Bu konularla ilgili bir e-posta alırsanız dikkatli olun, tehlikeli olabilirler

E-posta günlük hayatımızda temel bir araç haline geldi. Şu anda %100 dijital bir dünyaya geçiş yaşıyoruz. E-posta hesaplarımızda iş ve kişisel bilgiler alıyoruz. Bu dijital çağa yönelik eğilim, daha önce aldığımız birçok kağıt mektubun, tipik elektrik, gaz veya su faturaları dahil olmak üzere e-posta ile değiştirildiği anlamına geliyordu. Bu değişimin nedenlerinden biri şüphesiz ekolojik ve aynı zamanda pratik nedenlerle olmuştur. Şu anda e-postalarımıza faturalarımız ve banka bilgilerimiz kadar gizli bilgiler alıyoruz. Siber suçlular bu tür hesapların bizim için önemli olduğunu biliyor ve bundan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorlar.

Bu nedenle, aşağıda ele alacağımız bu konuları içeren bir e-posta aldığınızda dikkatli olmalısınız, çünkü bu tehlikeli olabilir. Dikkat etmezsek, bir Phishing saldırısına maruz kalabiliriz, bilgisayarımıza kötü amaçlı yazılımlar ve daha fazlası bulaşabilir.

E-posta gelen kutumuza bir mesaj geldiği an, uyanık olmalıyız. Siber suçlular, finansal kazanç için bunlardan yararlanır. Bu anlamda dikkatli olmalısınız çünkü bunlar Phishing, spam, malware ve daha fazlasını içerebilir. Bu nedenle, çekiliş veya ödül gibi bu konuları içeren bir e-posta bazen kurbanların dikkatini çekmek için kullanılır.

Bir e-postanın konusu, onu açmamamız için bize ipuçları verebilir.

Her gün ana e-posta hesabımıza birkaç e-posta alıyoruz. Bazıları ilk bakışta meşru görünüyor ve diğerlerinin bizi gerçekten ilgilendirip ilgilendirmediğini ayırt etmek daha zor. Bir e-postayı açmanın bizim için uygun olup olmadığını ayırt etmeye başlamanın bir yolu, konusunu iyice incelemektir. Bize o e-postayı gönderenin yerine kendimizi koyarak başlayalım. Bu nedenle, Gmail hesabıma gideceğim ve yazı yazmak. Ardından, aşağıdaki gibi bir ekran görünecektir:

Yapmanız gereken ilk şey, o mesajı göndermek istediğiniz e-posta adreslerini koymaktır. Ardından, atacağımız bir sonraki adım, işletme kırmızı kutu içinde işaretlediğiniz hangisi. Bu anlamda bir e-postanın konusu, ele alacağımız konunun kısa ve açıklayıcı bir özeti olarak tanımlanabilir. Konuyu yazma şeklimiz, onu yazan kişi hakkında çok şey söyler ve bize onunla ne yapmamız gerektiğine dair ayrıntılar da verebilir.

Bu nedenle, hem bir konu yazarken hem de nasıl çalışılacağı konusunda birkaç şeye bakmanız gerekir:

  1. bu konu dili, genellikle belirli bir dilde, muhtemelen İspanyolca’da e-postalar alırız. Ancak, iş amaçlı olarak bazen İngilizce olarak alınırlar. Her kullanıcı bir veya birkaç dil kullanılarak işlenir ve alışılmışın dışında bir dilde bir e-posta aldığınızda daha dikkatli olmanız gerekir.
  2. bu konu formu ayrıca çok şey söylüyor. Yanlış yazılmışsa veya anlaşılması zorsa, bu kötüye işarettir. Bu durumda bizi bir nevi aldatmaya sevk etmek için tercümanla yapılan bir yanlış tercüme olabilir.

Bu şekilde bir e-postanın konusunu yazacağımız zaman onu çok ciddiye almalıyız. Sebebi ise kişiliğimiz hakkında çok şey anlatıyor, örneğin detaylıysak ve içeriği tek satırda özetleyebiliyorsak. Öte yandan, bu konuları içeren postayı alan kişi, bir siber suçlunun kurbanı olmamak için dikkatli olmalıdır.

Konu ve gönderen aracılığıyla spam nasıl tespit edilir

Şüphesiz her gün maillerimizi kullanırken en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de spam’dir. Bu terim, gelen kutumuzu bu tür mesajlarla doldurabilecek istenmeyen e-postaları, istenmeyen e-postaları veya istenmeyen e-postaları ifade eder. Genellikle, e-posta sağlayıcımız, istenmeyen e-posta önleme filtreleriyle birçoğunu durdurmayı başarır. Ancak, birkaçı e-postamıza kadar çıkıyor. RedesZone’da bundan kaçınmak için çok özel şeyler için e-posta hesaplarımızı kullanmanızı öneririz. Bu anlamda forum gibi halka açık sitelerde bilgi istemek ve yazmak için mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Zamanında bilgi almanın bir alternatifi, geçici e-postalardır.

