Böylece risk almadan halka açık bir WiFi ağına bağlanabilirsiniz

halka açık Wi-Fi ağları hemen hemen her yerdeler ve istersek oranımızla ilgili verileri kaydetmemize yardımcı oluyorlar internette sörf yapmak, çalış, hatta dizi ve film izle. Bunları otellerde, havaalanlarında, trenlerde ve hatta uçaklarda seyahat ederken ve şehrimizde bir kafeden veya bir alışveriş merkezinden internete erişmek için kullandığımızda kullanıyoruz.

Tavsiye edilirler mi? Numara. Birçok riskleri ve tehlikeleri var ancak halka açık bir WiFi ağına bağlanırken onlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Ne türler var? Pek çok farklı model bulabilirsin ama güvenli bağlanmanın bazı püf noktaları da var.

Genel WiFi türleri

Halka açık bir WiFi’ye şu veya bu şekilde bağlanabilmemiz söz konusu ağa bağlı olacaktır. Herhangi bir şifre olmadan, sadece cep telefonu ayarlarından kablosuz ağa bağlanarak veya bilgisayarın kaynak ve ağ merkezinden erişebileceğimiz bir ağ olabilir.

tamamen açık

Kullanmaya başlamak için WiFi ağına dokunmanız yeterlidir. Yoldan geçen herkese açık. Belediye Binası WiFi’si olan bir parkta veya bazı şehirlerde herhangi bir kimlik doğrulama olmadan bağlanmamıza izin veren bir otobüste olabilir. Giriş yapmanıza, kaydolmanıza veya herhangi bir tuşa gerek yok.

kapalı ama halka açık

Herkese açık değil ama binlerce veya yüzlercesi var. Örneğin 700 kişinin kaldığı bir otele gittiğinizi düşünün. Tüm müşteriler otelin anahtarına sahiptir ve şifre girilmesi gerekse bile hepsi kablosuz bir ağı paylaşır. Açık bir ağdan daha güvenli görünebilir çünkü hiç kimse “dışarıdan” giremez, ancak bir bağlantıyı paylaşan yüzlerce veya binlerce insan var ve bununla ilişkili birçok risk de var.

Bu durumda işlem, bir arkadaşınızın evindeki veya kendi evinizdeki herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanmakla aynıdır: ayarlardan ağı seçer ve şifreyi girersiniz. Tabii ki, sonraki paragraflarda nasıl olduğunu açıklayacağız. ağı Genel olarak işaretle ne yaptığınıza ve vereceğiniz verilere dikkat etmeniz tavsiye edilse de, diğer bilgisayarlardan erişimden kaçınmak için.

Kullanıcı adı ve şifre ile

Bazı açık WiFi ağları, gezinmek için bir kullanıcı adı ve şifre ile kaydolmamızı isteyecektir. Bu, örneğin, sizden talep ettikleri havaalanı ağları için geçerlidir. e-posta ve şifre böylece internete geçici olarak erişebilirsiniz. Aynı zamanda Renfe Wi-Fi ağı, RENFE kart numaranız veya bilet numaranızın yanı sıra bir şifre veya e-posta ile erişmenizi isteyecektir. Bu durumda, çok fazla kullanmadığınız bir e-postaya bahse girmenizi tavsiye ederiz. asla bir şifreyi tekrarlama Daha önce bir sosyal ağda, uygulamada vb. kullanmış olduğunuz

Bir dizi veri ile giriş yapacak olmanız, daha güvenli oldukları anlamına gelmez veya sadece üç saniyelik bir kayıt olduğu için mutlaka güvenli oldukları anlamına gelmez ve ayrıca başka kişilere de maruz kalacaksınız. aynı ağa bağlı.

Sosyal ağlar ve beğeniler

Bu WiFi’ye bağlanmanın yolunun şifre veya kayıt olmadığı, ancak sosyal ağlarda paylaşmanız veya erişim vermeniz gereken başka bir genel ağ türü daha var. Genellikle vermen gerekir Facebook profilinize erişim “kendi adınıza yayınlamak” için. Düşünüyor olabilirsiniz… ne fark eder? Uygulamanın kendisinden Facebook’u beğeniyoruz veya giriyoruz (bazı restoran zincirlerinde ve kafeteryalarda oluyor) ve artık gezinebiliyoruz. Fotoğraflarınız, verileriniz, kişisel bilgileriniz ve bağlantılarınızın bulunduğu bir sosyal ağa erişime izin vermek en iyi fikir değildir, bu nedenle bir alternatif aramanızı öneririz. Bağlanmak istiyorsanız, süreç öncekilere benzer, ancak Facebook ve sizi internette gezinmek için nerede olduğunuzu paylaşmaya davet ettikleri diğer sosyal ağlar için bir düğme bulacağız.

nasıl bağlanır

Yukarıdaki genel WiFi ağlarının tümü ortak bir şekilde bağlanır: cihazınızın WiFi’si aracılığıyla. Her birine bağlı olacaktır. daha sonra bir şifre koymamız veya girmememiz, bir hesap oluşturmamız veya oluşturmamamız, Facebook’a kaydolmamız veya girmememiz gerekiyor. Ama hepsinde dikkatli olmalısın.

cep telefonunda

 • Cep telefonu ayarlarınızı açın
 • İlk bölüme gidin: WiFi
 • Bağlanacağınız ilgili ağı bulun
 • üzerine dokunun
 • birkaç saniye bekleyin
 • Artık taramaya başlayabilirsiniz

Bir şifreniz varsa, sadece girin ve taramaya başlayın. Açık olabilir ve kayıt olmanız gerekiyor ancak yukarıdaki adımları izleyin, cep telefonunuzun tarayıcısını açın, kayıt sayfası görünecektir.

