Bu biftek, inek hücreleri kullanılarak 3D olarak basılmıştır: yaratıcıları her türlü biftek üretebileceklerini iddia etmektedir.

İsrail kökenli bir gıda şirketi olan Aleph Farms ve Technion (İsrail Teknoloji Enstitüsü), «üç boyutlu bioprinting teknolojisi kullanılarak, kesimsiz ilk ribeye ve etin doğal bileşenleri. Yani bu satırlarda yer alan biftek, gerçek ineklerden (şirketten genetik mühendisliği olmadan, diyorlar) hücrelerin basılmasıyla üç boyutlu olarak oluşturuldu, böylece herhangi bir hayvanı kurban etmeye gerek kalmadı.

İsrailli şirkete göre, 3D biyobaskı teknolojisi şunlardan oluşuyor: Daha sonra “büyümek, farklılaşmak ve etkileşim kurmak” için kuluçkalanan gerçek canlı hücreleri yazdırın, “gerçek bir bifteğin dokusunu ve niteliklerini” elde etmek için. Aleph Farms, vaskülarizasyona benzer kendi sistemi sayesinde, fileto, doku yoluyla besinlerin perfüzyonunu sağlar ve “kaburgaya, sığırlarda pişirmeden önce ve pişirme sırasında olduğu gibi, doğal formuna benzer bir şekil ve yapı verir” diye belirtiyor.

Herhangi bir filetoya uygulanabilir

Credit Aleph Farms Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü1 1

Şirket zaten 2018’de sıfırdan bir fileto yetiştirmeyi başardı, ancak bu teknikle değil. Ancak, Aleph Farms bunu açıklıyor. bu biftek bir konsept kanıtıdıryani henüz ticarileşmeye hazır bir ürün gibi görünmüyor. Ancak, bu 3D biyobaskı tekniği sayesinde “her tür fileto üretme yeteneğine” sahip olduklarını iddia ediyorlar, bu yüzden şimdiden kataloglarını genişletmeyi planlıyorlar.

Antrikot, 2018 filetodan daha kalındır ve kas ve yağ içerir “kurban edilen meslektaşına benzer.” Aynı organoleptik özelliklere sahip olduğunu da firmadan temin ederler. Tabii ki şirket, 2018 kreasyonunda iyileştirme yönlerinden biri olan lezzet hakkında yorum yapmadı.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/7f/a6/12/5e4d07ef4bd22f7752/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/6e/db/33/5e4a9e0b4bd22f0233/original/hamburguesas-fake-de-lie-de-laboratorio.jpeg»}

“Bu kilometre taşını gerçekleştirerek, önündeki engelleri kaldırdık. kültürlü et kesimlerinde yeni çeşitlilik seviyelerini tanıtmak artık üretebiliriz. Aleph Farms and Technion profesörü Shulamit Levenberg, 3D biyobaskıcılığın geleceğine baktığımızda fırsatlar sonsuz” diyor. Aslında, Aleph Farms, uzayda et baskısı yaparak teknolojisinin olanaklarını zaten göstermiştir.

"Sahte" etlerle yeterli üretim hacmine ulaşmak için neden bu kadar çok sorun var: İmkansız Gıdalar örneği

Bu teknolojiyi ilk defa duymuyoruz. Zaten 2013’te Modern Meadows avantajlarını açıkladı hücresel dokulardan et baskısı ineklerden veya domuzlardan elde edilir. O sırada CEO’su, ızgara baskılı etlerin birkaç prototipini test ettiğini ve yapılacak işler olmasına rağmen lezzetinin tanınabilir olduğunu söyledi.

Her ne olursa olsun, gıda şirketlerinin aradığı sır değil. hayvan etine sürdürülebilir alternatifler. Fast food restoranlarında bitki bazlı burgerler bulmak zaten yaygın ve zaman zaman 3D baskılı vegan biftekleri bile gördük.

– Haberler Bu biftek, inek hücreleri kullanılarak 3D olarak basılmıştır: yaratıcıları her türlü biftek üretebileceklerini iddia etmektedir. aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…