Bu Soğuk Savaş casus kamerası bir çakmak boyutundaydı

bu casusluk son on yılların çeşitli uluslararası savaşlarında önemli bir araç olmuştur. Onun sayesinde düşmanların niyetleri önceden bilinmiş ve birçok insanın ölümü önlenmiştir. Bunun için önemli belgelere ve bilgilere erişim çok önemlidir ve bugün cep telefonunuzla hızlı bir fotoğraf çekebilirsiniz, ancak onlarca yıl önce bu mümkün değildi. Ancak, belgelerin hızlı bir şekilde fotoğraflanmasına izin veren bir kamera vardı ve boyutu çok küçüktü.

hakkında konuşuyoruz kameralar itibaren minoks, bugün yüksek hassasiyetli optik aletler ve fotoğraf kameraları üretmeye devam eden bir Alman şirketi. Bu şirket, fikri 1922’de tasarlanmış olmasına rağmen, kökenleri 1936’dadır. Fikir, herkesin, fotoğrafçılık bilgisi olmadan bile fotoğraf çekebilmesi için, taşınması ve kullanımı kolay kompakt bir kamera yaratmaktı.

Yaratıcınız, Walter Zapp, 1936’da ilk prototipi yarattı, ancak 1938’de hızlı bir şekilde Minox Riga ile ilk ticari versiyonu piyasaya sürdü. 35 mm SLR fotoğraf makinelerinin zaten kompakt ve taşıması kolay olduğu ve ayrıca mükemmel görüntü kalitesi sunduğu düşünüldüğünden, bu fotoğraf makinesi başlangıçta büyük bir ticari başarıya sahip değildi.

Çakmaktan biraz daha büyük: Bir paket sigaraya sığar

Kamera, çoğu zaman olduğu gibi 35 mm formatında film kullanmak yerine, tescilli bir Minox formatı kullandı. 9,5 mmneredeyse 4 kat daha küçük, ancak hızlı anlık fotoğraflar çekmek ve en önemlisi belgeleri fotoğraflamak için fazlasıyla yeterli.

Fiziksel düzeyde, boyutlarını bulduk. 80x27x16mm B modeli için en popüler olanıdır ve ağırlığı yalnızca 130 gramdır. Sigara içiyorsanız, bir tütün paketinin 88 x 55 x 23 mm boyutlarında olduğunu bileceksiniz (veya bilmiyorsunuz), bu nedenle kamera bu paketlerden birinin içine kolayca gizlenebilir ve neredeyse çakmak gibi fark edilmeden gidebilir.

Bağlı olarak makara kullanıldığında, 15, 30, 36 veya 50 fotoğrafa kadar. kamera vardı 15 mm lens Birlikte f/3,5 diyafram (sabit diyafram, daha fazla açılamaz veya kapatılamaz), yalnızca bir mesafeye odaklanabilir 20 santimetre. Odağı doğru bir şekilde elde etmek için kameralarla birlikte genellikle 46 cm uzunluğunda düğümlü küçük bir zincir verilirdi, böylece fotoğrafın odaktan çıkıp çıkmayacağını tam olarak bilmek mümkün olurdu.

Bu nedenle, casusların bu odayı seçmesinin iki ana nedeni var: kompakt ve hafifiçin idealdi ve makro fotoğrafçılık, oldukça kısa bir mesafede belgelerin hızlı bir şekilde yakalanmasını sağlar. Dünya Savaşı’nın her iki tarafında da yaygın olarak kullanıldı ve daha sonra Soğuk Savaş boyunca Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya (hem GDR hem de FRG) ve çeşitli Doğu Bloku ülkeleri tarafından kullanıldı.

Kullanılan ilk modelden sonra İkinci Dünya Savaşıo zamanlar olarak bilinen Minox Riga ve daha sonra Minox Model I olarak yeniden adlandırıldı, bunu daha sonra Model II olarak yeniden adlandırılan Model A izledi. Bu model, yeni bir deklanşöre sahip olmanın yanı sıra daha hafif olması için alüminyum bir gövde kullanmaya devam etti. Daha sonra, daha basit lensler (5 yerine 4 eleman) ve flaş senkronizasyonu ile III ve III modelleri geldi.

1950’lerin sonlarında, bir selenyum maruz kalma ölçer ekleyen Model B geldi. bu C modeli1969’da piyasaya sürülen sayaç, boyutunu artıran küçük pillere dayanarak sayacı değiştirdi. Daha sonra elektronik panjurlu modeller ve 2004 yılına kadar üretimde olan EC gibi ekonomik modeller geldi. Ancak, 1980’lerin sonundan beri daha iyi seçeneklerin mevcut olması nedeniyle artık kullanılmadı.

Minox Nasıl Çalışır?

Operasyonu gerçekten çok basitti. Kamera bir ucundan açılarak vizör ve lens ortaya çıktı. Ardından deklanşöre basılır ve kamera tekrar kapatılıp açılır ve bir sonraki çekim hazırdır. En üstte, lensi odaklamak ve deklanşör hızını ayarlamak için kullanılan birkaç kadran var (1/2 veya 1/1000 saniye arasında seçim yapmak için). Diyaframı sabitleyerek, pozlama, kullanılan filmin hassasiyetinin yanı sıra deklanşör hızıyla da kontrol edildi. Kamera, tripodlar ve hatta dürbün gibi çok sayıda aksesuarı kabul etti.

Minox kameraların ünlü kullanımları

Kamera, Soğuk Savaş sırasında çeşitli casusluk vakalarında kilit rol oynadı. Bunların arasında Sovyet casusunu buluyoruz. John Anthony Walker Jr.1965 ve 1985 yılları arasında Sovyetler Birliği adına Amerika Birleşik Devletleri adına casusluk yapan , o zaman, bir milyondan fazla Donanma mesajının çözülmesine yardımcı oldu. 1967’nin sonlarında Sovyetler için casusluğa başladı ve burada radyo iletişimini deşifre etmek için çok gizli bir belge teslim etmek üzere ülkenin Washington’daki büyükelçiliğine girdi. Walker Jr., casusluk süreci boyunca bir Minox kullandı ve bilgi karşılığında ayda binlerce dolar kazandı.

Bu davada ABD lehinde olan bir başka dava da şuydu: Oleg Penkovski, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne Sovyet füzelerinin Küba’daki yerini bildiren bir Sovyet casusu, ayrıca ülkenin ABD’ye kıyasla bu kadar gelişmiş veya çok sayıda füzeye sahip olmadığını gösteren bilgiler verdi. Sahip olduğu SSCB’nin gizli belgelerine erişim kimlik bilgilerinin yanı sıra CIA tarafından sağlanan Minox kamera sayesinde Sovyet Ordusu ve KGB hakkında çok değerli bilgiler verdi. Ancak Walker Jr. hapiste ölürken Penkovsky o kadar şanslı değildi ve Küba füze çatışmasını sona erdirdikten sonra 1963’te keşfedilip idam edildi.

Sinemada kamera çok sayıda filmde yer aldı, bunlardan biri 007 Majestelerinin Gizli ServisineGeorge Lazenby’nin oynadığı tek James Bond filmi.

Bu Soğuk Savaş casus kamerası, ADSLZone’da ilk kez ortaya çıkan bir çakmak boyutundaydı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…