Bilgisayarda

 • Windows Başlat çubuğuna gidin
 • Sağ alt köşede, WiFi simgesine tıklayın
 • Kullanılabilir veya yakındaki ağlar görünecektir
 • istediğini seç
 • bağlamak

Açıkladığımız gibi bazı otellerde veya konferanslarda şifre koymak zorunda kalacaksınız. Açıksa ve kayıt olmanız gerekiyorsa, tarayıcıya gitmen gerekecek ve bir sonraki bölümde açıkladığımız gibi oturum açma erişimi.

Giriş yapmak

Bu seçenekte, oturum açma web sayfasının halka açık bir yerde görünmesini istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Tarayıcıyı cep telefonunda veya bilgisayarda açtığımızda genellikle otomatik olarak görünür, ancak her zaman alamayız. Neyse ki, kullanabileceğimiz bir numara var ana sayfayı görünmeye zorlamak için o otelin, restoranın vb. yönlendiricisine giriş yapmak için

Bunu yapmak için izlememiz gereken üç adım şunlardır:

 • Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda tarayıcıyı açın
 • Arama çubuğuna routerlogin.net yazın
 • Çay giriş sayfasına yönlendirilecek
 • Sahip olduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi yazın

Giriş yapmak

Bu seçenek işe yaramazsa veya sadece bir alternatif istiyorsanız, tek yapmamız gereken telefonda veya bilgisayarda web tarayıcısının önbelleğini temizlemek.

Google Chrome söz konusu olduğunda, izleyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 • Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun
 • Açılır menüden Ayarlar bölümünü açın
 • Soldaki menüden “Gizlilik ve güvenlik”e gidin
 • “Çerezler ve diğer web sitesi verileri” seçeneğini seçin
 • Silmek istediğiniz seçenekleri işaretleyin
 • Önbelleği temizle

Özel ağ ve genel ağ

Windows 10, herhangi bir kablosuz ağa bağlandığımızda özel ağ ve genel ağ arasında seçim yapmamızı sağlar. Ne gibi farklar var? Ağın ve üzerindeki aygıtların denetimi sizde olduğunda özel ağ önerilir. Bu durumda, sizin eviniz veya anne babanızın evi. Ancak bir otelde veya bir kongrede bağlanacaksanız, Windows “public network” seçeneğini seçmemize izin veriyor.

Windows 10 genel ağı, parola korumalı bir WiFi bağlantısına (iş yerinde, özel bir otelde, bir toplantıda veya kongrede) erişimimiz olduğunda seçilebilir, ancak tüm aynı anda bağlanan cihazlar güvenilirdir. Bu durumda, hiçbir bilgisayarın bizimkine bağlanamaması için bu seçeneği işaretliyoruz.

Seçeneklerden birini veya diğerini zaten kontrol ettiyseniz ve pişman olduysanız, seçenekler Windows ayarlarından değiştirilebilir. Genelde bilgisayar bağlanırken size sorar ama yanlışlıkla vermiş olabilirsiniz.

 • Ayarları aç
 • “Ağ ve İnternet” menüsüne gidin
 • WiFi bölümünü açın bilgisayarından

WiFi’nin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu göreceksiniz ama aynı zamanda o sırada hangi seçeneklere veya ayarlara sahip olduğunuzu da. Seçenekleri görmek için ağa dokunun ve ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi iki bölüm veya düğme göreceksiniz: Genel veya Özel Ağ. Bağlantınızdan sonra bir hata yaptıysanız veya bu “numarayı” keşfettiyseniz değiştirin.

ağlar.jpg

VPN kullan

Halka açık bir WiFi ağı üzerinden internette gezinmekten başka seçeneğiniz yoksa, VPN’i kullanın. Bu durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, cep telefonunuz veya bilgisayarınız için sanal bir özel ağ veya VPN kullanmaktır. Genellikle bu ağlarla çalışıyorsanız, örneğin genellikle seyahat ettiğiniz için özellikle önerilir.

VPN, bir tür oluşturmamıza yardımcı olur. özel ve korumalı tünel verilerimizin güvenli bir şekilde seyahat ettiği. Sınırsız bir şekilde göz atabileceğimiz veya bunları birkaç cihaza yükleyebileceğimiz ücretli VPN’ler var ve bunu sık sık yapacaksanız (örneğin iş için) en çok tavsiye edilen VPN’lerdir. Ancak, yükleyebileceğiniz bazı ücretsiz VPN’ler de vardır. Ayda bir kez veya çok özel bir şey için göz atmanız gerekiyorsa, zamanında.

