Bu teknoloji iğne korkusunu ortadan kaldırıyor ve artmalı...

Bu teknoloji iğne korkusunu ortadan kaldırıyor ve artmalı…

Nüfusun yüzde 10’unun gerçek bir enjeksiyon fobisi var. Bu kişiler, en ufak bir enjeksiyon alma şansları bile varsa, doktor ziyaretlerini erteleyebilir veya hatta önleyebilirler. Bu fobi nedeniyle çoğu kişi COVID-19’a karşı aşı olmak istemiyor. Ama Fobilerle savaşmak için teknoloji giderek yaygınlaşıyor ve bugün iyi bir örnek göreceğiz: Universitat Jaume’de Endüstriyel Tasarım ve Ürün Geliştirme Mühendisliği bölümünden üç öğrenci Sorunu belirledim ve «PINSOFT» adını taşıyan bir çözüm buldum. İspanya için ulusal James Dyson Ödülü’nü kazanmalarına izin verdi.

Hızlı kalp atışı, göğüste sıkışma, terleme, mide bulantısı veya baş dönmesi: Şırınga fobisi (tripanofobi) olan herkes bu semptomları çok iyi bilir. Bu kişiler iğne ile karşılaştıklarında rahatsızlık hissederler ve hatta gerekli tedavi ve aşılardan bile kaçınabilirler.

Bu çok güncel bir konu çünkü pek çok insan korktukları için örneğin koronavirüse karşı aşı olmalarına izin vermiyor. Enjeksiyon korkusu birçok farklı faktörden kaynaklanabilir ve genellikle çocukluk döneminde gelişir. Şimdiye kadar, bilişsel terapinin onu tedavi etmede çok etkili olduğu gösterildi, ancak bunun gibi tedaviler zaman alıyor.

“İspanya’da 2021 James Dyson Ödülü’nün Ulusal Kazananları olduğumuz için çok müteşekkiriz. Buluşumuzla, uzun süredir bilinen, ancak COVID-19’a karşı küresel aşı kampanyası nedeniyle artık daha fazla mevcut olan bir sorunu çözmek istiyoruz. Bu nedenle hedefimiz PINSOFT’u birçok aşı merkezinde görmek ve böylece aşılanan kişi sayısını artırmaya katkıda bulunmak” dedi.

PINSOFT nasıl çalışır?

Bunun yerine PINSOFT sorunu aşı anında çözecektir. Jaume I University of Castellón de la Plana, Sofía Aparicio Ródenas, Laura Martinavarro Fuertes, “Ürünümüz sayesinde enjeksiyonları reddeden insan sayısını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak istiyoruz” diyor. , her ikisi de 22 yaşında ve PINSOFT’u geliştiren ve bu yılki ulusal James Dyson Ödülü’nü alan 25 yaşındaki Juan Carlos Espert Cervera.

Sunulan birçok İspanyol projesi arasında, bir profesyoneller paneli, bu yılki James Dyson Ödülü için Ulusal Kazanan olarak PINSOFT’u ve finalist olarak iki projeyi daha seçti. İspanyol Kazanan 2.350 Euro’luk bir ödül alır ve iki finalistle birlikte uluslararası ödülü kazanmak için yarışmanın bir sonraki aşamasına geçer.

PINSOFT, hastanın iğnenin deriye temasını ve dolayısıyla herhangi bir deliği algılamaması için enjeksiyon bölgesi çevresindeki cildi uyaran bir cihazdır.. “Sivri uçlar” adı verilen çok sayıda yuvarlak çubuk, cilde bastırır ve böylece gerçek deliği kamufle eder. Bu, delinmenin neden olduğu ağrıyı önemli ölçüde azaltmayı mümkün kılar.

Ayrıca silindirik cihaz şırıngayı hastanın görmemesi için gizler. PINSOFT her türlü enjeksiyon için kullanılabilir (intravenöz, intramüsküler, subkutan veya intradermal).

Bu buluş sayesinde üç genç tasarımcı İspanyol James Dyson Ödülü’nü kazandı. James Dyson Ödülü, geleceğin mühendislerini teknolojik bilgilerini insanların yaşamlarını iyileştirebilecek yenilikçi çözümler bulmak için uygulamaya teşvik eden uluslararası bir tasarım ödülüdür. Şimdiye kadar yarışma, 250’ye yakın icadın finansal olarak desteklenmesini mümkün kıldı. Ayrıca, 2005’teki ilk ödül töreninden bu yana James Dyson, eğitim ve diğer hayır kurumlarında çığır açan fikirlere 100 milyon sterlinden (yaklaşık 120 milyon avro) fazla bağışta bulundu. Aynı şekilde PINSOFT projesi de 2.350 Euro’luk bir finansmanla desteklenecek.

Bu yıl yarışmaya dünyanın her yerinden 2000’den fazla proje katıldı. Bu, bugüne kadarki en yüksek kayıt sayısıdır. Yarışma, Dyson şirketinden fon sağlayarak yeni nesil mühendisleri eğitmekle ilgilenen bir yardım kuruluşu olan James Dyson Vakfı tarafından düzenleniyor.

Leave a Reply