Bu hilelerle Chrome’un dizüstü bilgisayarınızın pilini boşaltmasını önleyin

Genellikle bilgisayarımızdan en sık gerçekleştirdiğimiz işlevlerden biri internette gezinmek. Bunun için çok çeşitli web tarayıcılarımız mevcuttur. Bunlar arasında en popüleri şüphesiz Google Chrome’dur. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan tarayıcı olmasına rağmen, bu tarayıcı son yıllarda bilgisayar kaynaklarını en çok tüketen programlardan biri olarak nitelendirilmektedir. Yalnızca büyük miktarda RAM kaplamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizüstü bilgisayarınız varsa işlemci kaynaklarını tüketir ve pili daha hızlı tüketir.

Ve bu, Chrome’un son yıllarda belirli bir ün kazanmasıdır. çok fazla sistem kaynağı tüketen bir tarayıcı. Ancak, dizüstü bilgisayarımızı kullanırken pilini uzatmak için çeşitli seçenekler yapılandırabildiğimiz için, düşük performanstan her zaman Google sorumlu değildir, çünkü Google son zamanlarda daha iyi performans elde etmemize yardımcı olmak için bazı iyileştirmeler sunmaktadır. Bu nedenle, bugün Chrome’un daha az pil tüketmesi için neler yapabileceğimize dair bazı ipuçları ve püf noktaları göreceğiz.

Aynı anda birçok sekmenin açık olması iyi bir fikir değil

Chrome kullanarak pil tasarrufu yapmak için en faydalı ipuçlarından biri şu şekildedir: aynı anda çok sayıda sekme açmaktan kaçının. Bu, sekme sayısı arttıkça, ihtiyacınız olan bellek tüketiminin de artacağı anlamına gelir, çünkü arka planda çalışan çok sayıda web sayfamız olacak ve bu, pilimizin kullanımı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Google Görev Yöneticisinden, açtığımız her sekmenin CPU ve bellek tüketimini görebiliriz. Bu nedenle dizüstü bilgisayarımızın pilini her kullandığımızda Chrome’da çok fazla açık sekme kullanmıyoruz.

Yeni CPU Kısıtlama özelliğini etkinleştirin

Google, tükettiği büyük miktarda RAM ve CPU nedeniyle kullanıcılarından aldığı çok sayıda şikayet nedeniyle tarayıcısının bilgisayarımızın performansı üzerindeki sorunlarının farkındadır. Bu nedenle, geçen Ekim ayında Chrome 86’nın gelmesiyle birlikte, yeni bir işlev olarak adlandırılan yeni bir işlev CPU Kısıtlaması. Bu işlev, tüm açık ve etkin olmayan sekmelerde CPU kullanımını 5 dakikadan fazla sınırlamaktan sorumludur. Bu sekmeler ayrıca dakikada bir yeniden etkinleştirilebilir, böylece arka planda bir şey çalıştırırlarsa işlem kaybolmaz. Bu yeni özellik sayesinde tarayıcı tarafından CPU kullanımını ve bununla birlikte bir buçuk saate kadar sürebilen pil üzerindeki etkisini 5 kat azaltabileceğiz.

İşlevi etkinleştirmek için sayfaya erişmemiz gerekiyor chrome://bayraklar ve “ağır reklam” için arama yapın. Ardından, “enable-heavy-ad-vention” öğesinin yanındaki açılır menüden seçmeliyiz etkinleştirilmiş. “Ağır reklam gizliliğini azaltma” bölümünde, seçeneğini belirleyeceğiz. engelli ve son olarak, değişikliklerin geçerli olması için Chrome’u yeniden başlatıyoruz.

Bayraklardan yeni krom işlevini etkinleştirin

Chrome ile dizüstü bilgisayarımızın pil performansını artırmak isteyip istemediğimizi nasıl kontrol edebiliriz? her zaman güncel tut en son sürüme. Yüklediğimiz ve en son sürümüne güncellemediğimiz takdirde, Google Chrome’un Yardım> Bilgi menüsünden indirmeye zorlayabiliriz. Eğer kurulu değilse, Chrome’u ana web sitesinden ücretsiz olarak indirebiliriz.

