Bir videodan kendi GIF’lerinizi oluşturmak için Adobe Premiere’i kullanın

Video dosyalarımızı saklamak için bilgisayarımızı kullanırsak, düzenlemek istediğimizde bunun için uygun bir program gerekli olacaktır. En popüler muhtemelen prömiyer, Adobe tarafından geliştirilen son derece eksiksiz bir uygulama. Bununla birlikte, hem animasyonlu hem de statik GIF’lerin oluşturulması gibi en eksiksizinden en basitine kadar videolarımız üzerinde her türlü çalışmayı yapabileceğiz.

Adobe Premiere nedir ve ne için kullanılır?

Premiere bir yazılımdır video düzenleme ve post prodüksiyon Adobe tarafından geliştirilen ve endüstri standartlarından biri olmayı başarmıştır. Profesyonel video düzenleme için oluşturulmuş ve yönlendirilmiş olmasına rağmen, ev kullanıcıları tarafından dijital veya mobil kameralarla yapılmış kendi ev videolarını düzenlemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Uygulama, farklı düzenleme aşamalarını geliştirmek için farklı çalışma alanlarında özelleştirilebilen ve düzenlenebilen çok eksiksiz bir arayüze sahiptir. ile karakterize edilir neredeyse tüm video formatlarını destekleyin, RAW formatlarının yanı sıra. Videonun kendisinden ayrı olarak ses, renk, grafik ve efektlerle çalışmamıza ve sonuçları çeşitli formatlara ve cihazlara aktarmamıza olanak tanır.

Olasılıklarından biri, GIF yapabilmekhem hareketli hem de statik. Bu öğeleri daha sonra forumlara, sosyal ağlara ekleyebilir veya e-posta veya anlık mesajlaşma yoluyla gönderebiliriz. Karmaşık bir iş gibi görünse de birkaç adımda kolayca yapılabilecek bir iş.

Premiere ile ne tür GIF oluşturabiliriz?

GIF hakkında konuşurken, kökeni 1987 yılına dayanan bir grafik değişim biçiminden (Grafik Değişim Biçimi) bahsediyoruz. Bu dosyalar bir dizi birbirini takip eden ve bir döngü içinde oynayan kareler ve genellikle 5 ila 10 saniye arasında, kısa süreler için sessiz. GIF formatı, saniyeler içinde gerçekleşen animasyon efektlerini elde etmemizi sağlayan ve bize hareket hissi veren şeffaflığı kabul etmesiyle karakterize edilir.

İnternetin ortaya çıkışından bu yana GIF dosyalarının kullanımı son derece popüler hale geldi. Her şeyden önce, pazardaki ilk akıllı telefonların varlığı, genişlemelerine katkıda bulunmak ve onları metin ve fotoğraftan daha etkili bir ifade biçimine dönüştürmek. Ayrıca, yaygın olarak kullanılmaktadır. ticari pazarlama. Şirketler GIF’de çeşitli görsel etkilerle dikkat çekebilecek bir unsur görüyor.

Video veya görüntü gibi diğer multimedya ortamlarına göre başlıca avantajları arasında, çok hafif format. Ek olarak, maksimum 256 rengi destekler, çok dinamiktirler, bu nedenle görüntü ve video formatları arasında bir tür kombinasyondur, her iki formatın en iyisini bir araya getirebilmektedir.

Adobe Premiere video düzenleme yazılımını kullanarak şunları yapabiliriz: iki farklı GIF türü yapınhem hareketli hem de statik. Animasyonlu GIF, genel olarak bildiğimiz, düşük kare hızlı video efekti oluşturan görüntü dizilerinden oluşan GIF’tir. Statik GIF sadece normal bir dijital görüntü iken.

Adobe Premiere ile kolayca GIF oluşturun

Adobe Premiere ile bir GIF oluşturmaya başlamak için ihtiyacımız olan ilk şey, uygulamanın kurulu olmasıdır. Kullanmak için bir abonelik ödemeniz gerekecek Ayda 24.19 Euro. Test olarak indirebiliriz 7 gün boyunca ücretsiz sürüm web sitenizden.

Animasyonlu bir GIF oluşturun

Animasyonlu GIF’imizi oluşturmak için ilk şey Adobe Premiere’de “Dosya” sekmesinden bir “Yeni proje” oluşturmaktır. Projeye bir isim vermemiz gerektiği gibi, olmasını istediğimiz lokasyonu da vermeliyiz.

Adobe Premiere Yeni Proje

Projemiz oluşturulduktan sonra “Dosya” sekmesine dönüyoruz ve şimdi “İçe Aktar” seçeneğini seçeceğiz. Buradan kullanacağımız videoyu seçeceğiz animasyonlu bir GIF’e dönüştürmek için. Eklendikten sonra içe aktarılan videoyu Proje bölümünden sürükleyip zaman çizelgesi.

Daha sonra tekrar “Dosya” menüsüne ulaşıyoruz ve bu sefer “Dışa Aktar” ve “Medya” seçeneğini seçiyoruz veya doğrudan Ctrl + M klavye kısayolunu kullanabiliriz. Yeni pencerede, sol alt kısımda , “Kaynak” interval” bölümünde “Tüm klip”i seçiyoruz. Bir video sekansı seçmek istersek, «Custom» öğesini seçer ve süreyi sırayı süpür animasyonlu GIF oluşturmak için kullanacağız. Sağ üstte “Format” kısmından bakarsak “Animated GIF” seçeneğini seçmeliyiz.

Şimdi “Video” sekmesine gidiyoruz ve istenilen genişlik ve yükseklik GIF için (veya varsayılan olarak olduğu gibi bırakın) ve kare hızı (örneğin 10 fps). Son olarak, orijinal video dosyamızı animasyonlu bir GIF dosyasına dönüştürmek için yalnızca “Dışa Aktar” seçeneğine tıklamamız gerekiyor.

Adobe Premiere Animasyonlu GIF Dışa Aktarma

Statik bir GIF oluşturun

oluşturmak istiyorsak statik GIF “Dosya” menüsüne erişmeli ve “İçe Aktar” seçeneğini seçmeli ve üzerinde yapmak istediğimiz videoyu seçmeliyiz. bir çerçevenin statik görüntüsü ve “Aç” ı tıklayın. Videoyu projemize ekledikten sonra zaman çizelgesine sürükleyip bırakın.

Adobe Premiere, içe aktarılan dosyayı zaman çizelgesine ekler

Ardından, “Dosya” bölümüne dönüyoruz ve “Dışa Aktar” ve “Medya” üzerine tıklıyoruz. Sol alttaki bir sonraki pencerede, “Kaynak aralığı” bölümünde, “Özel” seçeneğini seçin ve kaydırıcıyı kullanarak istediğimiz çerçeveyi seçiyoruz GIF olarak yakalamak için.

“Format” menüsünün sağ üst kısmında “GIF” seçeneğini seçiyoruz. “Video” bölümü içerisinde istenilen ölçüleri “Video” bölümüne yazıyoruz. Genişlik ve yükseklik veya öntanımlı olarak gelenleri varsayılan olarak bırakırız. Son olarak, seçilen video karesinin statik görüntüsünü GIF formatında kaydetmek için “Dışa Aktar”a tıklayın.

Adobe Premiere Statik GIF Dışa Aktarma

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…