Buluttaki ofis paketi? Office Online ve Google Dokümanlar yüz yüze

Mevcut kullanıcıların çoğu, bugün sahip olduğumuz geniş ürün yelpazesindeki bazı ofis yazılımlarını kullanıyor. LibreOffice’e ek olarak popüler Microsoft Office paketini buluyoruz veya Google Dokümanlardiğerleri arasında.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bahsettiğimiz bu alternatiflerden bazıları ücretli, bazıları ücretsiz, daha eksiksiz olanlar var ve diğerleri daha basit. Her şey, ihtiyaçlarımıza en uygun teklifi seçmek meselesi olacak.

Bizi en çok ilgilendiren ofis paketi nasıl seçilir

Her durumda bizi en çok ilgilendiren teklifi seçerken, devreye giren birçok faktörün olduğunu unutmamalıyız. Bir yandan fiyatı buluyoruz, çoğu kullanıcı için çok önemli bir şey. Ancak hepsi bu kadar değil, çünkü bahsettiğimiz bir ofis paketi için ödeme yapmamız gerekse bile, onu nasıl kullandığımıza bağlı olarak, bu bize ödediğimiz ücreti telafi edebilir. harcama. Bu programları kişisel ortamlarda kullanmamız, onlardan fayda göreceğimiz daha kurumsal olanlardan farklı değildir.

Öte yandan, başka türlü nasıl olabilirdi, işlevsellik sorununu buluyoruz. Bunu söylüyoruz çünkü adından da anlaşılacağı gibi bu süitler belirli uygulamalardan oluşuyor. Bu nedenle, başka türlü nasıl olabilir, bir seçeneği veya diğerini seçerken, bu son derece önemli bir bölümdür. Bunu genel bir kural olarak söylemek gerekirse, burada bir kelime işlemcibir elektronik tablo programı, oluşturmak için başka multimedya sunumlarıvb.

Aynı şekilde, ayrıca bir e-posta yöneticisi, başka bir kişisel not yöneticisi vb. bulabiliriz. Ve burada yorumlarımızı bitirmek için, burada kullandığımız dosyalar arasındaki uyumlulukla ilgili her şey de çok önemlidir. Maksimum referansın ve en çok kullanılanın Microsoft Office paketi olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle, bunun yerel biçimleri, seçtiğimiz teklifte hem oluşturma hem de baskıda mümkün olduğunca uyumlu olmalıdır.

Office Online ve Google Dokümanlar, temel farklılıklar

Ancak bu satırlarda, tek bir euro ödemek zorunda kalmayacağınız iki ofis otomasyon teklifine odaklanacağız. bu doğru microsoft Office’in gerçekten bilinen birkaç ücretli sürümü vardır. Ama aynı zamanda paketin kullanabileceğimiz bir versiyonunu görüyoruz. internet üzerinden ücretsiz. Tabi bunun için bu linkten bu uygulamalara erişmek için bir Microsoft hesabına ihtiyacımız var.

çevrimiçi ofis arayüzü

Öte yandan, yine ücretsiz ve çevrimiçi olarak, şu anda başka bir teknoloji devinin sahip olduğu başka bir teklif buluyoruz: Google. Ve bu dokümanlar bu firmanın bizim işimizde kullanmamızı önerdiği bu türden bir tekliftir. Ofis işleri. Önceki durumda olduğu gibi, tüm bunlardan yararlanmak için Dokümanlar’a erişmek için yalnızca bir Google hesabına ihtiyacımız var. Bu noktada, bu paketteki uygulamaların her birinin kendi URL’sine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

dokümanlar arayüzü

Bu nedenle, aynı satırlarda bu süitleri oluşturan farklı programlar arasındaki temel farklardan bahsedeceğiz. Spesifik olarak, yukarıda belirtilen tekliflere atıfta bulunuyoruz. çevrimiçi ofisve Google Dokümanlar.

Başlamadan önce, burada bahsettiğimiz tüm uygulamaların bulutta çalıştığını söyleyeceğiz. Bununla gerçekten kastettiğimiz, oluşturduğumuz varsayılan dokümanların Microsoft veya Google sunucularındaki depolama alanımızda depolanmasıdır. Sonra her zaman yerel bir kopya kaydedebilir veya başka bir dosyaymış gibi indirebiliriz.

