Böylece Windows 10’unuzda eski Windows ve MS-DOS programlarını başarıyla çalıştırabilirsiniz.

Artan donanım gereksinimleri ile birlikte, bazı nedenlerin ana nedenlerinden biri Windows kullanıcıları desteklenmeyen sürümlerde takılı kalmayı tercih ediyor Bu işletim sisteminin özelliği, birlikte çalıştıkları gerçeğidir. eski uygulamalar Windows 10’da çalışması garanti edilmeyen.

Ancak, daha önce de zaman zaman söylediğimiz gibi,Geriye dönük uyumluluk, Microsoft’un yazılımında büyük özen gösterme eğiliminde olduğu bir özelliktir.. Daha ileri gitmeden Windows 8’in geliştirilmesinden sorumlu Steven Sinofsky’nin şu sözlerini hatırlayalım:

“Excel 2.2, mucizevi bir başarı olan ve dürüst olmak gerekirse, büyük müşteriler tarafından çok değer verilen MS-DOS WordPerfect gibi, 32-bit Windows üzerinde hala çalışıyor.”

Bununla tutarlı olarak Microsoft, eski yazılımları çalıştırmayı kolaylaştırmak için Windows işletim sisteminde çeşitli mekanizmaları etkinleştirmiştir. Onları gözden geçirelim.

64-bit için OneDrive'ı piyasaya sürmesi Microsoft'un 14 yılını aldı ve bu, belirli değişikliklerin ne kadar sürdüğünü gösteren bir örnek.

Böylece Win32 uygulamalarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Neyse ki, elimizde ‘Uyumluluk Modu’ adlı bir yardım yaşları nedeniyle düzgün çalışmayan uygulamaları çalıştırmak söz konusu olduğunda. Bu seçeneği kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Programın yürütülebilir dosyasına **.exe* (veya doğrudan erişime) sağ tıklayın ve ardından ‘Özellikler’ seçeneğini seçin.

  2. ‘Özellikler’ ekranı göründüğünde, ‘Uyumluluk’ sekmesine tıklayın ve ardından hangi Windows sürümünü simüle etmek istediğinizi seçin (Windows NT dışında, Windows 95 üzerinde herhangi bir şey seçebilirsiniz).

uyumluluk3

Nostaljik an: burada 1997’de Windows 10’da yayınlanan WinAmp 0.20’nin bir kopyasını çalıştıracağız.

  1. Soru soran açılır mesaj göründüğünde ‘Tamam’ı tıkladığınızdan emin olun. gelecekte programı başlatmak için her zaman bu yapılandırmayı uygulamak isteyecekseniz. Lütfen bu değişikliğin yalnızca mevcut kullanıcı hesabı için geçerli olacağını unutmayın.

  2. Çalıştırma başarısız olursa, çalışmasını sağlamak için sihirbazı kullanmanızı teşvik eden bir Sorun Giderici mesajı görüntülenecektir. Maalesef bazı programların asla çalışmayacağını varsaymalıyız.

Başka bir seçenek de Windows arama kutusuna ‘Uyumluluk’ yazıp en iyi eşleşmeyi tıklamaktır: “Windows’un önceki sürümleri için yapılmış programları çalıştırın”. Oradan, öncekiyle aynı şeyi yapabiliriz, ancak söz konusu yazılımın klasörüne gitmek zorunda kalmadan:

uyumluluk2

uyumluluk4

Ama ya program MS-DOS’tan geliyorsa?

Ne yazık ki önceki yöntem, uygulamalar söz konusu olduğunda oldukça kullanışlıdır. Win32o kadar da değil MS-DOS için geliştirilmiş belirli uygulamaları çalıştırmaya çalışıyorsak.

Bu gibi durumlarda, başvurmak en iyisidir DOSBox gibi o işletim sistemi için bir emülatör. İndirip kurduktan sonra (çok basit bir işlem: ‘İleri’, ‘İleri’…), bizi masaüstünde oluşturacak olan simgeye tıklamak, art arda tipik cmd.exe’ye çok benzeyen iki pencere açacaktır.

dosbox

Sonuncusunda nasıl olduğunu göreceğiz bizi hayali bir birliğe yerleştirir Z:. Herhangi bir şey yazmadan önce, C: sürücüsünde örneğin ‘DOS_Software’ adında bir klasör oluşturacağız, çalıştırmak istediğimiz programın klasörünü nereye kopyalayacağız.

Ardından, DOSBox terminalinde aşağıdakileri yazacağız ve ‘enter’ tuşuna basacağız:

c mount C:/DOS_Software

Ardından, ‘C:’ komutunu girdiğimizde zaten gerçek sürücümüz C:’yi görmeyeceğiz, ancak az önce oluşturduğumuz klasörün içeriğini. Yazılımı oradan çalıştırırsak, onu çalıştırmakta fazla zorluk çekmemeliyiz.

{«videoId»:»x80fgm1″,»autoplay»:true,»title»:»PC’nizi WINDOWS 7’den WINDOWS 10″a ÜCRETSİZ YÜKSELTME”}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Böylece Windows 10’unuzda eski Windows ve MS-DOS programlarını başarıyla çalıştırabilirsiniz. aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…