Bu bir ağaç değil, bir mamut dişi ve binlerce yaşında: kurtarabildiğimiz en eski DNA’lardan birinin hikayesi

Lena Nehri ve Angara Kalkanı’nın doğusunda, Rusya’nın hala Bering Boğazı’nda sona erecek altı milyon kilometresi var ve bu bir zamanlar Mamut’un engin topraklarıydı. Love Dalén ve ekibi bunu çok iyi biliyorlar çünkü yıllardır Sibirya’nın kuzeydoğu bölgesinde bu hayvanların fosillerini topluyorlardı. Takıntısının bir adı var: antik DNA.

Ve bu antik DNA, dünyadaki biyolojik evrime açılan büyüleyici bir kapıdır. Dar bir kapı, küçücük ve elbette bulması çok zor. Her şeyden önce, çünkü türleşme (yeni türlerin oluşumu) gibi tarih boyunca, kurtarabildiğimiz ve dizilimin bizi götürebileceğinden çok daha kapsamlı bir şekilde yayılan süreçler var.

Geçmişin tüm dişleri

Mamut söz konusu olduğunda, en eski örnekler yaklaşık 780.000 yıl öncesine aittir. Ancak Dalén’in ekibi bu işareti henüz toz haline getirdi ve ‘Doğa’da Üç erken ve orta Pleistosen mamut örneğinin azı dişlerinden DNA geri kazanımı. Yani, en az iki durumda, bir milyon yıldan daha önce.

Antik DNA, İber Yarımadası tarihindeki 12.000 yıllık boşlukları bu şekilde doldurmaya başlıyor.

DNA tabanlı yaş tahminleri (mitokondriyal genomdan elde edilen veriler kullanılarak elde edilmiştir) şunu göstermektedir: Krestovka örneği yaklaşık 1.65 milyon yaşında; Adycha’nınki 1,34 milyon yıl ve Chukochya’nınki 0,87 milyon yıl. Ama en ilginci bu değil.

mamut

En ilginç olanı, bu örnekler sayesinde araştırmacıların, o dönemde Doğu Sibirya’da iki mamut soyunun olduğuna inanmasıdır. Adycha ve Chukochya ünlü yünlü mamutun “dedesi”, Krestovka mamutu ise tamamen farklı ve bilinmeyen bir şey: bizim için tamamen yeni bir soy. Tabii ki, veritabanlarını araştıran yazarlar, Kuzey Amerika mamutlarıyla benzerlikler buldular ve buna ikna oldular. Krestovka’nın soyu, Bering Boğazı’nı geçen ve yeni dünyayı fetheden kişiydi..

Başka bir deyişle, en ilginç şey, antik DNA’nın nasıl olabileceğini canlı ve doğrudan görmektir. hayatın tarihindeki boşlukları doldurmamıza yardım et ve, uzantısı olarak, kendi tarihimiz.

– Haberler Bu bir ağaç değil, bir mamut dişi ve binlerce yaşında: kurtarabildiğimiz en eski DNA’lardan birinin hikayesi aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…