacım yok.

Cüzdan uygulamasına gelince, Apple Pay ile her ödeme yaptığımda muhtemelen dolaylı olarak kullanıyorum. Ama genellikle günümde açmadığım bir uygulama ve uçak biletlerimi, sinema biletlerimi, aşı sertifikamı veya biniş kartlarımı yönetmek için kullanmam. Bu, İspanya’daki sisteminde mevcut olan engellerin ötesinde, uygulamanın iyi tasarlanmadığı anlamına gelmez.

Bunlar iPhone ve iPad’imde en az kullandığım özellikler ve uygulamalar. Ancak her kullanıcı bir dünyadır ve belki de sizin için önemlidir. Ve iOS 15 veya iPadOS 15’te genellikle hangi özellikleri daha az kullanıyorsunuz?

İlgili konular: iOS

disney logosu

Disney+’a 8,99 Euro’ya ve kalıcılık olmadan kaydolun Disney+’a abone olun!

Leave a Reply