Chrome’un arka planda çalıştırılması seçeneğini devre dışı bırakın

Diğer bir seçenek de Chrome’un dizüstü bilgisayarımızın pilinin bitmesini önlemek, onu tamamen kapattığımızdan emin olmaktır. Ve varsayılan olarak, tarayıcı arka planda çalışmaya devam ediyor, kapattıktan sonra bile. Bununla Chrome, yalnızca arka planda bazı tarayıcı işlevlerinin yürütülmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bu kaynaklar zaten çalıştığı için yeniden açılmasının daha hızlı olmasını sağlar. Ancak bununla birlikte Chrome da bir pil üzerinde büyük etki arka planda çalışırken dizüstü bilgisayarımızın.

Bu nedenle, bu işlev varsayılan olarak etkinleştirilmiş olmasına rağmen, hızlı ve kolay bir şekilde kapatın. Bunun için Chrome’u açıp sağ üstte bulduğumuz üç şerit şeklindeki simgeye tıklamamız gerekiyor. Ardından, “Ayarlar” seçeneğini seçmemiz gereken bir menü açılacaktır. Daha sonra “Gelişmiş Yapılandırma” seçeneğine geçmeliyiz, üzerine tıklayın ve aralarında “Sistem” e tıklayacağımız daha fazla ek işlev görüntülenecektir. İçeri girdikten sonra, yapmamız gereken “Google Chrome’u kapatırken uygulamaları arka planda çalıştırmaya devam et” seçeneğini bulacağız. işaretini kaldır. Bununla, tarayıcıyı kapattıktan sonra, kaynak tasarrufu ve bununla birlikte pil tasarrufu ile bunu tamamen yapacaktır.

Google Chrome'u kapatırken uygulamaları arka planda çalıştırmaya devam edin

Kullanmadığınız tarayıcı uzantılarını kaldırın

Chrome uzantıları, ekstra işlevsellik sağlamak için tarayıcıya eklenen küçük programlardır. Binlerce uzantı var, böylece hangilerinin bizi ilgilendirip hangilerinin ilgimizi çekmediğine her zaman karar verebiliriz. Bu şekilde çok daha kişiselleştirilmiş ve kullanışlı bir tarayıcı elde ediyoruz. Uzantılarla ilgili sorun şu ki daha fazla kaynak tüketimine neden olur bilgisayarımızın ve dolayısıyla pilin daha büyük bir masrafı.

Chrome’da uzantılarımızı kullanmanın etkisini görebiliriz. Bunu yapmak için sağ üstteki üç çubuklu simgeye tıklamamız, “Diğer araçlar” ve ardından “Görev yöneticisi” üzerine tıklamamız gerekiyor. «Uzantı» ile başlayan bu öğeler, Chrome’un çalıştırdığı uzantılar. Onlarda bilgisayarımızın ihtiyaç duyduğu bellek ve CPU kullanımını görebiliriz.

Google Chrome Görev Yöneticisi

Tarayıcı uzantılarına ek olarak, bize özelliklerini sağlamak için web sayfanızı yüklediğimizde yürütülen komut dosyalarını da dahil ediyoruz. Ek komut dosyaları çalıştırırsak, bu daha yüksek CPU tüketimi ve dolayısıyla daha yüksek pil tüketimi ile sonuçlanır. Bu yüzden uygun daha fazla tüketen uzantıları kaldırın ve daha hafif bir tarayıcı elde etmek için daha az kullandığımızı. Bunu yapmak için menü düğmesine, ardından “Diğer araçlar” ve “Uzantılar” a tıklamalıyız. Buradan tüm bu gereksiz uzantıları kaldırabiliriz.

Google Chrome Uzantıları Kaldır

Web sitelerinin Flash’ı etkinleştirmesini önleyin

Chrome şu anda Flash dışında herhangi bir eklentiyi desteklememektedir, ancak o zaman bile Flash’ı desteklememektedir. otomatik olarak çalışacak biz size izin vermedikçe. Bu nedenle, web sitelerinin varsayılan olarak arka planda Adobe Flash’ı etkinleştirmesini ve çalıştırmasını engellememiz önemlidir. Bu, yalnızca özel olarak izin verdiğimiz Flash içerikleri çalıştırılabileceğinden, arka planda ağır Flash reklamlar yüklemekten kaçındığımız için pil tüketimimizde bir azalmaya neden olacaktır.

Etkinleştirmek için üç çubuğun simgesine tıklamalı ve «Ayarlar»a erişmeliyiz. Ardından “Gizlilik ve Güvenlik”e tıklayın ve “İçerik” bölümünde “Flash”ı seçin. burada yapmalıyız düğmeyi açık tut “Önce sor” Bu şekilde, bir web sitesinin Flash eklentisinin içeriğini çalıştırabilmesi için Chrome’un iznimize ihtiyacı olacaktır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…