Bir sonraki konsolunuz bir konsol değil, bir TV olabilir

Gelirsin, televizyonu açarsın, kumandayı alırsın ve oynarsın. Başka hiçbir şeyi açmadan, göz. Bu zaten bugün sınırlı bir şekilde oluyor, ancak her şey bize işaret ediyor gibi görünüyor. video oyunu akışı gelecekte oynamanın ana yolu olacak .

En azından Stadia, xCloud veya Luna gibi hizmetlerin önerisi bu. Kalkış beklediğimizden daha yavaş oluyor, ancak sözlerini yerine getirirlerse, PC ve konsollar yakında gereksiz olacak, çünkü oynatmak için yalnızca Chromecast tipi bir HDMI dongle’a ihtiyacınız olacak veya hiç oynamayacaksınız: TV ile her şeye sahip olacaksınız.

Spotify ve Netflix bize geleceği gösteriyor

Geleceğin özellikle oyun konsolları ve PC’ler için pek iç açıcı olmadığını düşünmek mantıklı görünüyor. Birkaç yıl daha yerlerini korumaya devam edecekler.Kuşkusuz, ancak teklifi Stadia, xCloud veya Luna gibi hizmetlerle zor zamanlar geçirecek gibi görünüyor.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/2d/47/52/5fa3c7e43bef078c5c/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/09/f9/62/5fa3c7a14bd22f97c4/original/mini-series-x.jpeg»}

Özellikle son yıllarda işlerin nasıl gittiğini hatırladığımızda, nedenleri açıktır. sonsuz görünen pazarlar ve formatlar müzik veya film ve dizi gibi.

Blu-ray koleksiyoncuları, akış devriminin büyük bir sorunu olduğunu kanıtlıyor

Bugün pek çok insan bir müzik CD’si veya plak satın almayı düşünmez -bu son biçim güçlü bir canlanma sağlasa da- ve aynı şey, neredeyse içeriğin yeniden üretilmesinden çok toplamaya yönelik olan fiziksel biçimlerdeki filmlerde ve dizilerde olur.

konfor ve dünyanın Spotify ve Netflix’inin rahatlığı çok güçlü. Bu platformlar, bir CD çalarda veya döner tablada müzik çalmanın veya bir Blu-ray oynatıcıda bir DVD filmi izlemenin (ki bunlardan daha azı kaldı ve sonunda onun bir parçası haline geldi) neredeyse “el yapımı” olan bu yöntem için olağanüstü rakipler. konsollarda kurtuluş, meraklı).

Yeni nesil konsolların ve PC’lerin birçokları için önemli bir şey başardığı doğrudur: görsel kalitede mümkün olan en iyi deneyimi yaşayacağımızın garantisi. Güçlü bir PC’miz, Xbox Series X’imiz veya PS5’imiz varsa, rahat edebiliriz çünkü oyunların kısa vadede bir akış hizmetinde daha iyi görülmesi zor olacaktır.

PS5 ve "geleneksel" konsollar, video oyunu akışı çağının yarattığı zorluk karşısında (Clear the X, 1x66)

Bununla birlikte, bizi diğer alanlarda fetheden gerçek tekrar ortaya çıkıyor: Spotify’daki müziğin ve Netflix’teki videonun (ve bunların alternatiflerinin) kalitesi muhtemelen müzik tutkunları ve sinemaseverler için ideal değil, ancak gerçek şu ki, kullanıcıların büyük çoğunluğu için tamamen geçerlidir.

bu 4K içerik giderek daha sık hale geliyor video akışı platformları alanında ve örneğin Tidal veya Qobuz gibi bu içeriğin sıkıştırılması açısından ortalamanın üzerinde ses kalitesi vaat eden müzik akışı hizmetleri var.

Video oyunu akışı hala (biraz) emekleme döneminde

Ubisoft’un kurucu ortağı Yves Guillemot açıktı: bu yeni nesil konsollar son olacak: Daha sonra müzik dinlerken, stream yaparak çalacağız.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/39/cd/63/5e4c280a3bef070ccf/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/0f/dd/93/5e4c2d533bef070ce2/orijinal/minyatür-stadia.jpeg»}

Bu gelecek mümkün görünüyor, ancak video oyunu akış hizmetleri taramaya devam ediyor. Bir yılı aşkın süredir bizimle birlikte olan Stadia, odağını değiştirmek zorunda kalırken xCloud şu anda yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir durumda.

Xbox Series X

Her iki platform da Apple cep telefonlarına ve tabletlerine ulaşmakta zorlanıyor ve üzerinde çalışıyor olmalarına rağmen Cupertino’nun imzalanması hiç de kolay olmadı.

