Bluetooth’un ana güvenlik riskleri nelerdir?

bu Bluetooth Cihazları iletişim kurmak ve bağlamak için en çok kullanılan teknolojilerden biridir. Yeni bir şey değil, ondan çok uzak; Uzun yıllardır bizimle birlikte. Ancak zamanla popülaritesi azalmadı, aksine ilerliyor ve gelişiyor. Bugün çok daha hızlı, kararlı ve aynı zamanda daha uzak bir mesafeden bağlanmamızı sağlıyor. bakalım neler var ana riskler ve saldırılar Bluetooth kullanırken var olan. Korunmak için ipuçları da vereceğiz.

Bluetooth kullanırken ortaya çıkabilecek ana riskler

Bilgisayar korsanları genellikle gözlerini yaygın olarak kullanılanlara diker. Bluetooth elbette öyle. Bu nedenle kullanılabilecek birçok yöntem, ortaya çıkabilecek güvenlik açıkları ve kısacası kullanıcıların maruz kalabileceği riskler bulabiliyoruz.

mavi şaplak

Bluetooth’lu bir cihazı kullanırken bulabileceğimiz sorunlardan biri, mavi şaplak. Temelde bir hizmet reddi saldırısıdır. Bu teknolojiyi kullanan birçok cihaz türünü etkileyebilir.

Saldırganın yaptığı şey birden fazla istek gönder. Bu, birçok istek alan ve o kadarını kaldıramayan bir web sunucusunda olabileceklere benzer bir şeydir. İşleyebileceğinizden çok daha fazla veri paketi alıyor olabilirsiniz veya bu paketler işleyebileceğinizden daha büyük olabilir.

En tehlikeli saldırı türü olmasa da, herhangi bir zamanda bir cihazın çalışmasını önemli ölçüde etkileyebilir. Tabii ki, genellikle basitçe yeniden başlatılarak ve normal şekilde yeniden çalıştırılarak düzeltilebilir.

mavi hıçkırık

bir saldırı yoluyla mavi hıçkırık bir bilgisayar korsanı cihazımızdan, kişisel verilerden ve nihayetinde bize karşı kullanılabilecek herhangi bir bilgiden veri alabilir. Gizliliğimizi ve güvenliğimizi ciddi şekilde tehlikeye attığı için şüphesiz tehlikeli bir yöntemdir.

Bu şekilde bir siber suçlu tehlikeli dosyalar gönder Bluetooth aracılığıyla sadece cihazımıza bulaşmak ve arızalanmasına neden olmak değil, aynı zamanda kişisel verileri de elde etmek amacıyla. Bu veriler, başarılı olmak için belirli kişisel bilgileri bilmeniz gereken Kimlik Avı saldırısı gibi diğer saldırıları gerçekleştirmek için kullanılabilir.

mavi kriko

Bir saldırı daha mavi kriko. Başka bir cihaz tarafından mesaj göndermekten oluşur. Normalde “Bluetooth Spam” olarak adlandırabileceğimiz reklam içeriğidir. Tek başına tehlikeli değildir, ancak bu mesajlar Oltalama saldırılarını başlatmak için bile kullanılabilir.

Siber suçlu, BlueJacking yönteminden yararlanabilir. Bluetooth ile mesaj gönder kurbana ve bu mesaj kötü amaçlı bir siteye bağlantı içeriyor. Örneğin, bir sosyal ağ veya e-posta sağlayıcısı gibi görünen bir sayfa olabilir ve kurban oturum açmaya çalışırken bu verileri saldırgan tarafından kontrol edilen bir sunucuya gönderiyor olabilir.

mavi böcek

“Mavi” saldırılarla devam eden, bir tane daha mavi böcek. Bu sefer, iletişim kurmak için bu teknolojiyi kullanan bir bilgisayarda bir arka kapı oluşturmak için kullanılabilecek bir istismardır. Bu arka kapı aracılığıyla iletişim kurabilir, veri çalabilir ve hatta kötü niyetli dosyalar gönderebilir.

