Bu yıl WiFi 6GHz ve yeni kablosuz kanalların yılı olacak

WiFi ağları son yıllarda çok gelişti, ancak önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasını yapacaklar. WiFi 6’nın (eski adıyla 802.11ax) gelişi, 2021’de alacağımız haberlerin sadece görünen kısmı. WiFi 6GHz. Şimdiye kadar 2,4 GHz ve 5 GHz kablosuz ağlarımız vardı, ancak giderek daha fazla bölge 6 GHz kullanımını onaylıyor.Bu, daha fazla hıza ek olarak bize WiFi bağlantısı için yeni kablosuz kanallar getirecek.

Ocak 2020’de Wi-Fi Alliance, bu teknolojinin ilk kez 6 GHz bandında sağlanabildiği WiFi 6E veya aynısı sundu.En büyük sorun, bu bandın o sırada kullanımına izin verilmemiş olmasıdır. bu teknoloji ve farklı bölgeler aylardır bunu yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri İlklerinden biriydi ve bu hafta Suudi Arabistan yaptı.

Spesifik olarak, 30 Mart’ta Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’nun kararının ardından o ülkede WiFi 6E için 5.925-7.125 GHz bantlarının etkinleştirildiği doğrulandı (CITC). Wi-Fi Alliance, aralarında bazı farklılıklar olsa da, WiFi 6E için bu frekansları etkinleştiren ülkeler veya kıtalar ile güncel bir harita tutar. Örneğin Avrupa’da 5945 ile 6425 MHz arasındaki frekansların kullanılmasına izin verilecek.

6 ghz

Amerika Birleşik Devletleri veya Suudi Arabistan’dan sonra İspanya’ya ne zaman gelecek?

Amerika Birleşik Devletleri veya Suudi Arabistan, WiFi 6E için bu frekansları benimseyen ülkelerden sadece ikisi, ancak sadece onlar değil. Ayrıca Avrupa Birliği’nin kararını çoktan verdiğini ve yürürlüğe girmesine sadece birkaç bürokratik adım kaldığını biliyoruz. Avrupa ile diğer bölgeler arasındaki fark, izin verilen spektrum miktarı bu teknoloji için.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 5925-7125 MHz spektrumunu açarken, Avrupa’da ile yapılacaktır. 5945-6425MHzyani bu teknoloji için daha az kablosuz kanalımız olacak. Burada, IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından önerilen grubun bir parçası ve diğer radyo teknolojileri türleri tarafından işgal edilen Wi-Fi Alliance bulunmaktadır.

14 kanala kadar 80 MHz ve ilave 7 kanal 160 MHz yerine İspanya ve Avrupa’da sahip olacağımız yeni kanallar farklı olacak. Bunun nedeni, diğer bölgelerde 1200 MHz spektrumu 160, 80, 40 veya 20 MHz kanallara ayırmalarıdır. sadece 480 MHz’e sahip olabiliriz.

Yazı Bu yıl WiFi 6GHz yılı olacak ve yeni kablosuz kanallar ADSLZone’da ilk kez ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…