Google, Amazon’un yakın zamanda piyasaya sürdüğü Luna platformuyla aynı tekniği kullanarak bunu zaten başardı: yerel uygulama yokve bunun yerine oyunlar tarayıcıda çalışır.

Senin yaptığın tam olarak aynı şey Şimdi GeForce2020’de birçok orijinal ortağının terk edilmesi nedeniyle stratejisini yeniden düşünmek zorunda kaldı.

Bu ve bunun gibi önerilerin tüm cihazlarımıza ulaşması için hazırlandığı aşikar. Öyle görünüyor cep telefonları ve tabletler net ilk hedeflerdir bu saldırı planının yanı sıra PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar da öyle.

Aslında, Luna ve diğer hizmetlerin -Electronic Arts, Project Atlas’ı kaynatıyor- tarayıcı aracılığıyla keyfini çıkarabilmesi, elbette, bu platformları çapraz platformlara dönüştürmek için ideal seçenektir: Nerede oynadığınız önemli olmayacak, çünkü bir tarayıcıya erişiminiz varsa terbiyeli davranan (Raspberry Pi 400’e değmez, korkarız) muhtemelen bu deneyimlerin tadını çok fazla sorun olmadan çıkarabilirsiniz.

Netflix düğme kontrollerinden Stadia düğme kontrollerine

Aslında asıl vaat artık cep telefonlarında, tabletlerde veya bilgisayarlarda oynamak değil, ama bunu doğrudan televizyonda yap. Başka hiçbir şeye bağlı olmadan veya neredeyse hiçbir şey olmadan da bunu başarmak, ulaşılabilir görünüyor.

Chromecast Ultra Stadia2

Cihazlar bunu kanıtlıyor. Chromecast Ultra gibi Stadia’ya erişim sağlayan bu özellik, özellikle güçlü bir cihaz değildir ve yine de Google TV’li yeni Chromecast’te yakında kullanıma sunulması beklenen bir deneyimin temelidir.

Dünyada 2,8 milyar oyuncu var ve Microsoft'un hepsini fethetmek için harika bir fikri var.

Basit bir HDMI dongle’ın bu özelliği sunması umut vericidir —Amazon’un özellikle Luna’yı kullanmaya yönelik bir Fire TV Stick’i piyasaya sürdüğünü hayal etmek zor değil.– ama geleceğin televizyonları bunu daha da fazla yapıyor.

Bunu başarmak onlar için hiç de zor görünmüyor: Akıllı TV’lerin ve uygulamalarının arayüzünde gezinirken bazı modellerde deneyim zaten dikkat çekicidir ve tüm bunlar yalnızca entegre ve işlemcilerin ilerlemesiyle gelişecektir. ayrıca Android TV / Google TV, Tizen veya webOS gibi platformlardandiğerleri arasında.

Aslında, er ya da geç kaçınılmaz görünüyor. Görevdeki Samsung, LG veya Xiaomi bize Akıllı TV satıyor Stadia veya xCloud’a erişim sunma becerisini tam olarak destekleyen.

Böylece LG, Stadia’nın 2021’in sonunda Smart TV’lerine doğal olarak geleceğine söz verdi ve Microsoft, bu hizmetin Smart TV’lere bir uygulama şeklinde ulaşacağını zaten duyurdu. Muhtemelen diğer birçok platform da aynı şeyi yapıyor ve bu uygulamaların Android TV/Google TV, Tizen veya webOS’a inmesi kesinlikle kaçınılmaz görünüyor.

Bu, 2021 veya 2022’de gelecek yeni nesil Smart TV’nin yıldız bileşenlerinden biri olabilir: “Bakın”, üretici bize şunu söyleyecektir: “Sadece Netflix, HBO, Spotify veya YouTube’a hızlı ve doğrudan erişiminiz yok. , ama aynı zamanda Stadia ve xCloud’a«.

Xcloud2

Bu, yıllar önce donanıma odaklanan iş modelini tamamen bir hizmet modeline dönüştürür. Diğer birçok alanda oldu ve tabii ki şirketler Microsoft, Amazon veya Google bir süredir bu model diş ve tırnağı savunuyor.

Konsolumu öldürme, video oyunları Netflix (Clear the X 1x05)

Gerekçe açıktır: neden “kutu” satıyorsunuz? (Office 2019 gibi) abonelikleri ne zaman satabilirsin (Office 365 gibi)? Modellerden biri tek bir ödemeyi ima ederken diğeri, şirketlerin sürdürmesi ve büyümesi için çok daha çekici olan yinelenen bir ödemeyi ima eder.

