Bir video oyunundaki ilk Easter Egg’in hikayesi: ‘Adventure’, Atari ve tanınmak isteyen geliştirici

Bugün, video oyunlarında Paskalya Yumurtalarına (veya Paskalya yumurtalarına) alıştığımızdan daha fazlasıyız. Örneğin, ‘The Witcher 2: Assassins of Kings’de ‘Assassin’s Creed’den bir suikastçıyı yere damgalı bulabiliriz, ‘The Division’da haritanın etrafına gizlenmiş tüm Ninja Turtles’ silahlarını ve ‘PUBG’de bulabiliriz. ‘Aldatıldık’ memi var. Bu özel, güzel bir gelenek ve gerçek şu ki, kökeni en tuhaf (ve eski).

Kaç yaşında? Pekala, 1979’dan daha fazlasına ve daha azına geri dönmeliyiz. O zamanlar Warren Robinett, Atari’de çalışıyordu, özellikle ‘Macera’nın geliştirilmesinde. ‘Hazır Oyuncu Bir’i izlediyseniz, oyun kesinlikle size tanıdık gelecektir, çünkü bu, kahramanın James Halliday’in mülkünü ele geçirmek için aşması gereken son sınavdır. Bu Paskalya Yumurtasının tarihi en tuhaf olanıdır, o yüzden onu tanıyalım.

İndie'nin acı yüzü: Bir İspanyol stüdyosu nasıl daha güçlü bir şekilde yeniden doğmak için oyununu mağazalardan geri çekmeye zorlandı?

Sırrı keşfetmek için şeytani bir labirent

1970’lerde ve 1980’lerde Nolan Bushnell’in Atari’si, kısmen programcılarının yaratıcılığı sayesinde bir video oyunu deviydi. Programcılar olmadan oyun olmaz ve oyun olmadan para olmaz. Atari, geliştiricilerinin dişini ve tırnağını “korudu”, eğer “korumalı” ise bunu anlayabiliriz. yaratıcıları anonim tuttuOnlara telif ücreti ödemedi ve Robinnet’in kendisine göre onlara biraz-oldukça düzenli davrandı.

Robinnet, Atari’nin kendisine telif ücreti ödemesini sağlamanın zor olduğunu biliyordu, ancak oyunu imzalatmak öyle değildi. Günümüzde, bir oyunu bitirdiğinizde veya başlattığınızda, en normal şey, ilgili kişilerin isimlerinin görünmesi, ancak o günlerin Atari’sinde tamamen konuşmanın dışında kalmasıdır. Ancak Robinnet yeterince kurnazdı. adını oyunda gizle ve ayrıca iyi gizlenmiş.

‘Macera’ bilmeyenler için, karakterimizi bir dizi odadan geçirdiğimiz, nesneleri toplamamız ve buradan oraya gitmemiz gereken bir oyundur. Robinnet çok, çok küçük, tek pikselli bir nesne sakladı. bugün “Nokta” olarak biliyoruz, gizli bir odada, önceden nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ulaşılması neredeyse imkansız olan bir oda. Steam’de bazı kılavuzları var, böylece ne kadar saçma olduğunu görebilirsiniz.

{«videoId»:»x7zzlmo»,»autoplay»:false,»title»:»Tarihin en zor 25 oyunu»}

Piksel (ve bir dizi başka nesne) elde edildikten sonra, oyuncunun her şeyi bir odaya götürmesi ve ardından bir yan duvarı geçmesi gerekiyordu. Bunu yaparak, oyuncu bir ekrana erişti. “Warren Robinnet tarafından düzenlendi” metnini görüntüledi. Süreç çılgın, ama daha kolay olsaydı, Atari’den biri bunu inceleme sürecinde bulurdu.

Bağımsız oyun 'Loop Hero' 2021'in en büyük sürpriz hitlerinden biri haline geldi: Kahramanca sonsuz yolculuğu böyle işliyor

Robinnet’in kendisi bu sütunda bazı çocukların, deneme yanılma ile buldularHatta bir çocuk bile The Dot’u bulduktan sonra (ve elinde bir şey olduğunu bilerek), ne işe yaradığını keşfedene kadar üç hafta boyunca ebeveynlerinin televizyonu kapatmasına izin vermedi.

Ve bu video oyunlarının ilk Paskalya Yumurtası, güzel bir sır ki, Bernard Perron ve Mark JP Wolf tarafından yazılan ‘Video Game Theory Reader’ kitabının girişindeki yaratıcıya göre, oyunu geçmenin gerçek yolu ve Atari’nin kutunun üzerine yaratıcının adını koymama yetkisine sahip olduğunun kanıtı, aynı zamanda onu sergileme gücüne sahipti.

Bu makale, her Cumartesi Xataka’da yayınladığımız, Jose García’nın teknolojiyi daha rahat, kişisel ve gayri resmi bir bakış açısıyla ele almaya adanmış haftalık bölümünün bir parçasıdır.

– Haberler Bir video oyunundaki ilk Easter Egg’in hikayesi: ‘Adventure’, Atari ve tanınmak isteyen geliştirici aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…