Boeing, Musk ve Bezos arasındaki savaşa uydu internet üzerinden katılıyor: ABD hükümeti, uzay geniş bant ağının oluşturulmasına izin veriyor

Bir işletme olarak gökyüzü, giderek şirketlerin gözünde. Starlink ve Amazon’un uydu internet ağı kurma projelerini takiben Boeing, şimdi Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu’ndan kendi uydu takımyıldızını inşa etmeye ve işletmeye başlamak için yetki aldı. yıldızlardan geniş bant sununABD devlet kurumu tarafından bir notta bildirildiği gibi.

Söz konusu bilgilere göre Boeing, uydu internet hizmeti sunmak istiyor. hem kişi hem de kurumlar, şirketler ve kamu idareleriStarlink ve Amazon’un Project Kuiper tarafından planlandığı gibi, önce Amerika Birleşik Devletleri’nde ve daha sonra dünya çapında.

“Sipariş, Boeing’in durağan olmayan yörüngede sabit uydu hizmeti başvurusunu onayladı. V bandının bölümlerinde frekansları kullanma (37.5-40, 40-42, 47.2-50,2 ve 50.4-51,4 GHz bantları) ve V bandının (65-71 GHz) bölümlerindeki frekansları kullanarak uydular arasındaki bağlantıları işletmek için”, metinde belirtilmektedir.

{«videoId»:»x84mygu»,»autoplay»:false,»title»:»ELON MUSK VS JEFF BEZOS: STAR WARS»}

V-bandı, Starlink ve Project Kuiper tarafından kullanılan daha yüksek frekanslı bir Ka ve Ku bant kablosuz spektrum türüdür. daha yüksek veri iletim hızına izin verebilir bu rakiplere göre, ancak müdahale olma olasılığı daha yüksektir.

Boeing’in planı fırlatmak 1Alçak yörüngede, 1.000 kilometreden biraz fazla yükseklikte 32 uyduve başka bir 15 yer sabit olmayan yörüngede, yani Dünya yüzeyinin 27.000 ila 44.000 kilometre üzerinde. Komisyon, havacılık şirketine ağının yarısını dağıtması için altı yıl ve tamamen uzayda olması için dokuz yıl verdi.

Boeing’in teklifi, bu nedenle, iki rakibinden çok daha mütevazı. Starlink, uzayda gökten internet sunmak için halihazırda yaklaşık 2.000 uyduya sahip ve önümüzdeki yıllarda bu sayıyı 12.000’e çıkarmayı planlıyor. Project Kuiper, birkaç gün önce ilk uydularını 2022’nin sonunda fırlatacağını ve önümüzdeki yıllarda 3.000’den fazla uyduyu yörüngeye yerleştirmeyi umduğunu duyurdu.

Starlink betayı İspanya'da açıyor: koşullar ve fiyatlar bunlar

Boeing, dünyanın önde gelen uçak üreticilerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda ticari, askeri ve bilimsel kullanımlar için önde gelen uydu üreticisive şirket halihazırda bu cihazlar aracılığıyla telefon görüşmeleri veya televizyon yayınları gibi telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Bu proje, işinizde sadece bir başka adımdır.

Yani Starlink ve Project Kuiper’den biraz daha geç ve daha az uyduyla gelse de, Boing, telekomünikasyon yörüngesinde yaklaşık altmış yıllık deneyime sahiptir.onu uzaydaki özgeçmişlerden çok daha fazla cüzdanı olan iki acemi için ciddi bir eşleşme haline getiriyor.

– Haberler Boeing, Musk ve Bezos arasındaki savaşa uydu internet üzerinden katılıyor: ABD hükümeti, uzay geniş bant ağının oluşturulmasına izin veriyor aslen yayınlandı Xataka Pablo Rodriguez’in fotoğrafı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…