Bu, 2022’deki güneş ve ay tutulmalarının takvimidir.

Astronomi tutkunları ne tür tutulmalar ve kaç tane 2022’nin bizi getirdiğini merak edecekler.Bilim Bakanlığı’na bağlı National Geographic Enstitüsü, 2022 için güneş ve ay tutulmaları takvimini şimdiden yayınladı.

toplamda olacaklar dört fenomen astronomik gündemde buluşacak: iki tam ay tutulması ve iki parçalı güneş tutulması. Astronomi konusunda tutkuluysanız, çevrimiçi olarak ücretsiz planetaryumları keşfetmemize ve bunlara erişmemize yardımcı olabilecek araçlar var. Geceleri dışarı çıkıp ışık kirliliğinin az olduğu bir yerde gökyüzünü gözlemlemek veya bir gözlemevine gitmenin ötesinde, bugün bu konuda çeşitli özel programlarla yıldızlar, tutulmalar ve genel olarak astronomi hakkında bilgi edinebiliyoruz. 2022’de yıl boyunca gerçekleşecek dört tutulmadan ikisini İspanya’dan gözlemleyebileceğiz.

Tutulma Takvimi 2022

16 Mayıs 2022’de gerçekleşecek tam ay tutulmasını ve 25 Ekim’de parçalı güneş tutulmasını İspanya’dan gözlemleyebileceğiz. Ancak, ikincisi yalnızca yarımadanın kuzeydoğusundan ve Balear Adaları’ndan görülebilecek.

Bunlar tüm tutulmalar 2022’de üretilecek olanlar:

  • 30 Nisan: Güneydoğu Pasifik ve güney Güney Amerika’da kısmi güneş tutulması görülüyor.
  • 16 Mayıs: Amerika, Avrupa ve Afrika’da tam Ay tutulması görülüyor.
  • 25 Ekim: Avrupa (kuzeydoğu İspanya’dan), kuzeydoğu Afrika ve batı Asya’da Parçalı Güneş tutulması.
  • 8 Kasım: Asya, Avustralya, Pasifik ve Amerika’da tam Ay tutulması görülüyor.

ay Tutulması

Tutulmaları görmek için öneriler

Bu durumuda güneş tutulmalarıtemelde tutulmanın tadını çıkarmak için asla doğrudan güneşe bakma. Tutulma sırasında güneş parlaklığı azalır, ancak yaydığı enerji retinamız için eşit derecede zararlıdır. Onları gözlemlemek için yapmanız tavsiye edilir. özel gözlük optikte satılık bulabileceğimiz tutulmalar için. Uygun filtreli teleskop veya dürbün de kullanabiliriz.

Bu durumuda ay tutulmaları, herhangi bir tür göz koruması kullanmanıza gerek kalmayacaktır., sanki güneş tutulmalarında oluyormuş gibi. Genel bir kural olarak, ay tutulmaları çıplak gözle görülebilir, ancak bir teleskop, tutulmanın tadını sonuna kadar çıkarmak için iyi bir müttefik olabilir. Astronomiye tutkunsanız ve bir teleskopunuz yoksa veya bilen birini tanımıyorsanız, biraz da kullanabilirsiniz. dürbün veya şunlardan birine gidin gözlem faaliyetleri tutulma tarihi geldiğinde organize edilen bu fenomenlerden. Öte yandan, 2022’de gerçekleşecek dört tutulmadan sadece ikisinin İspanya’dan görüleceği düşünüldüğünde, özel astronomi web siteleri veya sosyal ağlar aracılığıyla bu astronomik olayları da takip edebilirsiniz.

Bu, 2022’deki güneş ve ay tutulmalarının takvimidir, ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…