Bu, bir kara deliğin manyetik alanının girdabını tüm görkemiyle gösteren ilk görüntüsü.

Nisan 2019’da tüm dünya, bir kara deliğin çekilmiş ilk fotoğrafına hayran kaldı. Bütün bir mühendislik ve lojistik zorluğuna ek olarak bilim ve özellikle astronomi için bir dönüm noktası. İki yıl sonra, o fotoğraftan elde edilen veriler bilgi ve sürprizler sunmaya devam ediyor, tıpkı bu versiyonda olduğu gibi. manyetik alanı tarafından oluşturulan girdabı görün.

Başak Kümesi’ndeki M87 galaksisindeki kara delik, ilk fotoğraflanan karadelik olarak 2019’da bir gecede ünlendi. Bir kara deliğin, özellikle de gölgesinin ilk görüntüsüdür, çünkü deliğin kendisini kara olduğu için fotoğraflamak imkansızdır. Şimdi Event Horizon Teleskobu (EHT) görüntüyü güncelleyerek görmeyi sağladı. kara deliğin etrafındaki manyetik alan ışığı nasıl etkiler.

{«videoId»:»x7zpvx9″,»autoplay»:true,»title»:»KARA DELİKLER nelerdir ve hangi TÜRLERİ vardır»}

Kara delikler, manyetik alanlar ve polarize ışık

Araştırmacıların şimdi ortaya çıkarmayı başardıkları şey, ışığın kara deliğin etrafında nasıl kutuplaştığıdır. Demirde olduğu gibi, örneğin bir mıknatısın yanına yerleştirildiğinde, lIşık ayrıca bir manyetik alana yakın olduğunda polarize olabilir ve hizalanabilir. yeterince güçlü ve bir kara deliğinki. Sonuçlar? Bir kara deliğin yanından geçen ışık dalgaları kutuplaşır ve kara deliğin nasıl davrandığını ve çevresinde olup bitenleri daha iyi anlamamızı sağlar.

Kara Delikler: Evrendeki En Gizemli Nesneler Tarafından Ortaya Çıkan Bazı Büyük Sorulara Basit Cevaplar

Araştırmacıların ortaya çıkardığı yeni görüntü gösteriyor kara deliği çevreleyen ve içine akan sıcak malzemenin toplanma diskinden gelen ışığın polarizasyonu galaksinin M87. Olay ufkunda halkanın bir kısmı manyetik alan nedeniyle polarizedir, bu manyetik alanın 1 ila 30 Gauss (Dünya’nın manyetik alanından 2 ila 50 kat daha güçlü) arasında bir güce sahip olduğunu tahmin ederler.

EHT, uzaydan gelen polarize ışığı kaydetmek için reseptörlere sahiptir. Araştırmacılar, karadeliğe polarize ışığın ışığında bakarak, kara delik olay ufkunun daha ayrıntılı bir resmini elde edin. Böylece kara deliği çevreleyen halkanın hipnotik görüntüsünü ve nasıl bir girdap oluşturduğunu gözlemleyebiliriz.

Bu manyetik alanların merakı, Yaklaşan her şeyi yakalarken aynı zamanda küçük bir kısmını da dışarı atıp uzağa gönderebilirler.. Bu, M87 kara deliğinin galaksisinden ışık yılı çıkardığı ışık ve malzeme jetlerini açıklar.

Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi’nden (ALMA) elde edilen verileri kullanarak, Işık jetinin daha uzaktaki bir bölümünde ışığın polarizasyonunun nasıl olduğunu haritalayın kara deliğin. Bununla artık, kara deliğin manyetik alanından uzaklaştıkça ışığın polarizasyonunun nasıl geliştiğini de bilebiliriz.

Jet ALMA tarafından yakalanan polarize ışıkta M87 galaksisindeki jet.

Bu son iki yılda EHT ile ilgili başka gözlemler yapılmamış olsa da, faaliyetin yakında yeniden başlaması bekleniyor. Umarım yakında uzaydaki kara deliklerle ilgili daha fazla resim ve veriye sahip oluruz.

üzerinden | ArsTechnicaDaha fazla bilgi | Astrofizik Dergi Mektupları ve EHT

– Haberler Bu, bir kara deliğin manyetik alanının girdabını tüm görkemiyle gösteren ilk görüntüsü. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…