Bu değişiklik sayesinde Windows 10 çok daha az çökecek

Elbette hepimiz explorer.exe işlemini biliyoruz. Bu, işletim sisteminin temel süreçlerinden biridir ve tarayıcıyı, masaüstünü ve tüm görsel öğelerini kontrol etmekten sorumludur. Çok fazla unsur, iyi ya da kötü, bu sürece bağlıdır ve bu, uzun vadede, en çok başarısız olanlardan biri olduğu ve oldukça sık engellenme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Neyse ki, bu sürece bağlı olarak onlarca yıl sonra Microsoft, sisteminde en önemli değişikliklerden birini hazırlıyor. Windows 10X ile gelecek bir değişiklik ve Windows 10 21H2.

Açıktır ki Güneş Vadisi, Windows 10 21H2, işletim sisteminde bir öncesi ve sonrası işaretlemek istiyor. Microsoft, sistemi modernize edecek yeni simgeler veya arayüzün yuvarlatılmış köşeleri gibi çok ilginç değişiklikler üzerinde çalışıyor. Ama onun kolunda başka birçok değişiklik de bulacağız. Örneğin, görebileceğimiz ve şu anda öğrendiğimiz en ilginç şeylerden biri, sonunda, görev çubuğunun artık explorer.exe’nin bir parçası olmayacağı, ancak kendi başına olacağıdır. bağımsız kitapçı: görev çubuğu.dll.

gezgini yeniden başlat

Taskbar.dll: modüler bir Windows’a doğru ilk adım

Şimdiye kadar görev çubuğu içerideydi explorer.exe. Bu, zamanında kolaylık sağlamak için kesinlikle yapılacak olsa da, gerçekte birçok soruna yol açmaktadır. Bunlardan biri, örneğin, bir klasörü açarken veya bir dizinden diğerine dosya kopyalarken tarayıcı çökerse, görev çubuğunun da çökmesidir.

Daha dün yeni yapı 21343 geldi Windows 10 Insider Geliştirici kullanıcıları. Ve insanlar bu yeni sürümün yayınladığı yeni simgelerle kalsalar da, gerçekte sistemin kaputunun altında çok sayıda değişiklik gizli. Örneğin, System32 içindeki yeni “taskbar.dll” kitaplığı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Şu anda, yeni yapı, görev çubuğunu yüklemek ve kontrol etmek için hala explorer.exe’yi kullanıyor. Yeni taskbar.dll kitaplığında hala arama çubuğunun çalışmaması gibi bu yeni işlemin varsayılan olarak etkinleştirilmesini engelleyen oldukça ciddi hatalar var. Buna rağmen, yeni kütüphane işlevseldir ve çok yakında onu kesinlikle eylemde göreceğiz.

Görev çubuğu, tıpkı başlat menüsü gibi tarayıcıdan bağımsız hale gelir

Şu anda, görev çubuğu açılır menüleri ve Başlat menüsünün explorer.exe’den ayrı süreçleri vardır. Ve yakında, tüm görev çubuğu tarayıcı sürecinden bağımsız olacak. Ayrıca, bu değişiklik sayesinde, yeni görev çubuğu süreci temel alabileceğinden, sistemde yeni kozmetik değişiklikler görebiliriz. WinUI 3.

Bu değişiklik, evet, yapacak Windows biraz daha fazla RAM tüketiyor, ancak bunun yerine çok daha akıcı, hızlı ve istikrarlı bir deneyim yaşayacağız. Tabii ki, ödenmesi gereken bedele değer.

Windows 10 21H2’nin sonbaharda kullanıcılara ulaşacağını hatırlatıyoruz. Ancak bu sürümü yüklemeden önce, birkaç hafta içinde küçük bir güncelleme olarak gelecek olan 2021’in ilk güncellemesi olan 21H1’den geçmemiz gerekecek.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…