Bu ipuçlarıyla bilgisayarınızı 5 dakikada koruyun

Cihazların güvenliğini sağlamak, gizliliğimizi korumak ve aynı zamanda bunların düzgün çalışmasını etkileyen sorunlardan kaçınmak için çok önemlidir. Bunun için kullanabileceğimiz birçok araç, yöntem ve strateji var. Ancak temeller, kendimizi korumak için gerekenler çok fazla şey gerektirmez. Bu nedenle, bu makalede, bazı basit yönergeler vermek istiyoruz. 5 dakikada bilgisayarımızı koruyun.

5 adımda bilgisayar nasıl korunur

Dediğimiz gibi, her tür bilgisayarı veya cep telefonunu korumak için birçok olanağımız var. Tehdit girişini engelleyen birçok program, konfigürasyonlar, ek önlemler… Hızlı bir şekilde uygulayabileceğimiz ve işimize yarayabilecek bazılarını göreceğiz. güvenlik sorunlarından kaçının.

tüm şifreleri değiştir

Herhangi bir zamanda yapabileceğimiz temel bir şey, tüm şifreler. Davetsiz misafirlere karşı ana savunma bariyerini oluştururlar, ancak çoğu durumda kullanıcılar aynı anahtarı uzun süre tutarlar veya hatta aynı anda birkaç yerde kullanırlar.

Bu nedenle yapabileceğimiz bir şey bilgisayarın, sosyal ağların veya kullandığımız herhangi bir hizmetin şifrelerini değiştirmek. Güçlü bir parola oluştururken harfler (büyük ve küçük harf), sayılar ve özel simgeler bulunmalıdır. Bunları bir kilit yönetici ile oluşturmayı seçebilir ve böylece uygun önlemlere uymamızı sağlayabiliriz.

Antivirüs ile tarama yapın

ile bir tarama yapmak da çok önemlidir. antivirüs. Çevrimiçi hizmetlerden yararlanabilir veya bilgisayarımıza bir program yükleyebiliriz. Tabii ki, iyi bir seçenek seçtiğimizden ve gerçekten olası tehditleri bulduğundan emin olmalıyız.

İyi bir antivirüs, bilgisayardaki her dosyayı analiz etmemize ve herhangi bir tehdit olup olmadığını hızlıca görmemize olanak tanır. Kötü amaçlı yazılım ağda çok mevcut. Örneğin, e-posta eklerini indirirken, bir program kurarken vb.

yükseltme ekipmanı

Tabii ki, hemen almamız gereken bir diğer önlem, ekipman güncel en son sürümleriyle. Ortaya çıkabilecek ve bilgisayar korsanları tarafından istismar edilebilecek birçok güvenlik açığı vardır.

Bu güvenlik kusurlarını düzelterek bilgisayarımızın korunmasını sağlıyoruz. Bu nedenle, yalnızca işletim sistemi için değil, yüklediğimiz farklı programlar için de mevcut olan tüm yamaları ve güncellemeleri yüklemenin önemi.

ağları korumak

Aynı zamanda uygun şekilde korumanın önemini de aklımızda tutmalıyız. kablosuz Ağlar. Evde Wi-Fi’de davetsiz misafirler varsa, bağlı ekipmana da erişebilir ve güvenliği tehlikeye atan saldırılar düzenleyebilirler.

Bu, Wi-Fi’yi iyi bir parola, uygun şifreleme (WEP gibi eski seçeneklerden kaçınarak) ve yönlendiricinizi her zaman güncel tutma ile korumayı gerekli kılar. Tüm bunlar, bağlantıyı korumamıza yardımcı olacaktır.

Wi-Fi'nin güvenli olup olmadığına bakın

VPN yükleyin

A vpn Genel Wi-Fi ağlarına bağlanmak çok yararlı olabilir. Bağlantının şifrelenmesine izin verir ve bilgilerimizin sızdırılmasını engeller. Her tür cihaz için mevcuttur ve ayrıca ücretsiz ve ücretli olanlar da vardır. Aynı zamanda, gerçek IP adresini gizleyerek coğrafi olarak kısıtlanmış hizmetlere erişmek için de kullanılır, ancak bizim durumumuzda kullanım, güvensiz olabilecek ağlara girerken ekipmanımızı korumak olacaktır.

Kısacası bu adımları takip ederek 5 dakikada bilgisayarımızı koruyabiliriz. Sadece bazı araçların kurulumunu yapmamız, şifrelerimizi iyi analiz etmemiz ve korumamız gerekiyor.

Bu ipuçlarıyla bilgisayarınızı 5 dakikada koruyun makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…