Bu, kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. bir kullanıcıyı gözetlemek Bluetooth aracılığıyla. Bugün kişisel bilgilerimiz ağ üzerinde büyük bir değere sahip olduğundan ve saldırganlar bu verileri ele geçirmenin ve gizliliğimizi tehlikeye atmanın yollarını bulabildiğinden bu büyük bir sorundur.

konum izleme

Bluetooth bağlantısı olan daha fazla cihazımız var. Örneğin, fiziksel aktivitemizi kaydetmek için taktığımız spor bilezikleri veya saatleri düşünebiliriz. Çoğu durumda, yaptığımız rotayı da kaydediyoruz ve bu nedenle, Konum.

Saldırgan, Bluetooth’u tam olarak konumumuzu izlemek için kullanabilir. Bu, kişisel güvenliği bile etkilemenin ötesinde gizliliğimizi tehdit edebilecek bir sorundur. Cihazların topladığı bilgilerden yararlanırlar.

Bir web sitesine girerken konumu bilin

Blueborne saldırıları

Bilgisayar korsanları sadece bir cihaza bulaşmakla yetinmeyebilir, aynı zamanda mümkün olduğunca çok cihaza ulaşmaya çalışmak isteyebilir. Bir saldırı BlueBorne Önce bir cihaza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak ve ardından Bluetooth aracılığıyla zaten virüs bulaşmış diğer bilgisayarlara ulaşmaktan oluşur.

Bu nedenle, bir BlueBorne saldırısı daha birçok cihazın güvenliğini tehlikeye atabilir. Örneğin, daha önce kendisi için tasarlanmış kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir cep telefonunu bağladığımız herkesi etkileyecektir. Gördüğümüz gibi önemli bir sorun.

konuşmaları dinlemek

Bluetooth ayrıca gizli dinleme için de kullanılabilir. aracılığıyla bizi gözetleyebilirler. konuşmalar bu sayede bağlanan bir mikrofonla yaptığımız, hatta içeriğe erişme durumunda konuşmalarımızı bile okuduğumuz.

Gerçek şu ki, Bluetooth teknolojisine sahip iletişim cihazları çok popüler. Günlük hayatımızda çok bulunurlar ve saldırıya uğrarlarsa, Mahremiyet.

Kısacası, Bluetooth kullanırken maruz kalabileceğimiz ana risklerden ve saldırılardan bazıları bunlardır. Sorunlardan kaçınmak ve ekipmanımızı her zaman uygun şekilde korumak önemlidir.

Bluetooth saldırılarından nasıl kaçınılır

Bluetooth kullanırken bazı ana riskleri ve saldırıları gördük. Bunlar ortaya çıkabilecek ve ekipmanımızı ciddi şekilde tehlikeye atabilecek sorunlardır. Bu nedenle, her zaman güvenliği iyileştirmeli ve uygun şekilde korunmalıyız.

Cihazları güncel tutun

Hiç şüphesiz çok önemli bir faktör, güncellenmiş ekipman. Saldırıların çoğu, yalnızca Bluetooth üzerinden değil, ekipmandaki güvenlik açıklarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bunların güncel tutulması ve ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonun düzeltilmesi gerekir.

Kullanılmadığında Bluetooth’u kapatın

Bluetooth kullanmıyorsak, en iyisi kapat. Bu şekilde riski maksimuma indiriyoruz. Cihazlarımızı tespit edemediler ve olası tehlikeli dosyaları gönderemediler. Basit bir şekilde uygulamaya koyabileceğimiz ilginç bir öneri.

Bluetooth güvenlik kusurları

Kaynağı doğrulamadan veri gönderimini kabul etmeyin

Bu durumda bir konseyin önündeyiz. sağduyu. Kaynağı doğrulamadan ve güvenliğimiz için bir tehlike oluşturabilecekse, dosya veya herhangi bir tür veri gönderilmesini kabul etmekten kaçınmalıyız. Bu kaçırılmayacak bir noktadır.

Yalnızca güvenilir cihazlara bağlanın

Öte yandan, bir tavsiye daha, sadece tanıdığımız ekipman ve tam olarak güvenebileceğimiz bir yer. Bluetooth’umuzu, kime ait olduğunu gerçekten bilmediğimiz ve bu nedenle güvenliğimiz için tehlike oluşturabilecek üçüncü taraf cihazlara bağlamaktan kaçınmalıyız.

RedesZone’da Bluetooth’un temel güvenlik riskleri nelerdir makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…