Video oyunu akış platformlarında yaklaşım tam olarak şu olurdu: Sony veya Microsoft’un yazılım üreticileri olarak içe aktarmayı durduracağı ve bu platformların daha fazla sağlayıcısı olacağı bir yaklaşım, zaten kanallık yapmış olan “video oyunlarının Netflix’i”nden. Microsoft, Game Pass ve xCloud ile kesinlikle bunu yaptı ve gelecek, belirgin bir geri dönüş olmaksızın bu yöne doğru gidiyor gibi görünüyor.

Platformların bu geleceğinde “kutu” artık önemli olmayacak. Konsolların ve PC’lerin belirli senaryolarda muhtemelen hala önemli olacağı doğru, ancak ısrar ediyoruz: insanların büyük çoğunluğu için Stadia, xCloud, Luna veya GeForce Now “yeterince iyi” olacak.

Aslında zamanla bundan daha fazlası olacaklar: geniş bant hatlarımızın (fiber, 5G, Starlink) yetenekleri, gecikme gibi hassas konularda bile bunu garanti ediyor gibi görünüyor. tamamen tatmin edici deneyimlerle karşı karşıya kalacağız çoğu kullanıcı için.

Zorluklar, aynı zamanda birçok yeni fırsat

elbette var video oyunu akışının bu gelecekteki dönemi için zorluklarBelki de en hassas olanı, örneğin Xataka eSports’taki meslektaşlarımız tarafından Stadia’yı denediklerinde zaten eleştirilen gecikmedir. Her ne kadar donanım veya yazılım yoluyla azaltmaya çalışılsa da, konsol veya PC’lerdeki oyun gecikmeleriyle karşılaştırmak ilk başta imkansız görünen bir faktördür.

Apple iPlay

Apple konsolu bu olabilir, aynı zamanda küçük formatlı ve muhteşem M1’den türetilen bir çip tarafından desteklenen bir HDMI dongle olabilir.

konusunda da şüpheler var. çapraz oyun nasıl uygulanacak: Stadia’da FIFA oynarsak, örneğin PC’de veya xCloud’da oynayan oyuncularla rekabet edebilecek miyiz?

Test edilen Apple M1 işlemcinin gücü, tüketimi ve verimliliği: sayılarda ve gerçek kullanımda öncesi ve sonrası

Burada tablo iyimser görünüyor, en azından Google’ın açıklamalarına veya Microsoft’un son zamanlardaki hareketlerine dikkat edersek. Sony daha isteksiz görünüyorancak oyuncuların farklı platformlar arasında rekabet edebilme arzusuna da boyun eğmiş görünüyorlar.

Tüm bunların çözülmesini bekliyorum, video oyunu akışı şirketlere kapılarını açacak Daha önce bu pazara kolay erişimi olmayanlar.

Bu günlerde Huawei’nin -muhtemelen Nvidia Shield serisinde- bir konsol çıkaracağı söylentisi konuşuluyordu ve bu da şuna yol açabilir: Bu segmentteki girişimler tekliflerini sunuyor. Razer’ın (bu segmente girmek için başka bir aday) eline geçen efsanevi Ouya’yı ve ayrıca Mad Box gibi her şeyden daha dumanlı projeleri denediler.

Ve elbette, bu aynı zamanda video oyunlarındaki daha geleneksel segmentten bir şekilde ayrılan devlerin de yolunu açıyor. Apple, Apple Arcade ve App Store’da kötü durumda değil tabii ki video oyunu bölümüyle.

Ancak, bu video oyunu akışı aynı zamanda firmanın kendi platformunuzu yükseltin veya en azından belirli HDMI dongle’ınızı bu yetenekle sunun. Yeni M1 yongalarının verimli çekirdeklerinin sunduğu güçle, elbette böyle bir şey hayal etmek tamamen mantıklı.

Bu yüzden kesinlikle kapılarındayız video oyunları dünyasında olası bir devrimden daha fazlası. Oyuncular için konsolların ve PC’lerin elbette ortadan kalkmayacağı bir pazar, ancak muhtemelen 4K’da oynamak için yalnızca TV’ye (veya en fazla yeni bir HDMI donanım kilidine) ihtiyaç duyulacak dev bir niş pazar haline gelecekler. ve hiçbir şey için endişelenmeden 60 FPS.

Resim | pixabay

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Bir sonraki konsolunuz bir konsol değil, bir TV olabilir aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…