Birkaç çip ve birçok sorun: Küresel bir kıtlık cep telefonlarını, bilgisayarları, TV’leri ve hatta arabaları bu şekilde etkiler (Clear the X #127)

2020’nin sonundan beri bizi uyarıyorlardı ve 2021’in bu ilk altı haftasında trend konsolide oldu ve daha da ileri gidecek: sektördeki chip kıtlığı laptop, cep telefonu, oyun konsolu, televizyon pazarlarında kıtlığa neden oluyor ve her türlü tüketici elektroniği.

Sorun şu ki, ürünlerin geri kalan bileşenleri hazır ve mevcut, ancak çipler yok ve onlarsız satılacak nihai ürün olamaz. Pandemi, birden fazla tesiste üretimi felç etti, domino etkisine ve endüstriyi çöküşe götüren üretim gecikmelerine neden oldu. Lenovo gibi üreticilerin envanteri pandemi öncesindekinin yalnızca %30’u kadar. Giderek daha fazla yayılan sonuçları olan devasa bir sorun.

Javier Lacort’a (@jlacort) katıldığımız Clear the X’in son bölümünde bunu konuşmuştuk; ve Javier Pastor (@javipas), editörü Xataka. Prodüksiyon her zamanki gibi Santi Araújo (@santiaraujo) tarafından yürütülüyor.

‘Clear the X’i dinleyin ve abone olun

X Fotoğrafını Temizle

Bu haftaki bölümü aşağıdan dinleyebilirsiniz. Eğer tercih edersen, direk abone olabilirsiniz Bulunduğumuz platformlardan herhangi birinde, bu nedenle her yeni taksit çıktığında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Tüketici elektroniğinin ötesinde

Çip kıtlığı, bu bileşenlere giderek daha fazla bağımlı hale gelen bir diğer önemli endüstri olan otomobilleri de etkiliyor. Her üreticiye bir ile iki dolar arasında mal olabilecek tek bir çipin olmaması, 20.000, 30.000, 50.000 dolara satılabilecek otomobillerin satışını engelliyor… Çağımızın ağır sonuçları olan paradokslarından biri.

Cips kıtlığına, konteyner kıtlığından kaynaklanan lojistik sorunlar da ekleniyor: birçok ürünün fiyatlarındaki artış ve az miktarda mevcut stok için mükemmel bir fırtına

Gittikçe daha fazla sayıda otomobil üretim tesisinin faaliyetinin durdurulması veya azaltılması gibi sonuçlar, bu fabrikaların ve bu arabaları satan bayilerin istihdamını etkileyebilecek (ve zaten etkilemekte olan) bir şey.

Ek bir sorun daha var: Chip kıtlığına, en iyi durumda, küresel bir salgın ve gelişen elektronik ticaret bağlamında giderek daha fazla talep gören ürünlerin nakliye maliyetlerini artıran konteyner kıtlığı da ekleniyor. ; ve en kötü durumda doğrudan sevk edilemeyen ürünler.

Sonuçları arasında istihdamın tahribi, birçok ürünün fiyatındaki artış ve bazı malların potansiyel kıtlığı olan mükemmel bir fırtına.

Her hafta yeni bir bölüm

Ve unutmayın: Her Perşembe podcast’imizin Clear the X’in yeni bir bölümü var. Her haftanın harika teknolojik temasını derinlemesine analiz ediyoruz.

Bize katıldığınız için teşekkürler!

– Haberler Birkaç çip ve birçok sorun: Küresel bir kıtlık cep telefonlarını, bilgisayarları, TV’leri ve hatta arabaları bu şekilde etkiler (Clear the X #127) aslen yayınlandı Xataka Javier Lacort tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…