Şimdi e-postamızdaki bir spam mesajını nasıl algılayacağımızı göreceğiz. Bunun için Gmail hesabımdan aldığım bir örneği koyacağım:

Genellikle kullandığımız dilden farklı bir dilde konu, spam olabileceğine dair ilk ipucudur. Yapmamız gereken bir sonraki şey, mesajın göndericisini kontrol etmektir. Bu durumda Helen’e tıklıyoruz ve tanımadığımız bir kullanıcı veya firmadan gelen bir e-postanın geldiğini göreceğiz. Bu durumda, bu konuları içeren bir e-posta aldığımızda yapabileceğimiz en iyi şey, onu spam olarak işaretlemek ve hatta açmamaktır.

Kimlik avı nedir ve nasıl tespit edilir?

A Kimlik avı saldırısı bir kullanıcının kimlik bilgilerini ve şifrelerini çalmayı amaçlar. Bize genellikle sosyal ağlar, SMS veya e-posta yoluyla ulaşırlar. Temelde bu, sahte bir web sayfasına bir bağlantıdır, meşru görünüyor ve kullanıcıların verilerini bu sayfaya girmesi gerekiyor. Sorun şu ki, bu bilgiler saldırganlar tarafından kontrol edilen bir sunucuya gidiyor.

Böylece siber suçlular, kullanıcı adını ve şifreyi alarak bu hesapların kontrolünü ele geçirir. Hem mobil cihazları hem de masaüstü bilgisayarları etkilediğine de dikkat edilmelidir. Ek olarak, yeni araç ve yöntemler kullanarak giderek daha karmaşık teknikleri kullandıklarına dikkat edilmelidir. Örneğin, kurban veya son zamanlardaki saldırılar hakkında daha fazla bilgi aramanın, kimlik avını önlemek için eğitim kursları gibi görünen bir iş düzeyinde de görülmüştür.

Bu tür bir saldırı olabileceğini tespit etmenin bazı yolları şunlardır:

  1. Ne zaman zamanla ve aciliyetle oynakullanıcıların belirli bir görevi yerine getirmeleri veya hesaplarını kaybetmeleri için.
  2. Bu metin kötü ifade edilmiş ve yazım yanlışları içerir.
  3. Alanın meşru olana karşılık geldiğini kontrol etme. Kullanabilecekleri bir teknik, kısaltılmış bağlantılar kullanmaktır. Şüphe duyduğunuzda, kullanmamak ve resmi web sitesinden normal olarak girmemek daha iyidir.

Kendimizi korumanın en iyi yolu, cihazlarımızı güncel tutmanın yanı sıra iyi bir antivirüs ve güvenlik araçları kullanmaktır.

Bu konularla ilgili e-postalara dikkat edin

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de yürütülebilir e-postalardaki eklerdir. Bu nedenle, kötü amaçlı ekleri e-posta ile göndermek, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarımıza girmesi için en yaygın yöntemlerden biridir.

Bu anlamda ihtiyaç duyduğumuz veya kendimize talep ettiğimiz hiçbir eki açmamalı veya çalıştırmamalıyız. Ayrıca gönderici biliniyorsa ve size beklemediğiniz veya uymadığınız bir şey gönderse bile, başka yollarla doğrulamanız daha iyidir. Bazen, oltalama saldırılarıyla bir tanıdık hesabının kontrolünü ele geçirir ve bizden para ister veya bize kötü amaçlı yazılım içeren bir dosya gönderir.

Ayrıca şu konuları içeren bir e-postaya da dikkat etmeliyiz:

  • Bankalar sizden e-posta yoluyla veri istediğinde.
  • Anormal derecede düşük fiyatlara sahip promosyonlar.
  • Katılmadığımız bir yarışmayı kazandık.
  • Uzak bir akrabadan büyük ekonomik değere sahip bir mirasın alıcısı olduğumuzu söylüyorlar.

Bu nedenle, bu sorunlarla ilgili bir e-posta alırken dikkatli olmalı ve kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve ekipmanımızı etkileyebilecek diğer tehditler konusunda endişelenmeliyiz. Bu açıdan, e-postamızı korumanın iyi bir yolu çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır.

RedesZone’da bu konularla ilgili bir e-posta alırsanız tehlikeli olabilirler başlıklı makaleye dikkat edin.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…