Bloop'un gizemi: 1997'de tespit edilen ve her türlü çılgın teoriyi ateşleyen çok garip bir sualtı ultrasonu

Bloop’un gizemi: 1997’de tespit edilen ve her türlü çılgın teoriyi ateşleyen çok garip bir sualtı ultrasonu

Dünya açıklaması olmayan şeylerle dolu. Örneğin, bugüne kadar Stonehenge’in neden inşa edildiğini tam olarak bilmiyoruz. Ama bugün mega yapılardan değil, bir sesten bahsedeceğiz. Pasifik Okyanusu’nun dibinde tespit edilen gizemli bir ses birkaç yıl önce ve tarihi çok ilginç.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (aka NOAA) tarafından tespit edilen ve her türlü spekülasyona yol açan bir su altı ultrasonu olan Bloop’tan bahsediyoruz. Daha önce duyulmamış ve araştırmacıları epeydir merakta bırakan bir ses. Sonuçta, okyanusun %95’i henüz keşfedilmedi. Bir canavar mıydı? Bir tür dev denizanası mı? Belki de bir Atlantis partisiydi? Pek değil.

NASA Bize Uzay Seslerinin Bir Çalma Listesini Veriyor: Jüpiter

Bu ses nedir?

{“videoId”:”x81f180″,”autoplay”:true,”title”:”Bloop”}

En baştan başlayalım. 1997’de Güney Pasifik’te sualtı volkanik aktivitelerini dinleyen araştırmacılar, NOAA’nın sözleriyle “garip, güçlü ve son derece yüksek bir ses” kaydettiler. Hidrofon kullanma (sualtı mikrofonları) yaklaşık 3.219 kilometre ile ayrılmış “Daha önce duydukları hiçbir şeye benzemeyen” sesin birkaç örneği kaydedildi. NOAA’ya göre, “sadece yüksek değildi, sesin Bloop olarak bilinen benzersiz bir özelliği vardı.”

Percale’yi hayal edelim: kaynağı bilinmeyen ve daha önce hiç duymadığımız bir sualtı sesi. Spekülasyonlar yalvarmak için yapılmadı. 2002’de Oregon, Newport’taki Pasifik Deniz Çevre Laboratuvarında NOAA’nın Akustik İzleme Projesini yöneten Christopher Fox, bir röportajda şöyle bir önseziye sahip olduğunu söyledi. hayvansal kökenliydiama bu teoriyle ilgili bir sorun vardı: hangi hayvan?

Güneş Sistemindeki diğer gezegenler ve aylar hakkında konuşsaydık, oradaki sesimiz nasıl çıkar?

Bloop’u algılayan sensörler birbirinden binlerce ve binlerce kilometre uzaktaydı, bu yüzden hayvanın çok büyük bir ses çıkarması gerekecekti. Ne tür bir canavar böyle bir ses çıkarabilir? Dev bir kalamar fikri havada uçuştu, ancak kafadanbacaklıların gazla dolu bir keseleri olmadığı için o sesi çıkaramazlar. balina da olamazAynı röportajda bu mesafelerde balina şarkıları duyduğunu ve Bloop’un daha güçlü olduğunu iddia eden Boston Üniversitesi’nde bir deniz biyoloğu olan Phil Lobel’e göre. Bir gizem.

Bir başka ve çok daha absürt komplo teorisi ise şudur: Bloop’un kökeni, batık (ve kurgusal) R’yleh kentinden 1.760 kilometre uzaktaydı., HP Lovecraft’ın Cthulhu’nun hapsedildiğini söylediği şehir. Ve bir bakalım, Cthulhu’nun devasa bir hayvan tanımına uyabileceği doğru ama ne yazık ki Cthulhu sadece bizim hayalimizde, romanlarda, video oyunlarında ve filmlerde var olan kurgusal bir canavar.

Bu yüzden büyük hayvanları ve Cthulhu’yu ekarte ediyoruz. O halde Bloop’un kökeni neydi? NOAA anahtarla sonuçlandı ve ne yazık ki dev bir kalamar fikrinden daha az heyecan verici. 2012’de NOAA, sesin oldukça yaygın bir kökene sahip olduğunu söyledi: Antarktika’dan ayrılırken bir buz rafının çatlaması. NOAA’ya göre:

“Bloop, Antarktika buzulundan kopan bir buzdağının, bir buz depreminin sesiydi. Küresel ısınmayla birlikte, her yıl daha fazla deprem oluyor ve buzulların kırılmasına, çatlamasına ve sonunda okyanusta erimesine neden oluyor.”

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden bir sismolog olan Robert Dziak, Wired’a “Bloop sinyalinin frekans ve süre özelliklerinin Antarktika’da kaydettiğimiz depremlerden gelen sinyallerle tutarlı ve esasen aynı olduğunu” açıkladı. Ayrıca, ilginç bir şeye dikkat çekti ve o da bu. eskiden çalan bloop sesi normal hızının 16 katıydı, bu biyolojik bir ses olduğu anlamına gelebilir. Orijinal ses daha çok bir deprem sesi gibidir.

NOAA’ya göre, 1997’de kaydedilen geniş spektrumlu sesler “büyük buzdağlarının çatlaması ve kırılmasıyla oluşan buz depremleriyle tutarlıdır.” Bu depremler, 5.000 kilometreden fazla bir mesafede birden fazla sensör tarafından tespit edilebilecek kadar büyüktür. NOAA’nın sözleriyle, “büyük olasılıkla Bloop’u doğuran buzdağı veya buzdağları Bransfield Boğazı ile Ross Denizi arasında veya muhtemelen Adare Burnu’ndaydı.iyi bilinen bir kriyojenik sinyal kaynağı.”

Bu makale, her Cumartesi Xataka’da yayınladığımız, Jose García’nın teknolojiyi daha rahat, kişisel ve gayri resmi bir bakış açısıyla ele almaya adanmış haftalık bölümünün bir parçasıdır.

– Haberler Bloop’un gizemi: 1997’de tespit edilen ve her türlü çılgın teoriyi ateşleyen çok garip bir sualtı ultrasonu aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…