Bu, Mars’a inişimizi gösteren ilk ve muhteşem video: Azim, başarıyı videoya kaydetti

Perseverance geçen hafta Mars’a indiğinden beri günler geçtikçe, NASA Kızıl Gezegenden gelen daha fazla multimedya içeriğini alıyor ve işliyor. Dün ilk görüntüleri yüksek çözünürlükte görebildik. Şimdi NASA’dan düşünülebilecekleri paylaştılar Mars’a inişin ilk videosuçünkü bu olay son yıllarda gerçekleştirilen bir dizi görevden sonra ilk kez kaydediliyor.

Azim Mars’a iniş yapıyor onlarca mühendis ve bilim adamı tarafından yıllarca süren çalışma ve planlamanın doruk noktası burada yeryüzünde. Yüz milyonlarca mil uzaktaki Mars’a bir gezici indirmek, yalnızca geziciyi karaya çıkarmak için oldukça büyük bir başarıdır. Perseverance bunu otonom olarak, sorunsuz bir şekilde yaptı ve tüm süreci videoya kaydetti.

Azim fotoğrafları birkaç dakika içinde Mars'tan Dünya'ya ve Twitter hesabına bu şekilde seyahat ediyor

iniş işlemi sırasında NASA’ya göre 30 GB’den biraz fazla bilgi toplandı. Bu, mümkün olan her açıdan çekilmiş 23.000’den fazla görüntüyü içerir. Paraşüte bakan birkaç kamera ve inişi oluşturan komple sistemin farklı bölümleri arasında birkaç kamera vardı. Toplamda tüm süreci kaydeden dört kamera ve bir mikrofon vardı.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/30/c3/34/602f9f644bd22f05b6/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/31/08/43/602fa0794bd22f022e/orijinal/el-perseverance-landes-on-mars-miniature.jpeg»}

Mars yüzeyine iniş

Yedi dakikalık terör olarak bilinirler, gezicinin Mars yörüngesinden Mars yüzeyine düşmesi yedi dakika sürer. Azim durumunda tüm bu süreç, gezici aracın farklı kısımlarına ve inişi oluşturan diğer unsurlara yerleştirilmiş çok sayıda kamera ile kaydedildi. Şimdi hepsini videoda görebiliyoruz.

Videoda görüldüğü gibi, tamamlanması gereken toplam yedi aşama veya adım Perseverance’ın inişinde. Bunlardan ilki Mars’ın atmosferini geçme inişidir. Kapsül tam hızda iner ve bu hızda mümkün olduğunca yavaşlaması gerekir, bu nedenle ikinci aşamada bir paraşüt açar ve kapsülü koruyan alt kısımdan kurtulur.

Nasa Perseverance Rover Mars'a İniyor Designboom 002

Üçüncü aşamada paraşüt sayesinde daha yavaş bir iniş görüyoruz, bu da Mars’ın çölünü ve kırmızımsı kabartmasını görmemizi sağlıyor. Bundan sonra, gezici paraşütten ve kapsülün tepesinden ayrıldığında, gezici beraberindeki jetpack ile birlikte ortaya çıkar. Hepsinin en merak edilen kısmı bir sonraki aşamada gelir, burada itici sistemi geziciyi sallanır ve inişi tamamen yavaşlatmak için harekete geçer yüzeye dokunmadan metre.

NASA ve Avrupa'nın Mars'tan örnekler getirme planı: gezegene 10 yıldan fazla süren iddialı bir yol haritası ve üç görev

Sonunda, nasıl olduğunu görüyoruz itici gaz, Mars yüzeyinde geziciyi nazikçe ve pürüzsüzce düşürür, kendisini tutan halatları serbest bırakır ve oradan uçarak geziciden uzak başka bir yere iner. Tamamen başarılı ve daha muhteşem bir iniş, şimdi videoda doğrulayabildiğimiz ve bu yedi dakika boyunca olan her şeyi canlı olarak yaşadığımız.

Azim gezgini Mars yüzeyinden, şu anda çevresinde neler olduğunu keşfedebileceğimiz 360 derecelik etkileşimli bir videoyu da geri gönderdi.

Birkaç resim daha:

Azim Kamera 2

Azim Kamera 4

Azim Kamerası 5

Son olarak, Perseverance on Mars’ın ilk kayıtlarından on saniyelik ses:

üzerinden | TENCERE

– Haberler Bu, Mars’a inişimizi gösteren ilk ve muhteşem video: Azim, başarıyı videoya kaydetti aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…