Bana uygun metin düzenleyici olan Google Dokümanlar ve çevrimiçi Word

Pekala, her iki firmanın metin editörlerine odaklanırsak, en azından işlevsel olarak çoğu kullanıcının temel ihtiyaçlarını karşıladıklarını size söyleyeceğiz. Bir yandan size şunu söyleyeceğiz, eğer hakkında konuşursak kelime-çevrimiçi, bu, Office’in ücretli sürümünde bulduğumuzdan işlevsel düzeyde çok daha küçük bir sürümdür. Tabii ki, hem arayüz hem de burada sahip olduğumuz seçenekler, ücretli adaşı ile çok benzer bir işleme sahip.

Ancak elbette, Google Dokümanlar hakkında konuşurken, arama devi tüm cephaneliğini bu metin düzenleme programında kullanıyor, çünkü başka bir programı yok. Bu nedenle, buradaki işlevsellik, çevrimiçi Word’den daha üstündür. Örneğin, Microsoft’un önerisinin metinlere aşağıdaki gibi ek nesneler eklememize izin verdiği doğrudur. Görüntüler veya tablolar, ancak özelleştirme seçenekleri çok sınırlıdır.

doküman düzenleyici

Ayrıca, Dokümanlar’ın bize sunduğu bir şey olan şablonlarımız yok. Tabii ki, her iki teklifin de dosya paylaşımı için çok faydalı olabilecek bir araç sunduğunu belirtmekte fayda var.

Kısacası, tek bir euro harcamak ve bulutta çalışmak istemiyorsak, bu konuda ihtiyacımız olan her şeyle metinleri düzenle, Dokümanlar en iyi seçenektir. Ancak Word’ün ücretli yerel sürümüne alışmışsak, ancak yalnızca temel bilgilere ihtiyacımız varsa, belki çevrimiçi sürüm bizim için çalışacaktır.

Elektronik tablo programı, Excel çevrimiçi veya E-Tablolar’ı seçin

Bir elektronik tablo programıyla çalışmanız gerekiyorsa, ancak ücretsiz olarak, Microsoft bize Excel’i çevrimiçi ve Google, E-Tablolar’ı sunar. Başlangıçta her iki önerinin de bize burada alıştığımız hücre tabanlı arayüzü sunduğunu söylemek gerekirse. Bu nedenle, bir elektronik tablo üzerinde çalışmış olan herkes bu tür işlere alışık olduğundan daha fazla olacaktır.

çevrimiçi excel

Excel durumunda, önceki durumda olduğu gibi, bu çevrimiçi sürüm, işlevler açısından ücretli sürümden çok daha küçüktür. Ancak düzeyinde düzenleme ve tasarım yaprakları çok başarılı. Aynı zamanda elimizdeki formüllerin büyük bir kısmı ve bunları kullanmak için elimizde mevcut. Bu nedenle, bu durumda her iki öneri de metin editörlerinden daha fazla işlev düzeyinde çok benzerdir.

Bu nedenle, bunlardan birini seçmeniz gerekiyorsa, her ikisinin de çoğu elektronik tablo kullanıcısının ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyebiliriz. çevrimiçi excel gelişmiş kullanım için Google E-Tablolar’dan biraz daha fazlası. Bu Microsoft uygulamasının Office’in en büyük temsilcilerinden biri olması boşuna değildir.

Sunumlarım için kullandığım sunumlar veya PowerPoint

Multimedya sunumları oluşturmaya gelince, neredeyse hiç kimse bunun farkında değil. Priz yıllardır bu pazara liderlik ediyor. Ancak Google, bu konuda Sunumlar olarak adlandırılan kendi teklifini de bize sunmaktadır. Gerçek şu ki, burada ilk başta, her iki ücretsiz teklifin de nasıl çalıştıkları açısından oldukça benzer olduğunu söyleyebiliriz.

sunumlar

Her ikisi de bize birlikte çalışma imkanı sunuyor. slayt gösterisi metinler, resimler, metinler, tablolar vb. öğeleri ekleyebileceğimiz Ancak, yukarıda bahsedilen PowerPoint’i kullanmaya alışanlar için, ücretli olandan daha az seçeneğe sahip olmasına rağmen, çevrimiçi sürümünün kullanımı daha kolay olacaktır.

Bunu size söylüyoruz çünkü hakkında konuştuğumuzda google slaytlarişlevsel olarak benzer olmasına rağmen, çalışma moduna alışmamız biraz daha uzun sürebilir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…