Bu mutant tavşanlar nesillerdir iki ayak üzerinde yürüyorlar – bilim adamları sonunda nedenini anladılar.

Onlarca yıldan fazla bir süredir Fransa’da bir tavşan soyu ön ayakları üzerinde yürüdü. Tavşanlar için çok sıra dışı bir davranış, ancak 1935’te Paris’te bir tavşanda ilk kez keşfedildiği zamandan beri biliniyor. Şimdi, nihayet bunun için mantıklı bir açıklama var.

Alfort olarak bilinen tavşan çeşitleri, bu özel hareket tarzını paylaşan tavşanlardır. Tavşan, hareket etmek için, o sadece iki ön bacağını kullanmayı ve arka ayaklarıyla zıplamak yerine onlarla yürümeyi tercih ediyor. Ancak bu şekilde dolaşmanın yanı sıra, katarakt geliştirmesi veya kör olması daha olasıdır.

Bugün birçok nesilden sonra ve doğal seçilime rağmen hayatta kalmaya devam ettiler. sadece en uygun olana dayanmak. Doğal bir ortamda bulunan bu tavşanlar, örneğin iki ön ayakları ile hızlı koşamadıkları için birkaç nesil sonra yok olurlar. O zaman neden hayatta kaldılar? Çünkü bilim adamları, orada ne olduğunu incelemek için on yıllardır soyu koruyorlar. Ve bunu çözdüklerini söylüyorlar.

ekran görüntüsü 2

gen sorusu

PLOS Genetics’te yayınlanan bir çalışmada, bir grup araştırmacı, bu özelliklere sahip tavşanların aslında bir genetik mutasyona sahip olduğuna dikkat çekiyor. DNA’yı analiz etmek Bu tavşan soyundan ve bu özelliklerden muzdarip olmayan diğerleriyle karşılaştırarak sorunu buldular.

{«videoId»:»x8007gg»,»autoplay»:true,»title»:»İki dili konuşmak sizi böyle değiştirir: iki dillinin beyni»}

mutasyon RORB adı verilen ve aynı adı taşıyan bir proteini ifade eden ilk kromozomda bulunur.. Omurilikte ön ve arka ayaklar arasındaki koordinasyonun zayıf olması bekleniyordu. Tavşanları analiz ederken, bu mutasyona bağlı olarak önemli bir internöron yokluğu olduğunu fark ettiler, bu da tavşanların arka ayaklarıyla zıplayamamalarına neden oldu.

Ancak Alfort tavşanlarının garip yürüme şekli genetik olarak uygulanmamıştır. Yani, iki ön ayak üzerinde yürümeleri, arka ayakları kullanamamak için yaptıkları bir şey., ama doğuştan gelen bir şey değil. Araştırmacılar, ortodoks bir şekilde atlayan ve koşanlara kıyasla bunun kendilerine herhangi bir acı veya ıstırap verdiğini görmediklerini söylüyorlar.

Biz zaten çocukları tasarlıyoruz (az ya da çok): işin sırrı modifikasyonda değil, genetik seçilimde

bu genetik mutasyonlar doğal olarak meydana gelir ve bazen lehte, bazen de aleyhtedirler. Zaman içinde hangisinin en iyi seçenek olduğuna karar vermekten sorumlu olan doğal seçilimdir. Ancak son yıllarda genetik değişiklikler giderek daha fazla bizim elimizde. CRISPR aracılığıyla, gelecek nesilleri iyileştirmek için insan genlerini düzenlemeye, doğuştan gelen hastalıklarla ilişkili mutasyonların %89’unu düzeltmeye veya örneğin yorulmadan sadece dört saat uykuya izin vermeye çalışanlar var.

üzerinden | SmithsonianDaha fazla bilgi edinin | PLOS Genetiği

– Haberler Bu mutant tavşanlar nesillerdir iki ayak üzerinde yürüyorlar – bilim adamları sonunda nedenini anladılar. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…