Herhangi bir yapılandırma gerektirmez ve yalnızca başka bir ülkedeki verilerinizi gizleyecek bir sunucuya bağlanacaksınız. VN veya Sanal Özel Ağın yaptığı, anonim olarak gezinmemize izin vermektir ve verileriniz şifreli biçimde seyahat ettiğinden, kendisine bağlı bir bilgisayar korsanı olsa bile verilerinizi çalamazlar ve bu şifreleme, risk almadan gezinmemizi sağlar.

yapmakHangi VPN’i kullanmalı? Çok var ve planlara, fiyatlara veya özelliklere en uygun olanı bulabilirsiniz, ancak önerilenlerden bazıları şunlardır:

vpn

kendinizi nasıl korursunuz

Bir VPN’in ötesinde veya bir tane kullanmak istemiyorsanız, sizi korumaya yardımcı olabilecek birkaç ipucu ve püf noktası vardır. En iyi koruma onları kullanmamaktır, ancak bu tavsiyeye her zaman kulak asmayacaksınız, bu yüzden en azından açık WiFi ağlarına göz atacaksanız korunmaya devam edin. Hepsinin tehlikeli olması gerekmediğini ve otelinizin yan odasında mutlaka bir siber suçlu olması gerekmediğini, ancak bunun olacağını unutmayın. daha iyi önlemek sonuçlarına katlanmak zorunda.

Gizli tarama

Bu, halka açık bir WiFi ağında İnternette gezinirken kendi telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanmak için değil, birçok kişiyle paylaşacağınız bir bilgisayara bağlanırken çok kullanışlıdır. Örneğin, kolejde. Bu durumda en uygunu tarayıcıda gizli bir pencere aç böylece ne yaptığınız veya nereye girdiğiniz kaydedilmez. Gizli tarama, ziyaret edilen sayfaları veya çerezleri kaydetmeden göz atmamıza izin verir, böylece iz bırakmazsınız.

Bir antivirüs kullanın

Normalde kullanmasanız bile, herhangi bir sorunu “girdiği” anda algılayabilmesi için cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda bir virüsten koruma yazılımı yüklü olmalıdır. Bu, erişimi engeller ve verilerinizi çalmasını, herhangi bir dosyaya zarar vermesini vb. engeller. Henüz yüklemediyseniz veya etkinleştirmediyseniz Windows antivirüsünü etkinleştirebilir veya indirebilirsiniz. cep telefonunuzda yalnızca bir antivirüs veya bir otelden çalışacaksanız tablet vb.

hepsini güncelle

emin olun her şey güncel çünkü bu şekilde, sizinle ilgilenen bir bilgisayar korsanı veya siber suçlu varsa, güvenlik açıklarından yararlanamayacaklardır.

Asla bankacılık uygulamalarını kullanmayın

Bankacılık uygulamasını açmayın halka açık bir WiFi ağına bağlandığınızda. Ne bankanın web sitesi ne de ödeme başvurunuz.

Bilgi vermek, ödeme yapmak için bunları kullanmaktan kaçının

Ortak bir WiFi ağı kullanırken İnternet “dramalarından” kaçınmanın anahtarı sağduyudur. Kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa veya tavsiyeyi görmezden gelmek istiyorsanız, bunu yapın. Ancak bu tür bir ağa bağlıyken çevrimiçi satın almayın. Halka açık bir WiFi ağında herhangi bir tür ekonomik işlem yapmak tamamen güvensizdir, bu nedenle eve gelene kadar bekle.

Mümkün olduğunca kaçınmanız gereken bir diğer husus da kişisel verilerinizi herhangi bir biçimde vermektir. Örneğin, bir yemek dağıtım uygulamasına kaydolun kartınızı, telefon numaranızı, e-postanızı veya sosyal ağ hesabınızı vererek. Bu veriler, bu genel ağ üzerinden ona erişen herkes tarafından kullanılabilir. En iyi ihtimalle size reklam göndermek için. En kötüsü, hesabınızı veya bilgilerinizi çalmak. Herhangi bir sosyal ağdan, hizmetten veya mağazadan sahip olduğunuz herhangi bir şifre veya anahtarı da göndermiyorsunuz. Ne de, elbette, bankanızın anahtarı.

Bir https web sitesi olup olmadığını kontrol edin

Bir web sitesine erişmeden önce (daha önce de söylediğimiz gibi başka seçeneğiniz yoksa), https ve http dışı bağlantı. Bu, aynı bağlı ağdaki başka bir kişinin verilere erişmesini engelleyebilecek güvenli bir web sitesi olduğunu bilmemize yardımcı olur. %100 bundan kaçınamayacaksınız, ancak göz atarken güvenliği artıracaksınız.

Risksiz bir şekilde halka açık bir WiFi ağına bağlanabilmeniz için gönderi, ilk olarak ADSLZone’da ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…